כך יוכלו ניצולי השואה לדבר עם הדורות הבאים גם אחרי מותם

חקורים באוניברסיטת דרום קליפורניה יוצרים הולוגרמות בגודל אמיתי של ניצולים שיוכלו לענות על שאלות בשפה טבעית, בזכות ממשק קולי כמו Siri של אפל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הניצולים האחרונים שחוו את השואה על בשרם הולכים ונעלמים בשנים האחרונות,
ואיתם גם האפשרות לשמוע ממקור ראשון על המלחמה ההיא. סרטים דוקומנטריים בשחור לבן ואף בצבע מימי המלחמה לא חסרים, אבל האפשרות לשמוע עדויות ישירות ממי שהיה שם עומדת להיעלם.

לשם כך פתח המכון לטכנולוגיות יצירתיות באוניברסיטה של דרום קליפורניה (USC) בפרויקט New Dimensions in Testimony שיאפשר לניצולים להמשיך לדבר עם הדורות הבאים, גם אחרי מותם. התוכנית מפותחת בשיתוף עם ה-Shoah Foundation Institute באוניברסיטה וחברת העיצוב Conscience Display.

במסגרת הפרויקט, הניצולים ירואיינו ויצולמו באמצעות טכנולוגיה מיוחדת שמאפשרת ליצור הולוגרמות שלהם. אותן הולגרמות יוכלו בשלבים הבאים להשיב לשאלות של ילדים ומבוגרים באמצעות טכנולוגיה דמויית סירי, שמאפשרת להולוגרמה לדמות שיחה טבעית כשהיא עונה לשאלות. בכתבה של אי-פי, הם מסבירים כי במקרה שהמצולם נתקל בשאלה שאינו יכול לענות עליה, הוא פשוט יגיד זאת ויפנה אותם למי שעשוי להיות מסוגל לענות עליה.

"כל מה שאנחנו עושים עובר שינויים ובמידה מסוימת מומצא מחדש במיוחד להקלטת העדויות של ניצולי השואה", אמר ל-CNET פול דבווק, פרופסור ב-USC שמנהל את תוכנית המחקר. המטרה היא להשיג הולוגרמה נאמנה ככל האפשר למקור.

5 מתוך 5 |
ההולוגרמה של פנחס גותר בשיחה עם תלמידיםצילום: USC ICT
1 מתוך 5 |
פרופסור פול דבווק מול מסך המציג את פנחס גותר
2 מתוך 5 |
פנחס גותר באולפן הצילום של USCצילום: USC ICT

המכון שבראשו עומד דבווק היה מעורב בין היתר ביצירת סרטים כמו אווטאר והסיפור המופלא של בנג'מין באטן. בנוסף הם עוסקים ביצירת תוכניות סימולציה שונות לצורכי הצבא האמריקאי וצבאות נוספים. בין היתר תוכניות שכוללות שימוש במציאות מדומה כדי לסייע לחיילים הסובלים מתסמונת פוסט טראומטית.

חלוץ המשתתפים בתוכנית הוא פנחס גותר, יליד לודז' שהיה בן 7 כשפרצה המלחמה. הוא גורש עם משפחתו למחנה ההשמדה מאידנק ושם איבד את משפחתו.

סוכנות אי-פי מספרת כי ישב לצורך הצילומים במשך שעות באולפן המתקדם של USC. האולפן כולל שימוש בשבע מצלמות ובמערך היקפי של יותר מ-6,000 נורות LED כדי לקבל צילום באיכות גבוהה, שמאפשר לראשונה ליצור הולוגרמה של גוף אדם שלם.

גותר ענה על כ-500 שאלות שונות במשך כשלוש שעות, וזו רק ההתחלה. לפי CNET, בעתיד מרואיינים ישבו במשך שעות רבות אף יותר ויצולמו באמצעות 50 מצלמות בהפרדה גבוהה.

לדברי דבווק, בזכות המערכת אנשים שיצפו בהולוגרמה יראו אותה בהתאם למיקום שלהם  ביחס אליה. "אם אתם יושבים מולו, אתם רואים אותו מהחזית. אם אתם יושבים מימין, אתם תראו את צידו הימני. אפילו אם תשנו מקום ותזיזו את הראש אחורה וקדימה, נקודת המבט תשתנה אף היא בהתאם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ