בעלי האייפון לוקחים את החוק לידיים

הגידול במקרי גניבת סמארטפונים והטכנולוגיה למציאת מכשירים אבודים שולחים את הבעלים למסלול התנגשות עם הגנבים. זה לא תמיד נגמר יפה

איאן לאבט, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איאן לאבט, ניו יורק טיימס

שרה מגווייר התעוררה ביום ראשון בבוקר, אחרי שהשתכרה בלילה הקודם, וגילתה שמכשיר האייפון שלה נעלם, וגם זה של שותפתה לדירה. שרה תהתה אם השאירו אותם בבר שבילו בו או אולי במונית שהסיעה אותם הביתה.

בעזרת אפליקציית Find My iPhone (אתר את האייפון שלי) המותקנת במחשב האישי שלה, גילתה שמישהו לקח את המכשירים לבית בווסט קובינה שמחוץ ללוס אנג'לס, במרחק כ–50 ק"מ מביתה שבווסט הוליווד.

מגווייר, מדריכת יוגה בת 26, נהגה כפי שעושה מספר גדל והולך של קורבנות גניבת טלפונים סלולריים: היא נסעה למקום והתעמתה עם הגנבים. להפתעתה, קיבלה את המכשירים מיד לרשותה.

Find My iPhone

"כשסיפרתי לאמא שלי מה עשיתי, הוא חשבה שהשתגעתי", מספרת מגווייר.

"זו תופעה חדשה. כבר לא רודפים אחר הגנב, כדי לקחת ממנו את הטלפון", אומר ג'ורג גסקון, התובע המחוזי של לוס אנג'לס, "אנשים נוטלים את החוק לידיהם ועלולים להסתבך בסכנה אמיתית, אם הם מגיעים למקומות שלא מומלץ להגיע אליהם".

"חלקם הצליח", אומר גסקון, "אחרים נפגעו".

סמארטפונים נחשבים פריטים מבוקשים ביותר בקרב הגנבים. יותר משלושה מיליון מכשירים נגנבו בארצות הברית בשנה שעברה. מאז 2011 עלה מספר גניבות הסלולריים בלוס אנג'לס ביותר מ–26%.מספר מעשי שוד שבהם נגנבו בסן פרנסיסקו עלה בשנה שעברה ב–23%.

ביותר מ–18% ממקרי הגניבה של רכוש בעל ערך בעיר ניו יורק בשנה שעברה, נלקחו מוצרים של חברת אפל.

נוכח העלייה החדה במספר גניבות הסמארטפונים, מציעות אפליקציות דוגמת Find My iPhone לצרכנים דרך למצוא את מכשיריהם שנגנבו, ולעזור לעצמם במקרים שבהם המשטרה אינה מתגייסת לעשות זאת. ואולם סוג זה של נטילת החוק לידיים, שלא היה מטרת מפתחי האפליקציה, מדאיגה את הרשויות לאכיפת החוק, החוששות מהתרבות מקרים שבהם הציבור נוטל סיכונים לא מידתיים, כדי להשיב לרשותו פריטים שניתן למצוא להם תחליף בקלות.

לעתים קרובות להוטים הקורבנות נואשות להשיב לעצמם את הטלפונים שלהם, המכילים טקסטים אישיים, תצלומים ומספרי טלפון, ולכן נחשבים בעיני רבים להרבה יותר ממכשירים סתם. מכשירי האייפון הם המבוקשים ביותר בקרב הגנבים, אבל למרבית הסמארטפונים יש אפליקציות שביכולתן לאתר את המכשירים בעזרת מערכת GPS.

המרדף אחר הגנב עשוי להסתיים בהצלחה, אבל עלול להוביל לעימותים אלימים, משום שקורבנות רבים יוצאים למרדף כשהם חמושים (רבים מהם נושאים פטישים).

בלש במשטרת לוס אנג'לס מצא בדרך זו את המכשיר הסלולרי של בנו, שנגנב בעת אימון כדורגל. האפליקציה הובילה אותו לביתו של נער, שנטל את המכשיר. הבלש דפק על הדלת בשעה שבנו התקשר למספר שלו, והטלפון צילצל בתיקו של הגנב בשעה שפתח את הדלת.

למרות שהצליח להשיב לבנו את המכשיר, קורא הבלש לציבור להתלונן במשטרה במקרים שכאלה. "הייתי עלול להיתקל בחברי כנופייה", אמר, " זו סכנת חיים".

דובר משטרת לוס אנג'לס אמר שהמגמה מדאיגה מאוד את המשטרה.

"זה רק טלפון. לא שווה ליהרג בשבילו", אמר, "הניחו למשטרה לטפל בזה. לנו יש תגבורת, נשק, מכשירי קשר, אפודי מגן - ציוד אין לאזרחים מן השורה".

המשטרה מקדמת פתרון אחר: התקנת אפליקצייה שמשביתה את פעילות הטלפון באופן שלא תהיה בו כל תועלת לגנב. "הבעייה היתה נפתרת, אם היו מחייבים את יצרני הטלפונים להתקין Kill Switch שכזה, אומר גסקון. ואכן, מספר יצרני טלפונים ובהם אפל החלו להתקין תוכנות כאלה במכשירים מתוצרתם.

הצעת חוק ולפיו תיאסר מכירת סמארטפונים ללא מפסק שכזה מתעכבת כעת בבית המחוקקים בקליפורניה, בגלל התנגדות של גורמים בתעשיית הטלקום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ