בקרוב: רובה מודפס להמונים - גאדג'טים - הארץ

בקרוב: רובה מודפס להמונים

קבוצת Defense Distributed שמקדמת ייצור וויקי-רובה באמצעות מדפסות תלת מימד מחכה רק לדבר אחד: הרשיון

אלכסנדר הוץ, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אלכסנדר הוץ, גרדיאן

הרובה הראשון שנוצר במדפסת תלת מימד ייכנס לשלבי הניסוי לפני סוף השנה, כך טוענת קבוצת Defense Distributed, העומדת מאחורי הפרויקט השנוי במחלוקת.

"אנחנו מוכנים", טוען קודי וילסון, דובר הקבוצה שמקווה ליצור את הוויקי-רובה הראשון. "אנחנו מחכים עם הלוגיסטיקה, הזמן, המשאבים והכסף. כל מה שאנחנו צריכים זאת פיסת נייר קטנה".

עקבו אחר "הארץ" בטוויטר

פיסת הנייר הקטנה הזו היא רשיון ייצור כלי נשק פדרלי, שדרוש למי שרוצה לייצר כלי נשק בארה"ב. וילסון מצפה כי הרישיון יוענק לחברה בתוך שבועיים שלושה. ברגע שיקבלו את האישור הם מתכננים להתחיל לייצר אבות טיפוס התבסס על ארבעה או חמישה עיצובים שהגישו לקבוצה מעצבים עצמאיים.

בתחילה החברה תכננה ליצור אב טיפוס ללא רשיון, אולם אחרי שהתקשורת דיווחה על התוכניות שלהם, גם הרשויות החלו לשים לב, והדבר הוליד כמה מכשולים לפרויקט.

חשבון הקבוצה באתר מימון ההמונים Indiegogo הוקפא בספטמבר אחרי שהובטחו 2,000 דולר לפרויקט. לאחר מכן הם הצליחו לגייס את הכסף באמצעות ביטקוין, אולם באוקטובר Stratasys, החברה שממנה תכננה דיפנס דיסטריביוטד להשכיר מדפסת תלת ממד, החליטה לא לספק את המדפסת.

בתגובה החליטו שתי חברות טקסניות למלא את מקומה, כדי לאפשר לייצר ולערוך את הניסויים הבליסטיים. וילסון סירב לחשוף את שמות החברות.

הבעיות הללו והאזור האפור שבו פועלת החברה הביאו את וילסון לנקוט בדרכים יותר מקובלות. בנוסף להגשת בקשה לרשיון מהמנהל לפיקוח על אלכוהול, טבק ונשק (ATF), הוא שינה את הארגון, מקולקטיב מקוון רופף לארגון מסודר שפועל בשלוש זרועות הרשומות בממשל הפדרלי.

הקבוצה גם הגישה בקשה להפוך למוסד ללא כוונות רווח, שיפעל להוצאה לאור של חומרים בעלי עניין לציבור - כלומר פרסום תוכניות הנשק ברשת. בנוסף הם הקימו חברת מחקר ופיתוח בשם Liberty Laboratories, שתייצר ותפתח את הרובים. חברה נוספת תנהל את הצד הכספי של הפרויקט. "זה התאגיד הסודי בסגנון מיט רומני שלנו", אמר.

וילסון נפגש עם נציגי ה-ATF ואף הגיש בקשה לרשיון נוסף, שיתיר לו לייצר כלי נשק כבדים יותר. "אין לי שום כוונה ללכת לכלא. אני אעשה זאת בדרך שלהם אם אצטרך".

וילסון סיפר כי פנו אליו כמה משקיעים מארה"ב ומחוץ לה, שהביעו עניין בהשקעה בפרויקט, אך הוא אמר שהם לא מתכננים לקבל משקיעים חיצוניים עד שאב הטיפוס הראשון ייוצר. "זה פשוט נימוסין טובים".

מה השלב הבא בהדפסה התעשייתית? והאם זה ישנה את עתיד המלחמה בטרור?

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ