עודד ירון

מיקרוסופט קיימה היום את אירוע Discovery 2012 בו הציגו החברה ושותפותיה לקהל הישראלי את החידושים במערכות ההפעלה שהחברה השיקה רשמית בשבועיים האחרונים: חלונות 8 וחלונות פון 8. באירוע, בהשתתפות מנכ"ל החברה, סטיב באלמר, וסגן נשיא בכיר באינטל, מולי אדן, הציגו אנשי מיקרוסופט בפני אלפי מפתחים, מנהלי מחשוב מכל המגזרים בארץ וגם חובבי גאדג'טים את החזון והבהירו שמבחינתם, עידן הפוסט PC שעליו מדברים באפל ובתקשורת לא קיים. יש רק מחשבים בשם אחר.

באלמר לא חסך בביקורו שבחים מההיי טק בישראל, אותה הגדיר מדינת ההיי טק בהא הידיעה. גם באירוע Think next שנפתח בנמל תל אביב בשעות הצהרים, אמר באלמר כי ישראל נמצאת במקום שני רק לעמק הסיליקון.

המילים עידן הפוסט פי-סי או אייפד אמנם לא נשמעו באירוע, אבל נוכחותן הורגשה. באלמר ואנשי החברה מישראל, וכך גם מולי אדן מאינטל ביקשו להדגיש באירוע כי הפי-סי לא מת, הוא רק השתנה. "יש לנו את מחשבי ה-PC הטובים ביותר שנבנו" הדגיש מנכ"ל מיקרוסופט, שהוסיף שאמנם חלקם מגיעים בצורת טאבלטים ומשלבים מסכי מגע. "אנשים שואלים 'אני באמת רוצה לפטופ עם מסך מגע?' תנסו אחד, לא תרצו לוותר עליו", אמר.

באלמר וכמותו גם אדן הדגישו כי המכשירים החדשים מגשרים על הפער בין העולם הנייד לעולם הפי-סי, ובין העבודה לצריכת התוכן. "הסמארטפונים בעלייה והם משחקים תפקיד חשוב. אבל עם חלונות 8 יהיו לנו את מחשבי הפי-סי הטובים ביותר שאי פעם נוצרו. אנחנו נותנים לכם את המיטב של מחשב וטאבלט המיטב של עבודה וכיף", אמר באלמר. בכך השיב תשובה מרומזת לדבריו של טים קוק, מנכ"ל אפל, שעקץ את ה-Surface, טאבלט החדש של מיקרוסופט, ואמר שלדעתו נסיונה של מיקרוסופט לספק מכשיר שיתאים לשני הדברים לא יצלח. "אני יכול לתכנן מכונית שעפה וצפה, אבל אני לא חושב שהיא תעשה את כל הדברים האלה טוב באמת", אמר לאחרונה.

מנכ"ל מיקרוסופט סטיב באלמר (משמאל) ומנכ"ל מיקרוסופט ישראל דני ימין באירוע מיקרוסופט היוםצילום: מיקרוסופט

"אני רוצה לדבר על הפיל בחדר", אמר אדן והוסיף כי מצד אחד הטאבלטים והטלפונים מקבלים יותר ויותר כוח מחשוב ומצד שני המחשבים מקבלים יותר יותר יכולת קישוריות. "כולם שואלים מי ינצח", אמר. "למה שמישהו ינצח" למה שלא נהנה מהטוב שבכל העולמות?".

במקום החלוקה המסורתית לטלפון, מחשב נייח ולפטופ, יש היום "עולם חדש של מכשירים. לא עוד מוצרים שעונים על הגדרות כמו לפטופ או טאבלט", כפי שאמרה עירית זינגר, מנהלת קבוצת וינדוס במיקרוסופט. אנשי מיקרוסופט הדגישו באירוע כי שתי מערכות ההפעלה ושורת המכשירים החדשים המבוססים על מערכות ההפעלה החדשות מאפשרים חוויה רציפה ואחידה בין כמה מכשירים, ובכל מקום בהתבסס על החיבור לענן.

באירוע הציגו אנשי מיקרוסופט וכמותם גם אדן מאינטל שורה של מכשירים המשלבים בין ממשקים ישנים כמו משטחי עקיבה ומקלדות עם מסכי מגע. "אתם תראו הרבה יותר חדשנות בתחום הזה. זה לא יאמן החדשנות פה", אמר אדן על מחשב של דל עם מסך מסתובב, המאפשר לעבוד גם כלפטופ וגם כטאבלט. אם כי, כדאי לציין שהחברה הציגה דגם דומה עוד לפני ימי חלונות 8. כך גם מחשב נוסף. ואכן, המכשירים אולי היו נראים כמו חיות מוזרות לפני כמה שנים, אבל חלקם לפחות נראים בדיוק המכשירים שניסו לנצל את היכולות של מערכות ניידות כמו אנדרואיד.

אחת מנקודות הביקורת שהושמעו פעמים רבות על חלונות נוגעת לקושי במעבר בין ממשק האריחים לממשק הדסקטופ המסורתי, שמשולב במערכת. אנשי מיקרוסופט לא התייחסו לביקורת באירוע, אבל לירון חזן, סטודנט להנדסת חשמל מעפולה וחובב גאדג'טים מושבע שמשתמש בחלונות 8 מאז אוגוסט, סיפר בשיחה בשולי האירוע כי לאחר כמה חודשי שימוש, כי הוא דווקא מרגיש שהחווייה קלה זורמת, גם במחשבים מסורתיים המבוססים על מקלדת ועכבר ולא מציעים מסכי מגע.

את המבט לדור הבא של המכשירים סיפק דווקא אדן מאינטל שדיבר על הדור הבא של המחשבים והטאבלטים שאנו צפויים לראות ב-2013 לד המכשירים מבוססי אינטל הצפויים להגיע לשוק בקרוב. לדבריו, אנו צפויים לראות בחנויות כ-80 מחשבים חדשים מבוססי חלונות 8, מתוכם כ-40 המציעים מסכי מגע. כ-50 מכלל המכשירים צפויים להגיע לחנויות בעתיד הקרוב.

אדן ציין כי לצד המכשירים המצוידים במעבדי Core, אנו נראה טאבלטים רבים מבוססי מעבדי אטום שנועדו להתמודד בפלח השוק הזול יותר. בדברו על הדור הבא של המכשירים שיצא בשנה הבאה, הבטיח אדן כי הם ייפתחו מיידית, ויציעו חיי סוללה שיאפשרו יום מלא של עבודה. בנוסף הם לוקחים שיעור או שניים הסמארטפונים עם שלל חיישנים ואמצעי זיהוי פנים. "אנחנו נהיה בתחום הטאבלטים ואנחנו נהיה רלוונטיים בתחום" אמר אדן.

באלמר חתם את האירוע בהכרזה כי האקסבוקס וקינקט, שנמכרים בחנויות כבר שנים, מגיעים לארץ ב-21 בנובמבר. בנוסף הכריזה החברה כי עם העלייה המאוד מאוחרת של הקונסולה של מיקרוסופט לארץ, מגיעים גם תמיכה של החברה ושירות האקסבוקס לייב המקוון. כדאי לזכור בנקודה זו כי המערכת יצאה לשוק בסוף שנת 2005, לפני כ-7 שנים, והקינקט יצא לשוק לפני שנתיים. בשלב זה השאלה היא מתי יגיע הדור הבא של המערכת לשוק הישראלי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ