כשמצמידים שבבי מעקב לילדים השובבים

מעולם לא היה קל יותר להשגיח על הילדים בשלט רחוק. אולם מה שנראה כפתרון נחמד עבור ההורים, מעלה תהיות בשאלת הפרטיות

אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אקונומיסט

מדי בוקר, פול וואליץ' מלווה את בנו הקטן לתחנת ההסעה לבית הספר, מרחק כמה צעדים בלבד מביתם שבוורמונט. אבל לפעמים מחליף אותו רובוט בתפקיד: מעין מסוק בגודל כדור פוטבול, המרחף בגובה מטרים אחדים מעל הקרקע ומתביית על אות רדיו ממשדר קטן שהתקין וואליץ' בילקוט של בנו; מכשיר סמארטפון שחובר לכלי הטיס, משמש כמצלמת וידיאו המאפשרת להורה ללוות את הילד מביתו.

לא כל הורה ניחן בכישורים הנדסיים כה מפותחים, אבל דומה כי הרעיון של עין אלקטרונית שתשמור על הקטנים מוצא חן גם בעיני מי שמתנגד בדרך כלל לשינויים טכנולוגיים. ב-2003 יצא לשוק פיתוח מוקדם בשם Wherify - מכשיר מעקב שיועד לענידה על פרק כף היד. מכשירים נוספים שהומצאו מאז עוזרים לשמור על ילדים אוטיסטים, שחשופים יותר לסכנות והולכים לאיבוד בקלות. במשקים חקלאיים בקנדה, ילדים עונדים צמידים עם משדרי רדיו שמסמנים את מיקומם למבוגרים המפעילים מיכון כבד מסוכן.

כיום, המעקב נעשה זול ומעשי בהרבה, הודות למכשירים קטנים וסוללות בעלות אורך חיים כפול. הדרך הפשוטה ביותר היא להשתמש בסמארטפונים. מפעילים סלולריים רבים מציעים שירות מעקב בתשלום, אך מספר הולך וגדל של אפליקציות חינם מציעות עתה שירות דומה. מספר המשתמשים הרשומים ביישום Life360 זינק ממיליון משתמשים רשומים ב-2010 לכ-26 מיליון כיום. לפי חברת המחקר ברג אינסייט, כ-70 מיליון אמריקאים ואירופאים יעקבו אחר בני משפחה עד 2016.

משדר המעקב המוכנס לתעודות התלמיד צילום: בלומברג

המכשירים ושירותי המעקב הללו יכולים לספק מידע על מיקומם של הילדים, או לשלוח התרעות לגבי ההתנהגות שלהם: מתי הם חוזרים הביתה, עוברים גבול שהוסכם עליו מראש, או יוצאים בשעות מאוחרות. אפליקציית גלאי מהירות (Speed detector), מראה אם מישהו נוהג ברכב ברגע נתון – ואם מתבצעת חריגה מהמהירות המותרת.

בינתיים אין עדיין בשוק מכשיר אחד שמציע שירותי מעקב כוללים, אולם ליצרניות אחדות - מגוון פתרונות יצירתיים. חברת Amber Alert GPS מיוטה, מוכרת מכשיר האזנה נייד המאפשר להורים לצותת לילדים. היצרנית הקליפורנית  SecuraTracמשווקת מוצר המנטרל את אפשרות הדוא"ל והודעות הטקסט כשהמכשיר הנייד בתנועה: המוצר נועד למנוע מצעירים המועדים לנהיגה במהירות מופרזת את אפשרות ההקלדה בשעת הנהיגה. במפה של אפליקציית Life360, מודגשות כתובות המגורים של עברייני מין מורשעים.

הורים בארה"ב וביפן מהווים את השוק העיקרי לגאדג'טים האלה. באירופה לעומת זאת, חוקי הפרטיות מורכבים יותר, ונראה כי ההורים שקטים בנוגע לשלום ילדיהם ופחות מוקסמים מהרעיון. במדינות אירופאיות מסוימות, המעקב אף תלוי במידה מסוימת בהסכמתם של הקטינים עצמם. לדברי אנדרה מאלם, אנאליסט בברג אינסייט, פתרונות המעקב אחר ילדים מעניינים בעיקר משפחות ממעמד הביניים בדרום אמריקה, החוששות מכנופיות פשע ומחטיפות.

גם הרשויות הציבוריות לא טומנות ידן בצלחת. ב-2004, בתי ספר באוסקה, יפן, הנפיקו התקנים קטנים לתיוג אלקטרוני באמצעות גלי רדיו (RFID). חיישנים במבנים של בתי הספר עקבו אחר מיקום התלמידים ונוכחותם בשיעורים (למעט מעשיהם מחוץ לשעות הלימודים). בדובאי, טכנולוגיה דומה מאותתת להורים על עלייה וירידה של ילדיהם מהסעת בית הספר. במארס שעבר, תגיות RFID נתפרו למדי בית הספר של 20 אלף תלמידים בעיר הברזילאית ויטוריה דה קונקוויסטה כדי לאתר "מבריזים".

אפליקציית מעקב אחר בני משפחה בסמארטפון

באוגוסט 2012 שני בתי ספר בסאן אנטוניו, טקסס, הנפיקו תגיות זיהוי אלקטרוניות עם מדבקות RFID ל-4,200 תלמידיהם. התגיות סייעו למנהלים לספור תלמידים שהגיעו ללימודים, אך נעדרו מרשימת הנוכחות במסדר הבוקר. שיטת מימון בתי הספר קשורה לנוכחות יומית בכיתות, והמערכת מאפשרת לבתי הספר לזכות בנתח גדול יותר מהתקציב בהתאם להשתתפות בשיעורים. ב-8 בינואר האחרון, ביטל בית משפט צו קודם שמנע הרחקה של תלמיד, שסירב ללבוש את התגית ממניעים דתיים (זרמים מסוימים בנצרות השוו את התגיות למה שמכונה "מספר החיה" – 666 המייצג את כת השטן. לפי אחת מנבואות הזעם בעניינו, בוא יבוא היום בו לא יהיה אפשרי לקנות או למכור דבר מבלי לקבל סימן על המצח או על יד ימין). משפחתו של התלמיד מתכוונת לערער על הפסיקה.

X  מסמן את הילד

אבל מה על הפרטיות? לטענת המצדדים במעקב האלקטרוני, פירושו יותר חופש - לא פחות. עצם הידיעה שניתן לאתר את הילדים בקלות, תגרום להורים להעניק להם חופש תנועה של ממש, ללא חשש. בנוסף, שיחות טלפון מציקות ייחסכו מבני הנוער. לדברי דייזי אשפורד, אם לשני ילדים בני 10 ו-8 המתגוררת באשלנד, וירג'יניה, ילדיה אוהבים את תחושת ה"ג'יימס בונד" של מכשיר המעקב הנייד מסוג Amber Alert. כאשתו של איש צבא, המשפחה נודדת כל 18 חודשים, מה שמקשה על הקמת רשת מגוננת של חברים ושכנים: המכשירים הם "זוג עיניים נוסף", היא אומרת.

מתנגדי הרעיון אומרים כי מעקב ממילא לא באמת מגן על הילדים. חוטפים מביני עניין ירחיקו טלפונים או מכשירים אחרים (שבבים מושתלים שייכים עדיין למחוזות סרטי הריגול). זאת ועוד, מקרי תקיפה של ילדים על ידי זרים נדירים ביותר: למעשה, מבחינה סטטיסטית, הסבירות הגדולה ביותר היא שהילדים יירצחו על ידי הוריהם, ותאונות מהוות סכנה גדולה משמעותית ממקרי תקיפה. "איתור מקומו של הילד שלכם לא ימנע ממנו ליפול לנהר", אומרת אן-מארי אוסטווין החוקרת את תחום המעקב באוניברסיטת אוקספורד. "עבור הורים מודאגים, המכשירים החדשים עלולים לספק רק סיבות נוספות לדאגה".

טכנולוגיה דומה תאפשר באותה מידה חדירה לפרטיות של ציבור המבוגרים. בארה"ב, משתמשי טלפונים סלולריים יכולים לקנות שירותי איתור מקום כחבילה לכל בני המשפחה שרשומים באותו מסלול. יתר על כן, טוענים קורבנות של אלימות בתוך המשפחה, המכשירים יקשו על בריחה במקרים כאלה. הורים גם נוהגים להשתמש במצלמות רשת להשגחה על שמרטפים (בדרך כלל בדרכים חוקיות, אף על פי שכללי האתיקה של השימוש במצלמה נסתרת שנויים במחלוקת, והקלטה סודית של קול יכולה להפר חוקים האוסרים על האזנות סתר), ורשות ממשלתית השולחת הודעות טקסט לגברים במקרה שילדיהם עוזבים את המדינה, תסייע אף למעקב אחר הנשים.

אחרים חוששים כי ילד שהיה מושא למעקב אלקטרוני בבית הספר, יגלה פחות התנגדות למעקב של המדינה בבגרותו. באוגוסט האחרון, קואליציה של ארגונים להגנה על זכויות האזרח בארה"ב ייעצה לבתי ספר שלא לאמץ את אמצעי המעקב כחובה במוסדות הלימוד. עוד טענו הארגונים, כי טכנולוגיה זו עושה "דה-הומניזציה" וקראו לגופים שכבר אימצו אמצעי מעקב כאלה, להתקין את החיישנים המדוברים במקום גלוי.                 

אולם גם שינויים קטנים יותר עשויים להפוך את מעקב ההורים ליותר מתקבל על הדעת. שירותי "צֶ'ק-אִין" בהגעה למקומות שונים, יוכלו לסייע לילדים לדווח על מקום הימצאם, להרגיע הורים מודאגים ולהעיק פחות על הצעירים. אפליקציה בשם Glympse מאפשרת למשתמשים שיתוף ממוקד של המידע אודות מיקומם, והאפליקציה השוודית   WalkMeHome הקיימת גם באנגלית, מציעה שיתוף פרטי מיקומו של המשתמש עם אנשים עליהם הוא סומך כשהוא נמצא לתחושתו במקום לא בטוח. אבטיפוס של אמצעי מעקב שפיתחה מיקרוסופט מחליף פרטים מדויקים בתיאורי מקום כלליים יותר ("בבית הספר", "בבית" או "בעבודה"). ייתכן כי מסרים שגרתיים כאלה פחות מסעירים ממל"טים למעקב אחר ילדים – אך הם גם פחות מבהילים.                                                                                                                                           

תרגום: יותם מורציאנו                                                                          

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ