ישראל ומדינות נוספות לגוגל: יש לבדוק את היבטי הפרטיות של גלאס

נציבי הפרטיות באירופה, קנדה אוסטרליה ומדינות נוספות פנו בקריאה משותפת לחברה ובה דרשו אפשרות לבחון את השפעות המשקפיים החכמים שלה על הפרטיות

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

הרשות להגנת הפרטיות בישראל ורשויות נוספות פנו היום (שלישי) לגוגל בבקשה לקבלת מידע על היבטי הפרטיות של גוגל גלאס ועל דרכי ההתמודדות שלה עם הנושא. לפנייה שותפות קנדה, אוסטרליה, ניו זילנד, מקסיקו, שוויץ, וכל רשויות הפרטיות של האיחוד האירופי לגוגל.

בהודעת משרד המשפטים נמסר כי מחשבים לבישים כמו משקפי המציאות הרבודה של גוגל, "הם בעלי פוטנציאל רב למשתמשים, אבל יש בהם אתגרי פרטיות חדשים. מאחר שמדובר במכשור הנמצא באופן קבוע על הפנים ואין סימון מתי הוא בפעולה. מכשיר מסוג זה יוצר אתגרי פרטיות חדשים משום שהוא מאפשר איסוף מידע רב מאוד, הן על ידי גוגל והן על ידי צדדים שלישים הכותבים אפליקציות למכשיר".

עוד הוסיפו כי "המכשיר גם מייצר אתגרים לסובבים את עונד המכשיר, משום שהם מוצאים עצמם מתועדים בידי המכשיר ללא ידיעתם. המכשיר אף מייצר אתגרים חדשים להתנהגות המקובלת בין בני החברה, לציפיות אודות היכולת להתנהל באנונימיות במרחב הציבורי ולנהל תקשורת חופשית (לא מתועדת ולא מנוטרת) עם הסביבה".

ההודעה של הרשות להגנת הפרטיות מגיע אחרי שהמשקפיים החדשות עוררו פולמוס נרחב בדבר ההשפעות הפוטנציאליות שלהן על הפרטיות. הדבר הוביל כבר לתנועת נגד של בתי עסק שהודיעו כי יסרבו להתיר כניסה עם גוגל גלאס. החברה מצידה כבר התייחסה לנושא לא אחת והבטיחה הגנות חזקות על הפרטיות. בנוסף היא הודיעה על איסור  על פיתוח של אפליקציות לזיהוי פנים לגאדג'ט החדש, לפחות עד שיגובשו הגנות לפרטיות. בנוסף נאסר על פיתוח אפליקציות פורנו.

בהודעת רמו"ט התייחסו להחלטת גוגל על האיסור על אפליקציות זיהוי פנים אך הוסיפו כי "נותרו סדרה ארוכה של שאלות הקשורות בהיבטי איסוף ועיבוד המידע בידי המכשיר ובין היתר: כיצד המכשיר עומד בדרישות דיני הפרטיות? מהן הגנות הפרטיות שנכללו במכשיר? איזה מידע אוספת גוגל באמצעות המכשיר, ואיזה מידע משותף עם צדדים שלישים? כיצד מתכוונת גוגל להשתמש במידע זה? כיצד מתכוונת גוגל להתמודד בעתיד עם יכולות זיהוי פנים? האם גוגל נערכת להתמודד עם ההיבטים החברתיים והאתיים הרחבים יותר של הפצת המכשיר? האם גוגל ערכה סקר השפעה על הפרטיות לבדיקת היבטי הפרטיות של המכשיר? האם גוגל תהא מוכנה להדגים את המכשיר במשרדי רשויות הפרטיות או למסור אותו לבדיקה של רשויות הפרטיות?".

גוגל גלאסצילום: אי–פי

במכתב שנשלח היום דורשות רשויות הפרטיות מגוגל להשיב על שאלות אלה, ולהיפגש עם רשויות הפרטיות על מנת לדון בנושא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ