אפטר-שוק

אפל וסמסונג: השאלות שנותרו פתוחות

הקנס שספגה סמסונג מעלה שאלות על עתיד התחרות הטכנולוגית. מיהם המרוויחים והמפסידים וממה צריכים לחשוש בישראל

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
תמיר כהן
תמיר כהן

משפט הפטנטים המתוקשר בין שתי ענקיות הטכנולוגיה - אפל האמריקאית וסמסונג הדרום-קוריאנית - העלה שאלות רבות הנוגעות לעתיד התחרות בשוק הסמארטפונים והטאבלטים וההתפתחות הטכנולוגיה. בימים שחלפו מאז פסק הדין, שחייב את סמסמונג לשלם לאפל 1.05 מיליארד דולר בגין העתקת פטנטים, עוסקים מומחים מכל העולם בשאלות מי המרוויח העיקרי, מה יהיו ההשפעות של כך על שוק הגאדג'טים, כיצד זה ישפיע על החברות הקטנות והאם הפסיקה הזאת תעמוד במבחן הערעור. ניסינו לעשות מעט סדר בהתדיינות המשפטית הסבוכה.

האם קנס של מיליארד דולר באמת משפיע על ענקית כמו סמסונג?

הסכום שנפסק לטובת אפל הוא הגבוה ביותר שנרשם במשפט פטנטים בארצות הברית. אך עדיין, עבור חברה כמו סמסונג שמכניסה מיליארד דולר מדי 2.4 ימים, לא מדובר בקנס גבוה מדי (הקנס הוא פחות מ-10% מהרווח הנקי של החברה בשנה שעברה). עם זאת, הרווח הגדול של אפל מההחלטה מגיע בעקבות שינוי התפישה שהחברה מקווה שיתבצע בקרב הלקוחות - תפישה לפיה מכשיר הסמסונג גלקסי הוא בעצם חיקוי. באפל כמובן לא יפתחו בקמפיין שטוען זאת באופן מפורש - בעיקר משום שהם לא באמת צריכים את זה. הכיסוי התקשורתי האדיר לו זכה המשפט הוא מצרך בעל ערך רב יותר (וחינמי) עבור החברה.

על השאלה לכמה מהלקוחות באמת איכפת שסמסונג העתיקה פטנטים מאפל לא ניתן לענות בטווח המיידי, אך בזמן שחלף מאז הפסיקה, זה לא נראה טוב מבחינת הענקית הקוריאנית. ביום שני, עם פתיחת המסחר לאחר חופשת סוף השבוע, הפסידה החברה 12 מיליארד דולר (!) משווייה שעמד על 165 מיליארד דולר. עדיין לא התקבלו נתונים על מכירות מכשירי הגלקסי 3 בשבוע האחרון לעומת האייפון 4S אך אינדיקציה כבר יש. באתר MarketWatch דווח אתמול כי בשלושת הימים האחרונים חלה ירידה ב-50% בהיקף רכישת הסמארטפונים של סמסונג מיד שנייה – מה שהוביל לירידה של 10% במחירים.

פטנט: מכשיר מלבני בצבע שחורצילום: אי-פי

לעומת זאת, לפי ניתוח של חברת הפיננסים ברקליס, החששות לגבי השפעת הכרעת הדין בארה"ב על סמסונג הם "מוגזמים ומנופחים". לטענתם, החברה תוכל לפתח טכנולוגיות עוקפות עבור הגלקסי 3 שתביא להתאוששות מהירה של המניה.

האם אפל תצליח למנף את הפסיקה ולהוריד מהמדפים מכשירים שהפרו פטנט?

ימים ספורים אחר ההחלטה הדרמטית, באפל כבר העבירו לבית המשפט בקליפורניה רשימה ובה 28 מכשירים שלטענתם הפרו את הפטנטים עליהם הצביעו חבר המושבעים. רוב המכשירים כבר לא זמינים בשוק ובקשת צו המניעה מתייחסת לשמונה מכשירים: Galaxy S 4G, Galaxy S2 AT&T,Galaxy S2 Skyrocket, Galaxy S2 T-Mobile, Galaxy S2 Epic 4, Galaxy S Showcase, Droid Charge, Galaxy Prevail. לא טעיתם, הגלקסי S3 ומחשב הלוח החדש של החברה לא נכללים ברשימה. בנוסף, באפל מתכוונים לערער על סכום הפיצוי ולבקש סכום גבוה פי שלושה (3.15 מיליארד דולר).
גם אם השופטת תיענה לדרישת אפל להסיר את המכשירים, הרי שמדובר במים שחלפו מתחת לגשר, מאחר והמכשירים האלה כבר לא נמצאים בחוד החנית של סמסונג, ששולטת בשוק הסמארטפונים עם נתח שוק שמוערך על פי הגרדיאן הבריטי ב-219 מיליארד דולר. מה עוד שאתמול הודיעה השופטת שהדיון בדרישה לצו המניעה יתקיים רק ב-6 בדצמבר – נצח במונחים של פיתוחים טכנולוגיים.

בשנה שעברה אפל הצליחה למנוע מסמסונג את מכירת מכשיר Galaxy Tab 10.1 באירופה. לאחר שסמסונג ערערה, האיסור נותר בעינו רק בגרמניה. סמסונג נאלצה לשנות את מיקום הרמקולים ועיצוב המסגרת ומכרה את המכשיר תחת שם אחר. לפני כחודשיים נחלה אפל הצלחה בתחום גם בארה"ב לאחר שנאסר על סמסונג למכור את הטאבלט החדש שלה. בסמסונג שמחו לגלות שבמשפט שהוכרע בסוף השבוע, ה- Galaxy Tab 10.1 לא נכלל כאחד המכשירים שהפרו זכויות ולכן דרשו מבית המשפט להתיר השבתו למדפים.

הפרסומת הזולה בעולם. כלי התקשורת מחוץ לבית המשפט בקליפורניהצילום: אי-פי

עם זאת, באתר הטכנולוגי TheVerge דווח הבוקר כי למרות שהדיון בצו המניעה יתקיים רק בעוד שלושה חודשים, סמסונג כבר נערכת לגרוע מכל ופנתה לחברות הסלולר האמריקאיות בבקשה לעדכן את המכשירים מתוצרתה בתוכנה בהתאם להחלטת בית המשפט. כי הרי תוכנה אפשר לשנות, חומרה נשארת לנצח.

מי הם המרוויחים והמפסידים מההחלטה?

בטווח המיידי והברור – סמסונג היא המפסידה העיקרית, ואפל - אם מתעלמים מתחושת האנטי שהיא מעוררת ברשתות החברתיות – היא המנצחת הבולטת. מעבר לזה ניתן לסמן כמפסידה גדולה גם את גוגל. מומחי משפט וטכנולוגיה בכירים בעולם מעריכים כי עיקר המאבק של אפל הוא לא נגד סמסונג אלא דווקא נגד גוגל – יצרנית מערכת ההפעלה אנדרואיד שבתוך מכשירי הגלקסי וסמארטפונים של חברות נוספות. על פי נתוני הוול סטריט ג'ורנל, מערכת האנדרואיד מותקנת ב-68% מהסמארטפונים, בעוד IOS של אפל רק ב-17%.

פרופ' למשפט מאוניברסיטת ברקלי הטיב לתאר זאת לניו יורק טיימס כשאמר כי "אלה לא חדשות טובות לגוגל. המטרה האמיתית של אפל היא מערכת האנדרואיד, עולם האנדרואיד וכל מה שקשור לאנדרואיד. זו המטרה האמיתית שלהם".

לפי פרשנות מומחי הניו יורק טיימס, מי שיכולה להרוויח בגדול היא דווקא מיקרוסופט, לה היה עד כה נתח קטן מאוד בשוק הסמארטפונים. למיקרוסופט, ולשותפתה העיקרית בפיתוח התוכנה, נוקיה – שרבים הספידו אותה – יש סמארטפון ששונה בתכלית מהתאומים החורגים גלקסי ואייפון. מערכת ההפעלה Windows לסמארטפונים משתפרת בהתמדה ומכוונת יותר למחשבי לוח מאשר למחשבים אישיים. הפרקליט של אפל אפילו השתמש בדיון המשפטי במכשיר נוקיה עם מערכת ההפעלה של מיקרוסופט כדי להמחיש לחבר המושבעים "שלא כל סמארטפון חייב להיראות כמו אייפון".

מה זה יעשה לשוק הסלולר העולמי?

לשאלה הזאת אין תשובה חד משמעית. בסמסונג אמנם מיהרו להכריז עם היוודע ההחלטה כי "פסק הדין אינו ניצחון לאפל אלא הפסד לצרכן האמריקאי שיקבל פחות אפשרויות בחירה, פחות מוצרים חדשניים וייאלץ לשלם מחירים גבוהים יותר", אך יש הגורסים כי הפסיקה רק תכריח את המפתחות לצאת מחוץ לקופסת עיצוב האייפון ולחשוב על הדור הבא של מכשירי הסמארטפון והטאבלט – מה שייתן בטווח הרחוק היצע גדול יותר ותחרות בריאה יותר. אך זו כנראה התחזית הרומנטית. על פי התחזית המצטיירת כמעשית יותר, באפל יקדמו את התביעות גם נגד מוטורולה ו-HTC, יריבותיה בארצות הברית, מה שיביא להקפאת פיתוח דגמים חדשים ושינוי דגמים קיימים.

חנות בדרום קוריאה. קרוב לוודאי ששם לא ירגישו את החלטת ביהמ"ש בארה"בצילום: אי-פי

מחוץ לארצות הברית תמונת המאבק דומה אך לא בטוח כמה ההחלטה תשפיע על השווקים העולמיים. אפל וסמסונג תבעו האחת את השנייה ב-22 מדינות, לרבות דרום קוריאה, יפאן, גרמניה, בריטניה, הולנד, צרפת, איטליה ואוסטרליה. במקביל למשפט בארצות הברית, קבע בית משפט בסיאול בשבוע שעבר כי אפל היא זו שהפרה פטנטים של סמסונג, אך הסתפק בקנס מגוחך של 35 אלף דולר. הקנס התקזז עם ההחלטה שסמסונג העתיקה פטנט אחר בגינו נפסק קנס של 22 אלף דולר.

עוד לפני המשפט, ניסה מנכ"ל אפל, טים קוק, למנוע את ההתדיינות הארוכה והציע הסדר שיתיר שימוש בפטנטים – סמסונג כמובן התנגדה, אך לא מן הנמנע שחברות שונות, גם מחוץ לארצות הברית, יסכימו לתנאים רק בעקבות האפקט שיצרה החלטת בית המשפט בקליפורניה.

האם זה נגמר?

התשובה לכך היא חד-משמעית: בוודאי שלא. סמסונג הודיעה שתערער על ההחלטה (אפל תערער על הקנס) והדיון נקבע לחודש הבא. מומחי משפט אמריקאי הסבירו לערוץ הכלכלי בסי-אן-אן כי "לסמסונג יש קייס" לקראת הערעור. ההסבר ניתן בעיקר בגלל העובדה הפשוטה שהשופטת לוסי קו העבירה לחבר המושבעים 109 עמודים של הנחיות והסברים מפורטים על החומרה והתוכנה במכשירים של אפל וסמסונג, לצד מסמך נוסף עם 84 הנחיות מפורטות לכתיבת 20 עמודי החלטה - מה שלקח למושבעים שלושה ימים בלבד (22 שעות דיונים) עד להגעה להחלטה.

מה עוד שהיו לא מעט טעויות בהחלטתם, כמו הקביעה ששני מכשירים של סמסונג העתיקו פטנטים מאפל – מכשירים שאפל עצמה טענה שהם לא העתיקו דבר. חבר המושבעים קבע כי סמסונג העתיקה אחד או יותר מהפטנטים הבאים: עיצוב המכשיר (מכשיר מלבני בצבע שחור או לבן), עיצוב האייקונים על המסך (ריבוע עם פינות מעוגלות), הגדלת הטקסט באמצעות טפיחה על המסך (מבקרי פסק הדין שמחו לציין שהשיטה הוצגה למעשה כבר בסרט דו"ח מיוחד שיצא לאקרנים ב-2002), טכנולוגיית המולטי-טאץ' במסך (נגיעה במקביל בכמה מקומות במסך) ותוסף ה- bounce back דמוי הקפיץ שטוען מחדש עמודים כמו באפליקציה של פייסבוק. פרט לסוגיית שני הפטנטים האחרונים, בצוות ההגנה של סמסונג בטוחים שיש להם סיכוי גבוה בערעור. מה עוד ששני הפטנטים הם פיתוחי תוכנה אותם ניתן להסיר בקלות ולהמשיך למכור את המכשירים. הערעור יתקיים בחודש הבא, עד אז זו הבמה לחילופי האשמות, דיונים של משפטנים – ובעיקר, פרסומת חינם לשתי החברות.

ומה לגבי ישראל?

דיני הגנת פטנטים הם טריטוריאליים – משמע, מה שתקף בארצות הברית לא חל מחוץ לה. קרבות הענקיות מתנהלות במדינות רבות אך ישראל מהווה שוק קטן ולא משמעותי במונחים של חברות כמו אפל וסמסונג. עם זאת, סביר להניח שמשתמשי סמסונג בישראל ירגישו את האפקט שהיה להחלטה אם סמסונג תחליט לעדכן את התוכנה ולהסיר את היישומים שנקבע בבית המשפט בקליפורניה כי הפרו את זכויות היוצרים של אפל.

לדברי ד"ר נמרוד קוזלובסקי, מומחה לדיני משפט מאוניברסיטת תל אביב, קרוב לוודאי שלא נראה מצב של בקשה לצווי מניעה למכירת שמונת הדגמים שנמצאו כמפרי פטנט, אך יכול להיווצר מצב בו סמסונג תעדיף למזער סיכון ופשוט להוריד את המוצרים מהמדף – גם בישראל.

לטענת קוזלובסקי, השפעת ההחלטה על ישראל יכולה להגיע בשני מישורים חשובים יותר ממכשיר כזה או אחר שיוצע לציבור. "ההשפעה על ישראל תהיה יותר על חברת הסטארט-אפ והטכנולוגיה", אומר קוזלובסקי, "עד הפסיקה כולם חשבו שאין הגנה פטנטית על עיצובים וממשק משתמש אדם-מכונה. החלטת בית המשפט מהווה סמן ימני בנושא הגנת הפטנטים. הרבה חברות ישראליות מציעות שירותים כאלה ויכול להיות מצב בו לא יהיה נכון עבור החברות להציע מוצר כזה שמתבסס על צורת לחיצה, משום שיהיה בזה פוטנציאל סיכון שהפיתוח יימצא כמפר פטנט".

לדברי קוזלובסקי, המישור השני מתייחס לכך שפסק הדין של אפל יכול להשפיע על קרנות הון-סיכון בישראל שיחששו להשקיע בחברות סטארט-אפ מהחשש שהוא ייחסם בגין שימוש בפטנט רשום.

מסאני תקשורת, יבואנית סמסונג בישראל, טרם התקבלה תגובה על השפעת ההחלטה בארץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ