THL 5000: כל כך הרבה הבטחה, כל כך מעט מימוש

ספינת הדגל של THL הסינית מציע סוללה כמעט כפולה מזו של הגלקסי S4, מעבד 8 ליבות ו-2 ג'יגה בייט RAM, ובכל זאת הוא מצליח להיכשל בכל הקטגוריות

גד גניר
גד גניר

זה לא משנה כמה משוכלל וחזק יהיה הטלפון שלך, אם ב-16:00 אתה כבר מתחיל לחפש מטען, אז משהו פה לא עובד. בשנים האחרונות גם יצרניות סמארטפונים התחילו לשים לב לעניין הזה, אבל הבעיה היא שעדיין אין חידושים פורצי דרך בתחום, מה שמחייב אותן לבחור באחד משני פתרונות נפוצים: להרחיב את קיבול הסוללה במכשיר, או לדאוג שידע לעשות שימוש נכון וחסכוני בה.

חלק מהיצרניות בוחרות לשלב במכשירים שלהן מצבי חסכון בסוללה שאמורים לאפשר לכם להישאר זמינים בעת הצורך למשך מספר שעות, אך הם עושים זאת באמצעות  פעולות שהופכות את הסמארטפון שלכם לשימושי בערך כמו נוקיה 3100, רק פחות עמיד. מנגד, בשנים האחרונות אנחנו עדים ליותר ויותר סמארטפונים המגיעים עם סוללות בקיבול של  3000mAh ואף יותר, שלרוב מעניקים מספיק זמן סוללה לשימוש סטנדרטי של יום שלם במכשיר. THL הסינית החליטה לקחת את המגמה הזאת מספר צעדים קדימה וציידה את ה-THL 5000 שלה בסוללה בעלת קיבול של, כמה מפתיע, 5000mAh.

THL 5000צילום: גד גניר

האמת היא שנתון כזה מלהיב אותי לפעמים יותר ממספר הליבות במעבד, או מספר הפיקסלים על המסך, ולשמחתי הזדמן לי להניח את ידיי הנלהבות ומלאות הציפיה על אחת ממספר יחידות בודדות של THL 5000 שהגיעו לארץ במסגרת בדיקות טרם יבוא רשמי.

 ה-THL 5000 הוא מכשיר בעל מפרט טכני שעל הנייר נשמע מבטיח מאוד: מעבד בעל 8 ליבות הפועלות בו זמנית בעת הצורך במהירות 2 ג'יגהרץ, עם ערכת השבבים MTK6592, 2 גיגה זכרון RAM, ואפשרות להרחבת זכרון באמצעות כרטיס MicroSD בנפח של עד 32 גיגה. חרגתי ממנהגי והחלטתי להביא כאן תוצאות מבחן של מבחן ביצועים, מאפליקציית Antutu שביצעתי למכשיר הזה.

THL 5000 במבחן הביצועים Antutuצילום: גד גניר

מעולם לא אהבתי את המבחנים האלו. הנתונים שהם מספקים מנותקים ברוב הזמן מחוויית השימוש האמיתי במכשירים שבודקים באמצעותם. מעבר לכך, מאז שנודע כי יצרניות סמארטפונים גדולות מצאו דרכים לעבוד על המבחנים האלה הסקפטיות שלי רק התגברה. מצד שני, יש הרבה אנשים שמאמינים בדברים האלו, אז לטובתם, אלו התוצאות. למען האמת, ביצעתי את המבחן הזה במקביל גם על ה-Samsung Galaxy S4 שלי וקיבלתי איתו תוצאות הנמוכות מאלו של ה-THL 5000 בנקודות בודדות בלבד. ההבדל בחוויית השימוש במציאות לעומת זאת, עצום, לטובת האס 4 דווקא.

ביומיים הראשונים התפקוד של המכשיר היה מביך. אנימציות המעבר היו כה איטיות ומקרטעות, שבחרתי שלא להמשיך לעשות בו שימוש עד לבירור העניין. כעבר שבוע הגיע עדכון גרסה ששיפר משמעותית את המצב, אך עדיין, נותרו פה ושם גמגומים באנימציות האלו. עם אנימציות לא חלקות עוד ניתן להתמודד (אני אישית התקנתי את Nova Launcher, במקום ה-Launcher המקורי וזה עזר מאוד), אבל עם אתחולים אקראיים, לאגים, קפיאות של אפליקציות טרם עלייתן, או כשאני מנסה לסגור אותן, עם זה אני לא יכול להתמודד, וב-THL5000 זו היתה תופעה שכיחה למדי. מעבר לכך, חלק מהאפליקציות הציגו התנהגות משונה וייחודית רק למכשיר הזה, לדוגמא, באפליקציית eBay לא ניתן היה להכנס לדפי הפריטים עצמם מתוך תוצאות החיפוש מאחר והדבר היה גורם לקריסתה, מה שלא קרה בטלפונים אחרים.

לא הצלחתי למצוא יותר מדי מידע על המסך של ה-THL 5000, פרט לכך שכיאה לספינת דגל מודרנית, מדובר במסך 5 אינץ' ברזולוציה של 1920x1080, FHD. למען האמת, הוא נראה נהדר, חד וברור, הצבעים שלו חיים ותוססים, והוא מספיק בהיר כדי לאפשר תפעול סביר באור יום בחוץ. המסך המרשים לא מפצה על מראה חיצוני שמזכיר מכשירי אנדרואיד משנת 2010. במילים אחרות, לא מדובר במכשיר יפה: ה-THL5000 הוא מכשיר מלבני שחור עם מסגרת ניקל כהה, עשוי חומרים שאינם משדרים תחושה יוקרתית. עוביו של המכשיר עומד על 8.9 מ"מ, לא דק במיוחד, אך עדיין מדובר בטלפון רזה מאוד אם זוכרים את העובדה שבתוכו צריך למצוא מקום לסוללת ענק.

הכיסוי, ועון המחוגים של ה-THL5000צילום: גד גניר

ערכת המכשיר כוללת שני כיסויים. האחד, קייס סיליקון רגיל שנראה כמו אלו שתוכלו לקנות באיביי בפחות מדולר. השני הוא כיסוי עם כיסוי קדמי למסך, עם חלון, בדומה לקייסים של ה-Samsung Galaxy S5, או ה-LG G3. סגירה של הכיסוי על המסך מציגה שעון בחלון הקייס. באפשרותכם לבחור בין שעון דיגיטלי לשעון מחוגים, שהמעבר ביניהם מתבצע פשוט באמצעות החלקת האצבע. גם אנימציית המעבר בין שני השעונים מקרטעת ומגמגמת בכבדות. השעון הדיגיטלי נראה לטעמי סביר אבל שעון המחוגים נראה מצועצע, כמו הכיסוי כולו. רוב הזמן הוא מתפקד באופן סביר, סגירה שלו על המסך מציגה מיידית את השעון בתוך החלון, ופתיחה מדליקה את המסך ומכינה אותו לשחרור נעילה בלי הצורך ללחוץ על כפתור פיזי נוסף. אבל, לעיתים המנגנון הזה לא עבד כשורה, ומצאתי את עצמי מתבונן דרך החלון באפליקציה שלא נסגרה כאשר סגרתי את מכסה הקייס.

אם דיברתי על כפתורים פיזיים, כמו במכשירים סיניים רבים אחרים, גם כאן הכיוונים שלהם הפוכים: כפתורי הווליום ממוקמים בצד ימין של המכשיר, וכפתור הנעילה/הדלקת מסך ממוקם בצד שמאל דווקא. כאשר משתמשים בכיסוי שמכסה גם את המסך, זה הגיוני, מאחר והכיסוי מבצע את תפקידו של כפתור נעילת המסך. כאשר לא משתמשים בו, זה כבר פחות נוח. עוד בעניין הכפתורים – כפתורי המגע בתחתית המסך לא מחזירים פידבק בזמן שהמכשיר במצב רטט, עניין שנתקלתי בו עוד ב-DoogeeDG800, וב-Doogee DG2014.

ה-GPS של ה-THL 5000 הוא גם סוגיה בעייתית. בפעם הראשונה שהשתמשתי בו הוא התעקש שאני נמצא בכל כביש באיזור הרצליה פרט לזה שבו באמת נסעתי. לאחר בירור עם היבואן הבנתי כי יש לעניין הזה סוג של פתרון וגם הסבר. הפתרון: הורדת אפליקציה שאמורה לטפל בעניין הזה (לא אפרט את כל הפרוצדורה, צרו איתי קשר אם זה מעניין אתכם) ובמידה רבה היא אכן עושה זאת. ההסבר לתופעה הזאת, שמאפיינת מכשירים סיניים רבים אחרים הוא שהיצרניות הסיניות המייצרות מכשירים זולים, מכוונות את המכשירים האלו לאוכלוסיה הסינית שלא עושה שימוש כה נפוץ ברכבים פרטיים, והשימוש היחיד שלה ברכיב ה-GPS הוא בניווט רגלי, תחת כיפת השמיים, פעולה שאיתה ה-GPS של ה-THL 5000 מתמודד דווקא באופן סביר.

כפתורי המגע של ה-THL 5000צילום: גד גניר

רכיב המצלמה כאן הוא של סוני, ברזולוציה של 13 מגה פיקסל וצמצמם ברוחב F2.0 נשמע מבטיח? ברור שכן. האם מקיים? ניחשתם נכון, לא. התמונות שבחרתי לצלם עם ה-THL 5000 הם רגעים בחיים שלי שלנצח יתאפיינו בגוונים אנמיים, מטושטשים ברובם, וכאשר אצפה בהם על מסך גדול, התמונות ייראו מעובדות באופן מוגזם.

רגע לפני שאגיע לנקודה המעניינת ביותר במכשיר הזה, הסוללה, אציין רק שגם התפקוד של ה-THL 5000  כטלפון לוקה בחסר, בלשון המעטה. הרמקול חלש מדי ולא מאפשר שיחה ברכב (נכון, כבר דיברנו על זה, לרוב הסינים אין רכב פרטי). השמע באפרכסת כמעט מספיק, הבעיה היא שפעמים רבות הצד השני בשיחה לא הצליח לשמוע אותי.

לאחר שאיכזב אותי כמעט בכל פרמטר אחר, הגיע הזמן לדבר על גולת הכותרת של המכשיר הזה, הסוללה. 5000mAh, סוללת ליתיום פולימר, דחוסה פי 4 מסוללות רגילות אחרות, מה שהופך אותה לדקה יחסית, ושומר על עובי סביר לגוף ה-THL 5000. ב-THL כה בטוחים בסוללה של המכשיר הזה, שבחרו להכניס לתוך הערכה שלו מתאם USB OTG שיאפשר לכם לטעון באמצעות הטלפון מכשירים אחרים שלכם, לא פחות. עם מצבר כזה, רף הציפיות שלי מהמכשיר הרקיע שחקים, לפחות בהיבטהזה. בפעם הראשונה שבה עשיתי שימוש במכשיר, הסוללה החזיקה לי מעמד במשך יומיים רצופים של שימוש, הישג שאף סמארטפון אחר שבדקתי לא הצליח להגיע אליו.

בימים שלאחר מכן, השיא הזה לא שוחזר, וה-THL 5000 החל לדרוש שאטען אותו בבוקר שלמחרת. זהו נתון שה-LG G2 וה-Galaxy Note 3 מסוגלים להשוות, אם לא לעקוף, באמצעות סוללות בעלות קיבול נמוך יותר. ניתוח קצר של הרגלי השימוש שלי בטלפון הצביע על כך שצריכת הסוללה המוגברת מתרחשת כאשר אני עושה שימוש רב יותר באינטרנט סלולרי מאשר ב-WIFI. לא מדובר בהסבר שמוסיף כבוד לסוללה של המכשיר הזה. מכשיר שדורש סוללה של 5000mAh כדי לשרוד קצת יותר מיום שלם באיזורים נטולי רשתות WIFI מוכרות הוא מכשיר עם חיבה מוגזמת למיליאמפרים.

את המסקנה הסופית שלי לגבי מכשיר שכזה אתם ודאי יכולים כבר לנחש בשלב זה. כמו מכשירים סיניים אחרים שבדקתי, המחיר שלו, במידה ויוחלט לייבא את ה-THL 5000 לישראל באופן רשמי, יעמוד על 1600 ל-1700 ש"ח, מחיר זול, אם מסתכלים על המפרט בלבד. העניין הוא שאת יחס התמורה למחיר צריך לבדוק מול היחס בין עלות המכשיר לחויית השימוש בו ולא למפרט שלו, טעות שרבים עושים. במקרה של ה-THL 5000 חויית השימוש, נכון להיום, רחוקה מאוד מלהרשים. לכן, גם מחיר זול יותר לא היה משנה את העובדה שהמכשיר הזה עמוס בבעיות שלא ניתן להתעלם מהן, בעיות שאפילו הסוללה העצומה לא מצליחה לכפר עליהן.

פורסם לראשונה בחפיצים

המכשיר נמסר לבדיקה דרך יבואן THL בישראל IGWT

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ