היום שאחרי

אייפון 5: האם החידושים מספקים?

התגובות הראשוניות חלוקות בין אלה שחושבים שאפל לא המציאה שוב את הגלגל - אבל ייצרה אחלה של גלגל, לבין אלה שמקוננים על מות החדשנות בחברה

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אחרי שהצלילים האחרונים של הפו פייטרס נדמו, והאורות על הבמה במרכז ירבה בואנה כבו מגיע השלב הבא בטקסי החג הטכנולוגי: ההתרשמויות הראשונות מהאייפון 5 מוצפות ברשת, ולצידן מגיעים גם הניתוחים המלומדים של האנליסטים והדיונים האינסופיים. השאלה המרכזית היא "האם הוא מחדש מספיק?", כאשר בתוכה מקופלות עוד כמה שאלות (או משאלות לב למקטרגים): "האם אפל מינוס סטיב ג'ובס זה כבר לא מה שהיה פעם? האם הסוף נראה באופק?".

אם לשפוט לפי האנליסטים והבורסה, האייפון 5 הוא הצלחה. אנליסטים בחברת של פייפר ג'פרי תיקנו את ההערכות שלהם על המכירות הצפויות של המכשיר כלפי מעלה. אם לפני הערב הם ציפו ל-22 מיליון מכשירים שיימכרו ברבעון הנוכחי, כעת הם מצפים ל-27.2 מיליון. לדבריהם, המכשיר החדש עומד בציפיות הרוכשים הפוטנציאלים או עולה עליהן. גם המניה של אפל עלתה ב-1.39% לעומת אתמול והיא נסגרה ב-669.79.

המכשיר זכה גם ללא מעט תגובות חיוביות ברשת. ב-The Verge התרשמו במיוחד מהמשקל הנמוך שלו, וציינו שמרגישים מאוד את השיפור במהירות המעבד החדש. התר קלי כתבה בסי-אן-אן שבמבט מהחזית לוקח זמן להבחין בהבדלים בין המכשיר החדש לקודמו, אך היא תהתה אם המסך החדש והגדול יותר, גדול מספיק כדי להתמודד עם כמה מהענקים של עולם האנדרואיד. גם היא התייחסה למשקל הנמוך ולשיפור המורגש במהירות. 

בטק קראנץ' שיבחו את המסך החדש כמוקד המשיכה החשוב של האייפון 5, והתייחסו לנושא המהירות. "מי שלא השתמש באייפון 4S ירגיש בשיפור במהירות", כתבו. "עדיין מוקדם מדי לומר בשלב זה, אבל אם אתם מחפשים משהו שבדיוק יתאים בין מפלצות כמו הסמסונג גלקסי SIII לאייפון 4 הכמעט קטן מדי (בשלב זה), זאת יכולה להיות פשרה טובה".

החיבור החדש והמוקטן, Lightning, זכה לתגובות מעורבות. מצד אחד היו ששמחו על פינוי המקום לדברים חשובים בתוך המכשיר, אבל מנגד מולי ווד מ-Cnet ביקשה להזכיר שהעובדה שאפל ממשיכה להימנע מחיבור מיקרו USB לא ידידותית לצרכנים ורעה לסביבה. היא ציינה את הדיווח של איגוד ה-GSM לפיו התעשייה מייצרת בין 51 אלף ל-81 אלף טונות של מטענים חלופיים מדי שנה. לדברי האיגוד, מטען סטנדרטי יכול לצמצם את המספר הזה ולהקטין את טביעת הרגל הפחמנית ב-13.6 מיליון טונות בשנה. אם לא די בכך, מתאם לחיבור הישן עולה 30 דולר באתר החברה.

בסופו של דבר, הקונצנזוס הוא שלמרות כל השינויים והשיפורים, לא מדובר במהפכה, אלא בשדרוג על פני המכשיר הקיים. מה שמעניין בנקודה הזאת היא ההתפלגות לשני מחנות - מצד אחד ניצבים אלה שאומרים, שאולי אפל לא המציאה שוב את הגלגל, אבל מדובר באחלה של גלגל. מן העבר השני ניצבים אלה שבוחנים את אפל לפי אמות המידה של האייפון והאייפד הראשונים, והם לא מסתירים את אכזבתם מהאייפון 5.

במאמר שכותרתו "האפל אייפון 5: החדשנות הגדולה יצאה לחופשה", כתב אריק שרמן ב-CBS. "שלא יהיה ספק, יימכרו כמויות אדירות של המכשיר. אבל, השינויים נראים רק כשיפורים הכרחיים - תכונות חדשות ונחמדות. אף אחת מהן לא תזניק את אפל קדימה וישאיר את מכשירי האנדרואיד באבק", כתב. "התחושה היא שהשיפורים הקטנים מציבים את אפל בעמדה להדביק את הקצב עם המתחרות".

גם רוג'ר צ'נג מ-CNET, הביע את החששות הקבועים שעולים כאשר אפל לא מציגה מוצר מהפכני דיו. "תחשבו על זה: האם הוצגה תכונה אחת שהיתה באמת חדשה? זו השאלה הגדולה. כשחברה מפסיקה לחדש, היא הופכת פגיעה. אולי זה לא יקרה היום או מחר, אבל החיסרון במוצרים מהפכניים מציב אותך בנתיב לנפילה פוטנציאלית", כתב.

את דבריו סיכם בכותבו כי "אולי יתברר שאני טועה. אפל עוד עשויה לעשות משהו רדיקלי ומהפכני עם הטלוויזיה. אולי סטיב ג'ובס באמת השאיר לקוק מפת דרכים למוצרים עתידיים, ואני רק צריך להיות יותר סבלני. או אולי האייפון הבא יביא את הזינוק האדיר שרבים מחכים לו. אבל כרגע, זה נראה שהמעיין המפורסם של מוצרים קסומים מאפל מתייבש".

למען הפרופורציות, אולי בכל זאת כדאי לסכם בדברים של קלי מסי-אן-אן, שסיפרה שקוק הסתובב והחליף לחיצות ידיים וחיבוקים בחדר ההדגמה. "היתה לו סיבה טובה להיות שמח: הטלפון החדש נראה מעולה. הגוף החדש שלנו נראה כמו הישג הנדסי מרשים. הוא אלוי לא השדרוג הכי מדהים, אבל זה לא פוגע באיכותו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ