נאס"א שיגרה לחלל שלושה לוויינים מבוססי סמארטפונים

ניסיונותיה של סוכנות החלל האמריקאית להוריד עלויות הובילו אותה למכשירי אנדרואיד ולמוצרי מדף. עלות הלווינים החדשים: 3,500-7,000 דולר

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עודד ירון

נאס"א שיגרה השבוע שלושה לווינים לא שגרתיים לחלל. הלווינים החדשים בתוכנית הניסיונית Phonesat הם בעצם ננו-לווינים שבנויים סביב סמארטפוני אנדרואיד ישנים - מכשירי נקסוס One ונקסוס S.

נאס"א הסבירה באתרה כי הסמארטפונים משמשים כמחשב הפנימי של הלוויין ובנוסף החיישנים השונים, כמו מד תאוצה ו-GPS, יכולים לסייע לעקוב אחרי מיקומו של הלוויין והמצלמה יכולה לשמש גם לצילום. "סמארטפונים מציעים מגוון של יכולות פוטנציאליות ללוויינים זולים במסלול נמוך לחקר האטמוספירה או כדור הארץ, תקשורת או יישומי חלל נוספים", מסרה נאס"א.

מהנדסי נאס"א פיתחו את הלווינים כך שהעלות הכוללת שלהם נשמרה בין 3,500 ל-7,000 דולר. בנוסף לסמארטפון, הלוויין הקטן כולל גם רכיבי מדף אלקטרוניים נוספים, שכל אחד יכול לרכוש. אלה כוללים בין היתר רכיב שמאפשר לאתחל את המערכת במקרה שהיא נתקעת.

נאס"א שיגרה את הלוויינים הזעירים על גבי טיל Antares ביום ראשון, כניסוי ראשוני ביכולות של לווינים מבוססי סמארטפונים. "ל-PhoneSat 1.0 יש משימה פשוטה - להישאר בחיים בחלל לתקופת זמן קצרה, ולשלוח חזרה תמונות של כדור הארץ והחלל דרך המצלמה, בזמן שהוא שולח מידע על מצב הלוויין".

PhoneSat 1.0 בניסוי מוקדם על בלון פורחצילום: נאס"א

הדגם הבא, PhoneSat 2.0, שיבוסס על נקסוס S, כבר יאפשר למהנדסי נאס"א לשלוט עליו מכדור הארץ בזכות תוספת של תקשורת רדיו דו כיוונית. בנוסף הוא יכלול לוחות סולאריים שיאפשרו לו זמני פעולה ארוכים יותר. "PhoneSat 2.0 יניח את התשתית ליכולות חדשות של לוויינים זעירים בעוד הוא מקדם פריצות דרך טכנולוגיות ומקטין את העוליות של חלליות העתיד הזעירות", הבטיחה נאס"א.

את המידע ששלחו הלווינים הזעירים כבר החלו לקלוט חובבי רדיו ברחבי העולם, והם מעלים את הפאקטים של התקשורת שהם קיבלו לאתר של נאס"א.

שיגור ניסיון של הלווין באמצעות בלון:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ