הגפה הוירטואלית שתעזור לקטועי גפיים להתרגל לפרוטזה

חוקרים באוניברסיטה הטכנולוגית של וינה פיתחו מערכת מציאות מדומה חדשה שנועדה ללמד כיצד לשלוט בפרוטזות

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

חוקרים מהאוניברסיטה הטכנולוגית של וינה יצרו מערכת מציאות מדומה שנועדה לסייע לקטועי ידיים ללמוד להשתמש בפרוטזות שלהם. חיישנים המוצמדים לגפה מתרגמים את האותות של קצות העצבים לפקודות חשמליות שמשמשות לשליטה על גפה מלאכותית וירטואלית.

המשתמש יכול לראות את תנועות היד במשקפי מציאות מדומה. במסך מוצגים כדורים בצבעים שונים, והמשתמש מתבקש לתפוס אותם. הצבעים מציינים כמה חזק צריך לתפוס את הכדור.

הנס קאופמן, ראש קבוצת המחקר למציאות וירטואלית באוניברסיטה מאמין כי המכשיר יכול להקל על מטופלים להתרגל לגפה המלאכותית ולחזק את השרירים. "מטופלים בדרך כלל לא מצליחים לשלוט בפרוטזות הללו. על כן הם צריכים ללמד לשלוח את האותות הנכונים לפרוטזה", אמר קאופמן.

"לצערי, לא יכולתי להתאמן עם המערכת הזאת כשידי נקטעה", סיפר מילורד מרינקוביץ'. "היא היתה יכולה לעזור לי מאוד, אבל כל מה שהיה לי זה מכשיר ישן יותר למדידת כוח. המכשיר החדש מאוד קל על קטעים להתאמן בתפיסות, וליישם את מה שלמדו כשהפרוטזה שלהם מוכנה לשימוש".

קרדיט: http://bcove.me/pjiseeqt

המערכת, שנוצרה בשיתוף פעולה עם יצרנית הפרוטזות אוטו בוק, צפויה לעבור ניסויים נוספים בבית חולים בווינה. המפתחים מקווים שהיא תגיע לקטועי גפיים בעולם כולו בקרוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ