חברה מבטיחה: "אנטי וירוס" שימנע הדפסת כלי נשק

Create it REAL הודיעה ששילבה בתוכנה שלה רכיב שמזהה מתי משתמש מנסה להדפיס כלי נשק ומונעת את ההדפסה והצפייה בקובץ

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חברה דנית הודיעה שפיתחה תוכנה שמאפשרת לחסום ייצור של חלקי כלי נשק במדפסות תלת מימדיות. לדברי חברת Create it REAL, הרכיב, ששולב בתוכנת התלת מימד שמפתחת החברה, מזהה מתי משתמש מעוניין לפרסם להדפיס חלקי נשק והיא מונעת את ההדפסה.

התוספת לתוכנת התלת מימד של החברה הדנית מגיעה על רקע הסערה המתמשכת סביב יוזמתו של קודי וילסון, סטונדט למשפטים מטקסס, שפתח ארגון בשם Defense Distributed, וקיבל אישור לייצור כלי נשק במסגרת חברה הקשורה לארגון. וילסון וגם אחרים יצרו בין היתר את החלק התחתון של AR-15 (רובה סער ממשפחת האם-16). אבל החששות המרכזיים התעוררו סביב קובץ תלת-מימד של חלקים להרכבת אקדח חצי-אוטומטי בשם The Liberator, שזמין להורדה ברשת.

וילסון אמנם הוריד את הקבצים מאתרו בעקבות דרישת משרד החוץ האמריקאי, אולם הם כבר הופצו ברשתות שיתוף. בינתיים החודש דווח כי מחוקקים בניו יורק ובקליפורניה פועלים להוצאת תקנות שיחייבו בעלי כלי נשק מודפסים ברישום במשטרה.

החברה הדנית מבטיחה למנוע את הייצור של כלי נשק באמצעות התוכנה שסורקת את המודל, שאותו מנסים להדפיס, ומתאימה אותו למאפיינים של כלי נשק. "אם תכונות מסוימות תואמות, התוכנה לא תתיר לצפות בדגם ולהדפיס אותו".

צילום: Create it REAL

בהודעתה היא ציינה כי התוכנה אינה שומרת שרטוטים מלאים של כלי נשק במחשב המשתמשים אלא רק רשימה של תכונותיהם. היכולות, או שמא המגבלות הללו, קיימות רק בתוכנה של החברה

מנכ"ל חברת Create it REAL, ג'רמי פייר גיי, אמר ל-Ars Technica כי הקלות שבה ניתן להדפיס כלי נשק הופכת לבעיה גם ליצרני המדפסות. "זה מקור דאגה ליצרנים. הם רוצים להיפטר מהאחריות הזו. באופן כללי, התוכנה שלנו עובדת כמו תוכנת אנטי-וירוס. יש לנו מאגר מידע שבו אנחנו אוספים את כל הקבצים של כלי נשק חם".

האפשרות להגבלות תהיה זמינה בשלב זה רק לתוכנה של Create it REAL, אבל גיי אמר כי הוא ישמח להציע רשיונות לתוכנה ליצרניות אחרות.

הרעיון של תוכנה שמגבילה ייצור של תכנים מסוימים אינו חדש. לפני כמעט 10 שנים התברר כי תוכנת פוטושופ מונעת זיוף של שטרות דולרים בשל רכיב חשאי שהותקן בתוכנה. אבל, כבר מזמן כבר נמצאו דרכים לעקוף את ההגבלות של פוטושופ.

מלבד האפשרות להסבירה שמישהו יימצא דרכים לעקוף את התוכנה על ידי פריצה מסוג כלשהו. כפי שמציין גיי, בעצם יצירת מאגר המידע, הוא פותח מירוץ חימוש פוטנציאלי בין יצרני נשק בתלת מימד לבין יצרני מדפסות. אם כי ראוי לציין כי עדיין קשה לדעת אם התמריצים ליצירת כלי נשק כאלה ימשכו רבים שיהיו מעוניינים לייצר כלי נשק. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ