מוטורולה הציגה את פרויקט Ara: טלפון מודולרי עם חלקים מתחלפים

חברת המובייל של גוגל רוצה לעשות לחומרה מה שפלטפורמת אנדרואיד עשתה לתוכנה של סמארטפונים

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עודד ירון

לפני כחודש וחצי חשף מעצב הולנדי את PhoneBloks, רעיון לטלפון מודולרי, שלא יחייב החלפה של כל המכשיר מדי שנה שנתיים, אלא יאפשר להחליף חלקים שונים בתוכו וגם להתאים אותו לסיטואציות מסוימות. עכשיו, מתברר שהמעצב, דייב הקנס, לא לבד. מוטורולה שבבעלות גוגל, חשפה את Project Ara, טלפון מודולרי שנראה דומה להפליא לרעיון שלו - מה שלא מפתיע לאור ההכרזה על שיתוף הפעולה איתו ועם הקהילה שבנה.

בבלוג של מוטורולה הסבירה החברה כי כי מטרת הפרויקט היא ליצור מעין מקבילת חומרה למערכות קוד פתוח כמו לינוקס ואנדרואיד המבוססת עליה. "פרויקט ארה מפתח פלטרפומת חומרה פתוחה ליצירת סמארטפונים מאוד מודולרים. אנחנו רוצים לעשות לחומרה מה שפלטפורמת אנדרואיד עשתה לתוכנה: ליצור עולם תוסס של מפתחי צד שלישי, להנמיך את חסמי הכניסה ולהגדיל את קצב החדשנות, ולהוריד בצורה משמעותית את זמני הפיתוח".

באוגוסט האחרון הציגה מוטורולה את Moto X, טלפון שהבטיח גם הוא מידה רבה של גמישות בעיצוב המכשיר, אולם עם כל הכבוד למגוון הוא לא מתקרב לרעיון של פרויקט ארה.

המכשיר מבוסס על פלטפורמה מרכזית, שלה הם קוראים endoskeleton (או אנדו בקיצור), ועליה אפשר להרכיב מודולים שונים. "האנדו הוא השלד שמחזיק את כל המודולים במקום. מודול יכול להיות כל דבר, ממעבד חדש עד למסך חדש או מקלדת, סוללה נוספת, אוקסימטר (מד דופק וריווי חמצן) או משהו שאף אחד לא חשב עליו עדיין!".

Project Araצילום: מוטורולה

לדבריהם, הם מתכננים לשלוח הזמנה למפתחים בתוך כמה חודשים כדי שיוכלו להתחיל ליצור מודולים משלהם לפלטפורמת Ara. כבר בחורף הקרוב הם מאמינים שיוכלו להוציא ערכת פיתוח למפתחים.

בכל הנוגע לשיתוף הפעולה עם פון בלוקס והקנס, במוטורולה כתבו כי הם נפגשו איתו והם הבטיחו לעבוד בשיתוף עם הקהילה שיצר. "לאחרונה נפגשנו עם דייב הקנס, יוצר Phonebloks", הם כתבו, מתברר שאנחנו חולקים חזון משותף: לפתח פלטפורמת טלפון שהיא מודולרית פתוחה ניתנת להתאמה ונועדה לעולם כולו. אנחנו עשינו עבודה טכנית עמוקה. דייב בנה קהילה. העוצמה של הפתיחות זקוקה לשניהם", כתבו.

גם Phonebloks הודיעה היום על שיתוף הפעולה:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ