בחירות ממוחשבות: בעולם זה כבר עובד, בארץ פחות - גאדג'טים - הארץ

בחירות ממוחשבות: בעולם זה כבר עובד, בארץ פחות

בארה"ב, בפינלנד, בשווייץ ובאסטוניה כבר משתמשים במכונות בחירה אלקטרוניות, רק ישראל עדיין סובלת ממחלות ילדות

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עודד ירון

הבעיות שהתגלו היום בקלפיות הממוחשבות בפריימריז של הליכוד, נראות קצת כמו שידור חוזר של הפריימריז בעבודה ב-2008. מחשבי ההצבעה בקלפיות שונות של הליכוד נתקעו ונפלו היום והתורים בכניסה לקלפיות התארכו והתארכו. וככל שעובר הזמן מתגברות הדרישות להצבעה בפתקים.

למערכת אחראית חברת "אמן יועצים" מקבוצת אמנת, ואת הפרויקט מנהלת חברת יאיאסופט, שעוסקת במערכות לבחירות ובמערכות לענף התיירות. אמן ויאיא סופט צפויות לטפל גם בפריימריז בעבודה בהמשך השבוע.

גורמים בליכוד סיפרו להארץ כי המערכת קרסה. "רק בקלפי אחת אני יודע שהצליחו להצביע", אמר אחד הגורמים. אחרים סיפרו שחלק מהבוחרים מצליחים להצביע, אבל התמונה הכללית היא של קריסה.

ב"אמן יועצים" אמרו הערב כי אנשי החברה עדיין עורכים בדיקה מקיפה בניסיון לאתר את הסיבות לתקלה. בשלב זה, עדיין אי אפשר לפסול לחלוטין את האפשרות שמדובר במתקפת האקרים, אך ככל הנראה זו לא הסיבה לתקלה. בליכוד מכחישים את הטענה מכל וכל, ומאשימים את החברה בכישלון. גורמים בליכוד אף אומרים כי נשקלת תביעה נגד החברה. 

כרגע לפחות זה נראה כמו שידור חוזר של הפריימריז בעבודה ב-2008. התקלות הטכניות אף הובילו אותה לוותר על ההליך הממוחשב לטובת ההצבעה הידנית הישנה והמוכרת. בעקבות הכשל של המערכת ב-2008 מפלגת העבודה אף תבעה את חברת טלדור, שהיתה אחראית על הפעלתה, ודרשה ממנה 6 מיליון שקלים פיצויים. לבסוף הגיעו השתיים לפשרה.

הבחירות בליכוד: כך זה היה אמור להתבצע

הבעיות לא היו מוגבלות אז רק לעבודה. גם בליכוד, שם ניהלה את הבחירות חברת מלמ תים נרשמו בעיות חמורות, לאחר שטרקטור פגע בסיב אופטי של בזק וגרם לבעיות תקשורת חמורות שהקשו על מהלך הבחירות. מצד שני בקדימה, הבחירות התנהלו כסדרן - גם שם היתה אחראית חברת מלמ תים על המערכת.

גם יום הבחירות לנשיאות בארה"ב החודש היה רצוף בדיווחים על בעיות ונפילות במחשבי ההצבעה ממקומות שונים ברחבי המדינה, אבל בסופו של דבר הן היו שוליות. פרופסור קרין נהון, החוקרת את החיבור בין טכנולוגיה לממשל, מסבירה שבעולם כבר מתבצעות הצבעות אלקטרוניות בצורה סבירה בסך הכל. "בארה"ב אין בעיה עם הצבעות אלקטרוניות וכך גם  בפינלנד ובשווייץ. הטכנולוגיה קיימת, גם מבחינת אבטחת המידע. באמת שלא אמורה להיות בעיה".

עמדת קלפי בבאר שבע, אתמולצילום: אליהו הרשקוביץ

אולם יש כאלה שעדיין מאמינים שצריך להוסיף עוד נדבך של פיקוח על הטכנולוגיה. יהונתן קלינגר, עורך דין העוסק בנושאי טכנולוגיה ופרטיות ומתמודד בפריימריז למפלגת העבודה, הסביר להארץ כי יש לבחירות אלקטרוניות יתרונות רבים, המרכזי שבהם הוא המהירות שבה מתקבלות התוצאות. בנוסף המעבר לשיטה הממוחשבת יכול להביא גם חיסכון משמעותי בכוח אדם.

אך לצד זאת, קלינגר עדיין מציין חסרונות משמעותיים - בראש ובראשונה העובדה שרוב המערכות הללו סגורות וקנייניות, ואינן מאפשרות פיקוח כמו בהצבעה הידנית. וכך לדבריו, קשה לדעת אם המערכת באמת בטוחה מתקלות, או חמור מכך, מניסיונות פריצה ומניפולציה.

"לשיטת הפתקים יש יתרון אחד משמעותי", הוסיף קלינגר. "יש לה המון חסרונות אבל זה ששלושה בני אדם ממחנות מנוגדים עומדים ומסתכלים וסופרים פתק פתק מייצר שגיאות, אבל הן בפיקוח. זה עולה המון כסף, זה מסורבל, זה מסובך - אבל זאת הדמוקרטיה".

"בחירות ודמוקרטיה בכלל זה תהליך יקר ואנשים מנסים לעשות קיצורי דרך", הסביר קלינגר, שקורא לבדיקה עצמאית של מערכת ההצבעה במפלגת העבודה, בין היתר על רקע הבעיות שהתגלו בליכוד. קלינגר פנה למזכ"ל המפלגה, חיליק בר, בבקשה כי המשקיפים שלו בקלפיות לא רק יסתכלו על המצביעים, אלא יהיו אנשי אבטחת מידע אשר ינסו לבציע מבחני חדירה למערכת ההצבעה (במילים אחרות לפרוץ) כדי לגלות בעיות אבטחה שעלולות לאפשר מניפולציה של התוצאות.

מחברת אמן נמסר בתגובה כי "קודם להפעלת המערכת בוצעו בהצלחה בדיקות למערכת וניסוי כלים נרחב. במהלך הבוקר, כשעתיים לאחר הרצת המערכת, החלו תקלות מסוגים שונים והופסקה למשך מספר שעות לסירוגין התקשורת. מיד עם היוודע התקלה חברת אמן הפעילה צוות חירום מיוחד אשר כלל מומחים ואנשי תוכנה על מנת להביא לפתרונה המהיר של התקלה. החל מהצהרים התייצבה המערכת וכרגע היא עובדת במלואה עד להוראת סגירת הקלפיות. במהלך חיפוש המקור לתקלה עלו שאלות אשר יחקרו בקפדנות והממצאים יוגשו לרשויות. חברת אמן נמצאת בקשר ישיר עם ועדת הבחירות של הליכוד ופועלת בשיתוף פעולה מרבי ומקצועי על מנת למזער את הפגיעה בהליך ההצבעה".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ