המשקפיים שישמרו עליכם מהאח הגדול

פרופסור איסאו אצ'יזן פיתח משקפיים שנועדו לסנוור מצלמות באור שאינו נראה לעין האנושית, וכך לשבש את פעילותן של טכנולוגיות לזיהוי פנים

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עודד ירון

מומחי טכנולוגיה מזהירים כבר שנים מפני עולם נטול פרטיות, שבו מצלמות המצויידות בתוכנות לזיהוי פנים מצליחות לזהות את כל מי שעובר ברחוב, מבלי שנוכל להתגונן. חוקר יפני פיתח מעין משקפיים שמאפשרים להסתתר מפני הטכנולוגיה, מבלי להסתתר מאחורי מסיכה.

"החדירה לפרטיות של אובייקטים מצולמים הופכת לבעיה חברתית", כתב פרופסור איסאו אצ'יזן מהמוסד הלאומי לאינפורמטיקה ביפן. "כתוצאה מהפיתוחים בטכנולוגיית זיהוי פנים בתמונות גוגל, פייסבוק וכו' והתפוצה של טרמינלים ניידים, שמוסיפים למצלמות מידע גיאוגרפי (geotags). יש לנקוט בצעדים כדי למנוע את החדירה לפרטיות הנגרמת על ידי תמונות שמצולמות בחשאי וצילומים שצולמו במקרה".

פייסבוק למשל רכשה בשנה שעברה את חברת Face.com הישראלית המתמחה בזיהוי פנים, בצעד שעורר הרבה ביקורת. השימוש בטכנולוגיות לזיהוי פנים הופך נפוץ גם בקרב סוכנויות אכיפת חוק וגופים  פרטיים. 

מתוך המאמר של איסאו אצ'יזן

המשקפיים שהוא פיתח, ה-Privacy Visor, משתמשות בנורות LED המפיצות קרינת תת אדום כדי לשבש את הצילום. "הטכניקה מתבססת על הפערים בין החושים האנושיים והרגישות הספקטרלית של חיישני המצלמות", הוא כתב במאמרו. במילים אחרות, בעוד שהנורות מסנוורות את המצלמות ומקשות עליהן להבחין בתווי הפנים, העין האנושית לא מבחינה באורכי הגל הללו, כך שאנחנו לא רואים את מה שנראה בתמונות כמו דגם מוקטן של מערך פנסים באצטדיון כדורגל.

פרופסור אצ'יזן אמר לבי-בי-סי כי יש אפשרויות פחות מתוחכמות להתחמק מהעיניים הבולשות, כמו איפור כבד או הטיה של הראש בזווית של 15 מעלות.

מתוך המאמר של איסאו אצ'יזן על משקפיים שיקשו על צילום פנים

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ