2 אנשים עם מדפסת 3D נתנו לילד את היד שמעולם לא היתה לו

ריצ'רד ואן אס מדרום אפריקה ניסה לבנות לעצמו אצבע תותבת. הוא קיבל עזרה מאיוון אוון מארה"ב שהכיר ביוטיוב. את התוכניות ליד שהם נתנו לליאם הם מחלקים לכל מי שירצה

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

ליאם, בן 5 מדרום אפריקה, נולד בלי אצבעות בכף יד ימין, והחודש, הוא זכה לראשונה להחזיק ולהחזיק חפצים באמצעות היד. לרגל יום הולדתו ה-5 ליאם והוריו קיבלו במתנה את ה-Robohand יד תותבת שנוצרה באמצעות מדפסת תלת מימד. היד עשויה לאפשר לעוד אלפי קטועי ידיים לזכות ביד תותבת משלהם, במחיר זול מאי פעם. זאת בזכות העובדה שיוצריה שחררו את העיצוב בקוד פתוח לקהילת היוצרים בעולם.

מאחורי היד החדשה של ליאם עומדים הצמד ריצ'רד ואן אס, נגר דרום אפריקאי שאיבד ארבע אצבעות בתאונת עבודה, ואיוון אוון, שיוצר אביזרים מיוחדים לסרטים ממדינת וושינגטון בארה"ב.

ואן אס חיפש אצבע תותבת ולדבריו, היחידה שמצא עלתה כ-10,000 דולר. על כן הוא החליט לנסות ליצור בעצמו אצבע חלופית, אך הוא נתקל במעט קשיים. הקשר עם אוון נוצר לאחר שראה סרטון של מעין יד מכנית שיצר האמריקאי והעלה ליוטיוב . הוא יצר איתו קשר וביחד פיתחו את האצבע המכנית בשביל ואן אס, בעודם נמצאים במרחק של אלפי קילומטרים זה מזה.

הסרטון שהתחיל את הכל

השניים אף פתחו בקמפיין מימון המונים שאיפשר להם להמשיך בפיתוח של ידיים תותבות נוספות. מלבד התרומות, גם חברת MakerBot תרמה להם את המדפסת תלת מימד שלהם - ה-Replicator 2.

בנובמבר האחרון גילתה אותם יולנדי, אמו של ליאם, בעת שיטוט בפייסבוק. בדף שלה היא סיפרה הם יצאו לפגוש את ואן אס בביתו, והוא יצר לליאם "יד עט", שאפשרה לו להתחיל לכתוב, בעוד הוא ואוון עובדים על פיתוח היד. לאחר מכן הם הביאו לו גם יד זמנית

בסוף השבוע האחרון ואן אס ואוון השלימו את היד הסופית, וואן אס הביא אותה לליאם. והוא הצליח תוך ימים ספורים לאחוז ולהרים חפצים. "מתה על הרגע הזה", כתבה יולנדי בפייסבוק, "7:59. ליאם התעורר, לבש בעצמו את ה-Robohand, והרים כל מיני דברים כמו מטבע, צעצועים, חפצי פלסטיק ועוד".

ליאם והיד החדשה אחרי שלושה ימים

מה שחשוב לא פחות בסיפור הזה היא העובדה שאת התוכניות ל-Robohand שחררו ון אס ואוון באתר Thingiverse, שבו משתפים גולשים עיצובים שונים. הם עצמם הסבירו כי אינם מעוניינים להרוויח מהעניין כסף, אלא לקבל מספיק תרומות כדי שיוכלו להמשיך ליצור ידיים למי שזקוק לכך.

כמו במקרים רבים, בזכות השימוש בטכנולוגיות הדפסה בתלת מימד, התוכניות יכולות לשמש כעת גם במקומות מרוחקים, ולהוריד בצורה משמעותית את העלויות. לפי נתוני ה-International Society of Prosthetics and Orthotics, יש כיום 32 מיליון קטועי גפיים בעולם כולו. 80% מהם גרים במדינות מתפתחות והסיכויים שהם יוכלו לקבל ידיים תותבות ברמה גבוהה הוא נמוך מאוד. רק 5% מהם זוכים לקבל ידיים תותבות מתאימות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ