הדרך לעצירת השימוש ברובוטים קטלניים עוברת בז'נבה

פעילי קמפיין נגד השימוש בכלי נשק אוטונומיים מזהירים כי הם עוברים מעולם המדע הבדיוני למציאות. הם מקווים שהאו"ם יצליח לעצור את השימוש בהם

ריצ'רד נורטון טיילור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ריצ'רד נורטון טיילור

קואליציה בינלאומית של ארגונים הפועלים למען זכויות אדם קוראת לנצל את השיחות בז'נבה בחסות האו"ם כדי לאסור את השימוש ברובוטים קטלניים - כלומר כלי נשק הפועלים באופן אוטונומי. פעילי הקמפיין נגד "killer robots" חוששים שהם יופעלו נגד מטרות אנושיות באופן אוטומטי ללא מגע יד אדם.

למרות שעדיין לא פותחו רובוטים צבאיים אוטונומיים לחלוטין, כיום כבר פועלות מערכות  ברמות שונות של אוטונומיות ושל קטלניות. בין היתר קיימות מערכות כאלה בישראל, ארה"ב, בריטניה ודרום קוריאה. סין, רוסיה ומדינות נוספות מפתחות טכנולוגיות שיאפשרו לרובוטים כאלה פעילות אוטונומית לחלוטין, מזהירים המתנגדים.

"בחודשים האחרונים, כלי נשק אוטונומיים לחלוטין הפכו מעניין עלום וכמעט לא מוכר לכזה שמחייב תשומת לב בינלאומית", הם אומרים. הפגישה בז'נבה אמורה לקדם שילוב של הנושא בכנס האו"ם על כלי נשק קונבנציונליים. "החשוב ביותר הוא שאיסור בינלאומי נחוץ כדי לוודא שבני אדם ישמרו את השליטה על בחירת המטרות והשימוש בכוח מול בני אדם אחרים", אמרה מרי וורהם, מ-Human Rights Watch.

הארגון הסביר כי משרד ההגנה האמריקאי הוציא בנובמבר 2012 הנחיה שקובעת כי אדם חייב להיות בתוך מעגל ההחלטות המתקבלות בנוגע לשימוש בכוח קטלני, אלא אם בכירים במשרד מחליטים לוותר על הצורך הזה.

רובוט בתערוכה בטוקיו, בשנה שעברהצילום: רויטרס

אבל, בארגון מסבירים כי ההנחיה אינה פיתרון כולל או קבוע לבעיות הפוטנציאליות שעשויות לצוץ בשל השימוש במערכות אוטונומיות לחלוטין. לדבריהם, גם הריסון העצמי שהיא דורשת הוא קשה ליישום במידה שמדינות אחרות יחליטו להשתמש במערכות כאלה.

"ממשלות חייבות להתייחס לשאלה הבסיסית - האם נכון לתת למכונות אוטונומיות לקבל החלטות מתוכנתות בנוגע למי ומתי להרוג?", אמר פרופסור נואל שרקי, יו"ר הוועדה הבינלאומית לפיקוח על כלי נשק רובוטיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ