ביהמ"ש העליון בארה"ב: המשטרה חייבת צו כדי לחפש בטלפונים

השופטים קבעו כי הכללים הישנים לא רלוונטיים למכשירים שמשמשים גם כמצלמות, כאמצעי אחסון מסמכים ויכולים להכיל את הסודות הכי אינטימיים שלנו

אדם ליפטק, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית המשפט העליון של ארה"ב פסק אתמול (רביעי) פה אחד כי המשטרה צריכה מעתה לקבל צווי חיפוש כדי לבדוק טלפונים סלולריים של חשודים שהם עוצרים. השופט העליון ג'ון רוברטס, שכתב את פסק הדין, אמר כי יש להגן על הנתונים הרבים בטלפונים המודרניים מפני בדיקה שגרתית.

לדבריו, הכללים הקודמים לא ניתנים ליישום "על טלפונים סלולריים מודרניים שנפוצים כעת במידה כה רבה, והם חלק בלתי נפרד מחיי היומיום, עד כדי כך שמבקר מדומה ממאדים עלול להסיק שהם חלק חשוב מגוף האדם".

בתי המשפט הרשו במשך זמן רב לערוך בטלפונים חיפושים ללא צווים, בטענה שהם נחוצים להגנה על שוטרים ולמניעת השמדתן של ראיות.

אך השופט רוברטס אמר שאף אחד מהצידוקים האלה אינו נשמע הגיוני בהקשר לטלפונים סלולריים מודרניים. טלפונים כאלה נמצאים ברשותם של 90% מהאמריקאים, והם מכילים "תיעוד דיגיטלי של כמעט כל היבט בחייהם - מהנדוש ביותר לאינטימי".

זיהוי טביעות אצבע באייפון 5Sצילום: אפל

אפילו המילים "טלפון סלולרי" מטעות. "הם יכולים באותה מידה להיקרא בקלות מצלמות, נגני וידאו, פנקסי כתובות, יומנים, רשמקולים, ספריות, לוחות שנה, אלבומים, טלוויזיות, מפות או עיתונים", כתב השופט.

עם זאת הוא הודה כי ההחלטה תקשה מאוד על אכיפת החוק. "טלפונים סלולריים הפכו לכלים חשובים בתיאום התקשורת בין פושעים ובהקלתה, והם יכולים לספק מידע מפליל רב ערך על פושעים מסוכנים. לפרטיות יש מחיר", הוסיף.

בית המשפט שמע באפריל שני מקרים בנושא זה, אך איחד את שניהם להחלטה אחת. התיק הראשון נולדבעקבות מעצרו של דיוויד ריילי, שמכוניתו נעצרה בסן דייגו ב–2009 בשל רישיון שפג תוקפו. השוטרים מצאו במכונית אקדחים טעונים, ולאחר שבדקו את הסמארטפון של ריילי, התברר שהוא קשור לכנופיית פשע.

חקירה מעמיקה יותר של הטלפון חשפה מידע שקישר את ריילי לתקרית ירי. הוא הורשע לאחר מכן על ניסיון לרצח ונדון ל–15 שנות מאסר. בית המשפט לערעורים בקליפורניה פסק כי לא היה צורך בצו מיוחד כדי לערוך את שתי הבדיקות.

התיק השני היה קשור לחיפושים שנערכו בטלפון של ברימה וורי, שנעצר ב–2007 בבוסטון והואשם בסחר בסמים ובאחזקת נשק בניגוד לחוק. בית המשפט לערעורים בבוסטון דחה את הראיות שנמצאו בטלפון של וורי.

כלי תקשורת, כולל ניו יורק טיימס, הגישו עתירה התומכת בוורי ובריילי, ובה טענו כי חיפושים בטלפונים סלולריים עלולים לפגוע באיסוף ידיעות חדשותיות.

משרד המשפטים ציין בתדרוכים לבית המשפט העליון כי טלפונים סלולריים אינם פריטים שונים מארנקים, תיקים ופנקסי כתובות. השופט רוברטס חולק על דעה זו: "זה דומה לאמירה שרכיבה על סוס אינה שונה מטיסה לירח", כתב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ