איך הטלפון שלכם יכול להפוך לחזאי מזג אוויר

חוקרים הצליחו ליצור מערכת לחיזוי מזג אוויר בעזרת בדיקת הפרעות בתקשורת שנגרמות בגלל גשם. את המערכת הם פרסו בכל הולנד

אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אקונומיסט

הניסיון לחזות את מזג האוויר מצריך כמויות אדירות של מידע. חלק ניכר מאותו מידע נאסף על ידי אמצעים מתקדמים כמו לוויינים ומכ"ם. לאחר מכן הוא מנותח בידי כמה ממחשבי העל המהירים בעולם כדי להפיק תחזיות מדויקות יותר מאי פעם.

אבל גם כלים פשוטים יותר לא איבדו מחשיבותם. במיוחד מדי גשם, שאינם יותר מצינוריות עם משפך המוצמדת למקומות כמו גגות.

לכל טכניקה יש את יתרונותיה וחסרונותיה. מכ"ם ולוויינים יכולים לכסות שטחים אדירים, אבל הם חסרים פרטים מדויקים במקומות שונים. מדי גשם יותר מדויקים, אבל המחיר הוא פערים בכיסוי. עכשיו עם זאת, ארט אוברים מהמוסד המטאורולוגי המלכותי של הולנד ועמיתיו מאמינים כי הם מצאו דרך חדשה לעקוב אחרי הגשם. היא מציעה כיסוי רחב, אך לא משמיטה את הפרטים. והכי טוב, היא מסתמכת על משהו שנמצא כמעט בכל מקום - הרשת הסלולרית.

התוכנית שלהם החלה מאחר שחוקרים קודמים כבר הבחינו שגשם יכול ליצור הפרעות בקרינות אלקטרומגנטיות מסוימות. מדידות של ההפרעות (תוך התחשבות בגורמי הפרעות אחרים) מאפשרות לך למדוד כמה גשם יש.

מדברים בטלפון הנייד, אילוסטרציהצילום: ניר כפרי

החוקרים לא מודדים את האותות הסלולריים עצמם, אלא מסתמכים על משהו שרשתות סלולריות עושות ממילא ומודדים את עוצמת הקרינה שבה משתמשות תחנות הבסיס כדי לתקשר ביניהן.

הרעיון עצמו אינו חדש, ובשנים קודמות כבר בוצעו מחקרים רבים בנושא. אולם במאמרם ב-Proceedings of the National Academy of Sciences ד"ר אוברים וחבריו הצליחו להשתמש בשיטה הזו למדינה שלמה. בעזרת המידע מ-2,400 תחנות הבסיס של T-Mobile, אחת מ-3 חברות הסלולר במדינה, הם הצליחו ליצור מפת גשם של כל המדינה כל 15 דקות.

כמו כל מדע טוב, הרעיון שימושי ואלגנטי בעת ובעונה אחת. ד"ר אוברים מציין שהשיטה מועילה בפני עצמה מאחר שהיא מספקת כלי לבדיקת השיטות הקיימות. אבל, יש יתרונות נוספים. הכיסוי הוא אחד מהם. אפילו במדינות עשירות שבהן גופי החיזוי זוכים למימון ראוי, סביר להניח שהיהיו הרבה יותר תחנות בסיס סלולריות מאשר מדי גשם. זה נכון אף יותר במדינות עניות, שבהן מדי גשם הם מעטים ומכ"ם אינו בנמצא, אבל טלפונים סלולריים דווקא נמצאים בשימוש נרחב.

איגוד ה-GSM העולמי מעריך שכ-90% מאוכלוסיית העולם חיה בקרבה של תחנת בסיס.

המעקב הצמוד של החברות אחרי החיבורים בין התחנות הוא יתרון נוסף. הם אמנם הצליחו ליצור מפה כל 15 דקות, אולם חברות אחרות עושות את הבדיקות כל דקה.

הטכנולוגיה אינה מושלמת. לדוגמא, היא עובדת פחות טוב עם שלג וברד. כמו כן, רשתות סלולריות צפופות יותר באזורים עירוניים, שבהם ממילא סביר למצוא מדי גשם, אפילו בהולנד העשירה הכיסוי מחוץ לערים הרבה פחות טוב. אבל גם זה עשוי להתברר כיתרון, אם האחראים על תחזית יתרמו לעלויות ההתקנה של תחנות בסיס נוספות כדי לכסות נקודות חסרות כיסוי, אולי כך יוכלו גם 10% הנותרים לזכות בכיסוי סלולרי.

לחצו לקריאת המאמר המלא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ