האם השיאן הסיני מבטיח את עתידה של אינטל בעולם מחשבי העל?

אינטל שיתפה פעולה עם צבא סין בפיתוח TianHe 2, מחשב על שובר שיאים, אבל לא בטוח שיש בסיס לתקוותה לשלוט בעולם הזה

קוונטין הארדי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קוונטין הארדי, ניו יורק טיימס

אינטל זכתה בהישג מרשים, בעזרתו של הצבא הסיני: מחשב העל המהיר ביותר כיום מבוסס אך ורק על מעבדים של החברה. לראשונה זה 15 שנה מחשב על טהרת מעבדיה תופס את המקום הראשון ברשימת מחשבי העל העולמית.

מה שיותר חשוב הוא מה שהחדשות האלה אומרות לעולם המחשוב: סוג העבודה שמבוצעת בידי מחשבי העל הללו הופכת יותר ויותר רלוונטית לדרישות של חברות. אינטל לא רוצה למכור את מחשביה הגדולים ביותר לחוקרים ולצבאות העולם. היא רוצה למכור אותם לחברות כמו אמזון בשביל שירותי הרשת שלה.

המחשב החדש שנקרא Tianhe-2, או שביל החלב 2, נבנה באוניברסיטה הלאומית לביטחון בצ'אנגשה שבסין. הוא יכול להגיע לשיאים של קרוב ל-55 פטהפלופס - כאשר כל פטה פלופ משמעותו יכולת של כ-1000 ביליון חישובים בשנייה. מחזיק השיא הקודם, עליו הוכרז בנובמבר האחרון, הגיע ל-27.1 פטהפלופס. לפני חמש שנים, מחשב עם פטהפלופ אחד נחשב שובר שיאים.

בנוסף למשימות מחשוב העל הרגילות כמו ניתוח מזג אוויר או מחקר גיאופיזי, יוצרי המחשב החדש מציינים את היכולות שלו לניתוח ביג דאטה (כמויות אדירות של מידע). הטיאן-חה 2 יכול לעבד 600 טרה בייט של מידע באמצעות לא יותר מ-1,024 מתוך 16 אלף המעבדים שלו.

פרטים על המחשב נחשפו לראשונה במפגש של מומחים בשלהי חודש מאי . הדירוג הרשמי שלו כמהיר ביותר הוכרז ביום שני בפגישה בגרמניה, שבה אינטל חשפה את חזונה העסקי.

אינטל מאמינה כי עסקים רגילים רבים, וייתכן שאף צרכנים, יכולים לקבל בקרוב גישה למה שהיו רק לאחרונה המחשבים היקרים והנדירים ביותר. "הצורך הבלתי נגמר למחשוב מניע" את הפיתוח המהיר הזה, אמר ראג' הזרה, ראש חטיבת מחשוב עתיר ביצועים באינטל.

אפילו שימושים מסורתיים מושפעים מהעוצמה של מחשבים ומהרגישות של אופן הטיפול בבעיות. הזרה ציין כי חלק ניכר מהעוצמה של המחשב מאפשרת לקחת בחשבון את התנהגות הימים והאוקינוסים כשמנסים ליצור מודלים אטמוספריים של מזג האוויר. גיאולוגים יכולים לבחון לא רק תצורות סלע, אלא גם את התנהגות הגזים בתוך סלעים שונים.

לתפיסה הזו של אקו סיסטם של ניתוח מידע יש מקבילות בעולם המסחרי. חברות מפתחות חיישנים בסביבות רבות כדי לראות כיצד המוצרים שלהן פועלים בעולם האמיתי, או כדי לבחון שילוב של התנהגות בני אדם ומכונות כדי לנתח תופעות כמו תנועה בכבישים.

גוגל ונאס"א רכשו לאחרונה מחשב קוונטי כדי לעסוק בדברים כמו זיהוי פנים. לוקהיד מרטין רכשה גם היא מחשב דומה כדי לעשות סימולציות למערכות מורכבות.

אינטל מקווה שתפוצה הרחבה שלה תיתן לה יתרון בעולם המסתורי הזה. מהנדסים רבים כבר מכירים את ארכיטקטורת X86 של החברה, כך שהם יוכלו לעשות את המעבר לעולמם של מחשבי על בקלות יחסית. "אם אתה מחייב אנשים ללמוד דברים חדשים, אתה סובל מהאטה בשוק שלך", אמר הזרה. "עולם שכבר מושקע ב-30 שנות תוכנה וידע לא צריך ללמוד משהו חדש".

"יש לנו יחסים עם כל ספקי מחשוב הענן. אתה יכול לראות יכולות מחשוב גבוהות כסוג של שירות".

הזרה אמר כי המחשב משמש ל"מדע פתוח", כלומר לחוקרים שונים יש אליו באמצעות רשת. עם זאת, הוא לא אמר אם סין משתמשת במחשב למטרות צבאיות כמו מחקר נשק גרעיני. "אנחנו עסק עולמי". אין פה שום הבדל מכל עסקה אחרת".

עולם ה-X86 הוא כמובן טיעון נוח לאינטל. סביר להניח ש-Nvidia שתרמה למחשב ששבר את השיא בנובמבר האחרון, תנסה לשבור את השיא בפעם הבאה. אפילו יותר סביר להניח, לפי כותבו של הדיווח הראשון על הטיאן-חה 2 כי סין תפתח בעצמה מעבדים ועיצובים חדשים.

"ה-Tianhe-2 משתמש במעבדים של אינטל, אבל צריך לחשוב על המעבד כעל מנוע, והם בונים מכונית מירוץ. הם יכולים להחליף לה את המנוע בקלות", כתב ג' דורנגה מרצה באוניברסיטת טנסי וחוקר במעבדה הלאומית אוק רידג', מרכז נוסף למחשבי על. "אינטל אולי חושבת שזה עולם שלח X86, אבל החלקים שמקיפים את המנוע חשובים יותר", אמר. חוץ מזה, מדענים עובדים כבר היום על מחשבי על המבוססים על מעבדי מעולם הסמארטפונים שאינם זוללים אנרגיה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ