אובמה צחק כשאמר שארה"ב בונה את איירון מן? לא בטוח

הנשיא עשה הרבה כותרות כשאמר בשבוע שעבר, לכאורה בצחוק, שארה"ב מפתחת את חליפת איירון מן, אבל, מי שצוחק לא מכיר את TALOS

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

נשיא ארה"ב ברק אובמה עורר לא מעט צחוק כשהכריז בשבוע "אנחנו בונים את איירון מן". ההכרזה נאמרה לכאורה בהומור ומשכה לא מעט כותרות רק בגלל ההתייחסות לשובר הקופות, אבל דווקא יש בה גרעין של אמת.

הנשיא אובמה, שנאם באירוע לחניכת מוסדות חדשנות, פתח את דבריו כשאמר "היום אני נפגש עם מדענים שמפתחים כמה מהמתכות המתקדמות ביותר על כדור הארץ. מעצבים שמתכננים אבות טיפוס בענן הדיגיטלי, בעלי תפקידים מהפנטגון שעוזרים לתמוך בעבודתם".

אבל אחרי שלא קיבל את התשואות שלהן ציפה שלף את התותחים הכבדים (או שמא את הפופולריות הזולה). "בעצם הגעתי לפה כדי להכריז שאנחנו בונים את איירון מן. אני אשוגר מפה עוד שנייה. זה פרויקט סודי שאנחנו עובדים עליו. לא באמת. אולי. זה מסווג", סיכם.

אבל, הפרויקט לא ממש סודי זה זמן מה. המדובר הוא בתוכנית החייל העתידי (Tactical Assault Light Operator Suit או TALOS). המערכת מפותחת בידי חוקרים ב-MIT, בפיקוד המחקר וההנדסה של הצבא האמריקאי ובידי חברות וחוקרים נוספים.

התוכנית כוללת שילוב של שלד רובוטי חיצוני שיסייע בנשיאת משקלים כבדים, שריון מתקדם שיסייע בהגנה מפני פציעות וחיישנים שונים שינטרו את מצבו הבריאותי של החייל, ויוכלו לסייע לטפל בפצעים על ידי שחרור קצף שיאטום אותם.

אדמירל ויליאם מקרייוון, ראש פיקוד הכוחות המיוחדים, אמר לאחרונה כי "החליפה, אם תפותח כיאות, תציע שיפור מהפכני בשרידות ויכולות לחיילי יחידות מיוחדות". לדבריו, המערכת יכולה לספק יתרון משמעותי לחיילים אמריקאים.

רק בשבוע שעבר נכתב ב-Wired על נדבך נוסף בתוכנית: Q-Warrior, משקפיים שמפתחת חברת BAE עבור הצבא האמריקאי - מעין גוגל גלאס לחיילים, שבדומה למשקפיים החכמים של ענקית החיפוש, יוסיפו שכבות מידע לחיילים המרכיבים אותם. בהמשך, אם וכאשר תוכנית TALOS תצא מהכוח אל הפועל, הם אמורים להיות משולבים בה.

לדברי החברה הבריטית, המשקפיים החדשים שנועדו בתחילה להפצה לכוחות מיוחדים, מורכבים על הקסדה, ומספקים לחיילים מידע נוסף על שדה הקרב כמו נקודות ציון ונתיבי ניווט, ומעקב אחרי חיילים או אחרי כוחות האויב.

הצבא מתכונן להתחיל בשלב הניסיוני של התוכנית כבר ביוני הקרוב, והמערכת אמורה להפוך מבצעית באוגוסט 2018.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ