אנגרי בירדס בשירות המודיעין: NSA מרגלת אחרי אפליקציות

הסוכנות האמריקאית לביטחון לאומי ומקבילתה הבריטית מנצלות יישומי סמארטפונים כדי לחשוף כל פרט על המשתמשים, כולל מיקום ונטייה מינית

ג'יימס בל, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'יימס בל, גרדיאן

הסוכנות האמריקאית לביטחון לאומי (NSA) ומקבילתה הבריטית GCHQ פיתחו כלים המאפשרים להן לנצל דליפות מידע מאפליקציות סמארטפונים כמו "אנגרי בירדס" הפופולרי - כך עולה ממסמכים שהדליף אדוארד סנודן.

המידע שדלף מהדור החדש של אפליקציות אייפון ואנדרואיד כולל פרטים שנעים מדגם המכשיר וגודל המסך, ועד לפרטים אישיים כמו גיל, מין ומיקום המשתמש. על פי המסמכים, אפליקציות מסוימות יכולות לשתף מידע רגיש ביותר, כמו נטייה מינית, ואפליקציה אחת אף חושפת מידע על התנהגות מינית ספיציפיות, כמו החלפה תכופה של בני זוג.

אמנם חלק מהאפליקציות מעבירות רק מידע מוגבל, כמו דגם המכשיר, המזהה הייחודי שלו, גרסת התוכנה ופרטים דומים, אך גם המידע הזה יכול לשמש לזיהוי. עם זאת, אפליקציות אחרות מעבירות מידע רב יותר: כך לדוגמה, פלטפורמת הפרסום הסלולרית Millennial Media הציעה לסוכנויות המודיעין מידע רב במיוחד. באתר החברה נכתב כי היא משתפת פעולה עם Rovio בגרסה מיוחדת של אנגרי בירדס, כמו גם עם חברת זינגה - יוצרת "פארמוויל", עם אקטיוויז'ן - מפתחת "קול אוף דיוטי", ומפתחות גדולות נוספות. רוביו מסרה כי לא היה לה מושג על תוכניות מעקבים אלה.

משתמשי סמארטפונים רבים לא מודעים להיקף המידע שדולף לרשת, וספק אם אפילו המשתמשים המתקדמים ביותר מבינים שהוא כולו חשוף לעיני סוכנויות המודיעין. עשרות מסמכים חסויים שהעביר אדוארד סנודן לגרדיאן, לניו יורק טיימס ולגופי תקשורת נוספים מתארים את מאמציהן של סוכנויות המודיעין ליהנות מאיסוף המידע המסחרי למטרותיהן. המידע חושף גם עד כמה הסוכנויות עברו למקד את מאמציהן במכשירי מובייל.

שקופית אחת של ה-NSA ממאי 2010 על איסוף מידע מסמארטפונים מציינת את "גוש הזהב" (Golden Nugget), או "המצב האידיאלי", שבו משתמש מעלה תמונה שצולמה באמצעות טלפון סלולרי לרשת חברתית. לדברי הסוכנות, במצב כזה אפשר לגלות את האימייל, רשימת החברים ו"מידע חברתי רב כמו גם מיקומו המדויק של המשתמש".

רוב הרשתות החברתיות אמנם מוחקות את המידע המזהה של תמונות שמועלות לשרתיהן לפני הפרסום, אולם ייתכן שהמידע קיים ולו לזמן קצר - מה שמאפשר לסוכנויות להשיג אותו עוד לפני שהוא נמחק. המידע שמספק המשתמש יכול לעתים לאפשר לסוכנות לאסוף כמעט כל מידע קריטי על חייו - מקום הולדתו, מיקומו הנוכחי, גילו, מינו, אזור המיקוד, מצבו המשפחתי, הכנסתו ונטייתו המינית.

צילום: רויטרס

איסוף מידע על מיקום המשתמשים עומד בראש סדר העדיפויות של סוכנויות המודיעין, מאחר שטרוריסטים עושים שימוש נרחב בסמארטפונים לצורך פעילותם. לעתים הם גם משתמשים בטלפונים סלולריים כאמצעי להפעלת מטענים. כחלק הניסיונות הללו הם בנו סוכנויות המודיעין מאגר של כל האנטנות הסלולריות בעולם, כדי שיוכלו למקם כל טלפון לפי האנטנות שדרכן הוא מתקשר עם הרשת.

הסוכנויות השתמשו ביכולות היירוט שלהן גם כדי לאסוף בסיטונות מידע על מיקום מגוגל ומאפליקציות מיפוי אחרות. למעשה, באחד המסמכים מ-2008 ציינה GCHQ כי "למעשה כל מי שמשתמש במפות גוגל על הסמארטפון עוזר לעבודתה". המסמכים שהגיעו לגרדיאן לא חשפו כמה מידע נאסף באופן קבוע וגם לא כמה משתמשים הושפעו מהאיסוף. NSA טוענת כי לא פעלה נגד אמריקאים וכי הפעילה את יכולותיה אך ורק נגד "מטרות מודיעיניות זרות ולגיטימיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ