האיש שמחלץ את הזכרונות של אלה שהלכו

יואב זילברשטיין עוזר מדי שנה לאלפי קרובים של אנשים שהלכו לעולם והותירו מאחוריהם מחשבים או סמארטפונים נעולים או פגועים. יש לו עצה אחת חשובה: לגבות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

החודש האחרון רווי בדיווחים קשים על חיילים ואזרחים שנהרגו במבצע צוק איתן. זה כואב לכולם, אבל המשפחות נשארות עם הכאב הרבה אחרי שאנחנו עברנו הלאה, ועם הכאב הזה מגיע גם הצורך בזיכרון. במקרים רבים הקרובים מנסים לאסוף כמה שיותר חלקים בפאזל של הזכרון -  תמונות, כתבים וכל דבר ששומר על הקשר עם מי שהלך. אבל היום רבים מאותם זכרונות מסתתרים בהארד דיסקים של מחשבים או בסמארטפונים, לעתים מוגנים בססמה, ולעתים כאלה שהיו עם ההרוג או ההרוגה ברגעים האחרונים ונפגעו.

זה השלב שבו בדרך כלל פונים ליואב זילברשטיין, המייסד והמנהל של מעבדת טיקטק המתמחה בשירותי שחזור מידע והצלת נתוני מחשב. "אני מעריך שכ-4,000 מקרים בשנה מהפניות הפרטיות המגיעות אלינו הן בעקבות אובדן מידע לאחר מוות". בנוסף, סיפר, פונים אליהם גם בבקשות לשחזורי לפטופים שנהרסו בתאונות.

"אחד מהמקרים המרגשים שחווינו היה עם משפחתו של סרן ניר לקריף, שנהרג בהתרסקות מסוק ב-2010. המשפחה פנתה אלינו לשחזור כרטיס הזיכרון שהיה בתוך מצלמתו של ניר, שהתרסקה איתו.  המשפחה הרגישה שהם קיבלו ממנו דרישת שלום מצולמת שמונה חודשים לאחר מותו, שזו תחושה מאד מיוחדת עבורם".

צילום: טיקטק

לפעמים הסיבות הרבה יותר פרוזאיות, אבל חשובות לא פחות. "היתה אלמנה שהגיעה אלינו לאחר דום לב של בעלה. הוא ניהל את עסקיהם ולא היה לה מושג מי חייב להם כסף ולמי הם חייבים כסף. היא חוותה גם חוסר אונים מוחלט וגם תלות מוחלטת בחפץ שהיתה נעולה מחוצה לו, כי כל השימוש של בעלה במחשב שלו היה באופן מוצפן".

"היה מכשיר טלפון נייד מאסון הכרמל שהביאו אלינו לשחזור לאחר שנשרף. הצלחנו להוציא ממנו כמה תמונות שמאד שימחו וריגשו את אוהביה של בעלת המכשיר, כי הן לא היו בשום מקום אחר", סיפר.  "הצלחנו לשחזר את הכונן הקשיח של המחשב של בני הזוג הולצברג שנהרגו במומביי, לאחר שנורה"

"יש אנשים שמאושרים כשאנחנו מצליחים לשחזר ולוּ משהו מהמחשב של הילד שנרצח, למשל, כדי שיישאר להם למזכרת, ויש אנשים שמתמוטטים כשאנחנו לא מצליחים לשחזר את הכל במאה אחוז", הוסיף.

"לפעמים מגיעים אלינו אנשים עם סיפורים עצובים, שאין להם את הידע הטכנולוגי המספיק כדי להבין, שלצערנו, אין לנו איך לעזור להם: כשמחשב או טאבלט נגנב או נעלם, ומגיעים אלינו ומבקשים שנשחזר את מה שהיה שם, אנחנו נאלצים להסביר להם שזה לא עובד ככה, שבלי המכשיר אין לנו איך לעזור, אין לנו ממה לשחזר", הוא סיפר.

על כן, זילברשטיין חוזר על עצת מפתח אחת. "אני לא יכול להדגיש מספיק עד כמה זה קריטי, לגבות. כך, גם אם המחשב נגנב או נהרס, יש לנו סיכוי לשחזר ולו חלק מהדברים. מגיעים אנשים במצב מאד רגשי שמתפרקים כאן במעבדה, שרוצים מזכרות מילדים שנרצחו. לפעמים יש בעיות סביב סיטואציות משפחתיות סבוכות: היו תמונות של הילד רק על המחשב של אחד מבני הזוג, וההורים גרושים, וקרה אסון, ועכשיו ההורה השני רוצה את התמונות של הילדה שהיו על המחשב".

התכנים הדיגיטליים שאנשים משאירים אחריהם לאחר מותם, במיוחד כתבים ותמונות, יכולים להיות יקרים מפז לאוהביהם או בעלי ערך כספי ממשי ליקיריהם. זה לא משנה אם מדובר בתמונות שהיו במחשב או בכאלה שהיו בפייסבוק או באיזה "ענן" (שרת מרוחק) אחר.

אם במחשב או בסמארטפון אנחנו שומרים כמות מוגבלת של כתבים ותמונות, הרי שבחשבונות המקוונים שלנו אנחנו שומרים כמויות גדולות בהרבה, כמוית כמעט בלתי מוגבלות. כלומר, פוטנציאל האובדן כאן גדול בהרבה, כי ברוב המקרים, אנשים לא מותירים את פירוט החשבונות שהיו להם, עם שמות המשתמש ועם הסיסמאות.  

אם אתם יודעים שפרטיותכם חשובה לכם גם אחרי מותכם ולא תרצו לאפשר גישה לחשבונותיכם, או לחלקם, זה בסדר גמור. זה רצון לגיטימי ויש לכבד אותו. רק תשאירו הנחיות בהתאם. אם אתם רוצים לתת גישה לחשבונות - אל תשכחו להשאיר רשימה מסודרת של שמות משתמש וססמאות, כי ברוב המקרים גם הניסיון לנחש אותם הוא חסר סיכוי, וגם המדיניות של האתרים היא לא לתת לקרובי הנפטר גישה לחשבון לאחר מותו - גם לא לקרובי משפחה מדרגה ראשונה

התפרסם במקור בבלוג אבק דיגיטלי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ