רויטרס

חוקרים במרכז שפילד לרובוטיקה, שהוקם בשיתוף פעולה של אוניברסיטת שפילד ואוניברסיטת שפילד הלאם, תכנתו בהצלחה קבוצה של 40 רובוטי E-puck להצטופף ביחד מסביב לאובייקט ולדחוף אותו. הרובוטים יכולים להתרכז יחדיו לקבוצה אחת אחרי שהתפזרו בחדר ולהתארגן לפי סדר חשיבות.

ד"ר רודריק גרוס, ראש מעבדת רובוטיקה טבעית במחלקה לשליטה אוטומטית להנדסת מערכות באוניברסיטת שפילד, הציג את יכולות הנחיל בתערוכת הגאדג'טים האחרונה בברמינגהם, וסיפר שהם נעזרים במצלמה ובחיישנים שלהם לצורך שיתוף הפעולה. "המצלמה הכיוונית יכולה רק לראות רק מה קורה לפני הרובוט, ויש להם גם שמונה חיישני קרבה, שמשמשים לבדוק את מידת בקרבה לקירות או זה לזה", אמר גרוס.

לדבריו, בעתיד הם יוכלו לשמש למשימות צבאיות או במשימות חיפוש והצלה, תוך שהם פועלים בצוותא באזורים מסוכנים מדי בשביל בני אדם.

גרוס הסביר כי עדיין מדובר בשלב ניסיוני שנועד לשיפור השליטה בנחיל הרובוטים, שפותחו בידי ד"ר פרצ'סקו מונדדה ממכון EPFL בלוזן. "בעתיד, אתה תמצא את הרובוטים האלה בשטח, כשהם יישלחו לאזורים מוכי אסון לחפש אחר בני אדם, אולי כשהם מצויידים בחיישני טמפרטורה, ובחיישנים לגילוי כימיקלים מסויימים. ברגע שהם ימצאו אותם, הם יוכלו לשלוח את המידע חזרה למפעיל האנושי שלהם, ואז נוכל לשלוח את צוות החילוץ", אמר גרוס.

הרובוטים תוכנתו לעבור בין דפוסי התנהגות שונים בפקודה משלט טלוויזיה פשוט. ברגע שהם מופעלים מרחוק, כל רובוט הופך אוטונומי לחלוטין באמצעות המחשב שלו.

"הם לא זקוקים להרבה משאבי מחשוב והם לא משתמשים בהרבה זיכרון", אמר והוסיף כי היכולות של הנחיל מובילות לתחום חדש של שימושים אפשריים, "למשל יישום רפואי. אולי תוכל לבלוע את הרובוטים האלה והם יוכלו לתקן רקמות, או להביא תרופות ממקום אחד למשנהו כדי לשחרר אותן שם, או אולי אפילו הם יוכלו לנתח", אמר גרוס.

עם המשבר המאיים בטיפול בזקנים בשל העלייה בגיל בארצות המערב ובמדינות נוספות כמו יפן, הצוות בשפילד מאמין שנחיל רובוטים יוכלו לשמש גם ככוח עזר בביתם של גמלאים. צוותי רובוטים יוכלו לעבוד בצוותא כדי לנקות בית או להעביר חפצים בין חדרים. גרוס אמר כי אחד מהיתרונות של השימוש בנחיל רובוטים הוא שגם אם אחד מהם מתקלקל, האחרים יכולים להשלים את המשימה.

כשגרוס מתאר את תוכנת השליטה זה נשמע פשוט להפליא. אם הרובוטים צריכים להתקבץ, כל רובוט צריך רק לדעת אם יש רובוט אחר לפניו. אם יש, הוא מסתובב במקום, אם אין, הוא נע במעגל גדול יותר עד שהוא מוצא רובוט.

גרוס אמר כי המפתח לפיתוח אינטיליגנציה מלאכותית יעילה הוא מציאת דרך שמצריכה מינימום של מידע לצורך ביצוע המשימה, ובכך מאפשרת לרובוטים לפעול ללא צורך בזיכרון, או אפילו מעבד. הוא מאמין שבתוך שני עשורים, רובוטים שאינם תלויים במקור אנרגיה כמו מטען או סוללה אלא ישיגו אנרגיה עצמאית, יהיו נפוצים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ