לשנות את העולם עם מחשב על הברכיים ומלחם ביד

דייל דוהרטי, ממייסדי תנועת ה"מייקרים" בראיון על הרוח שמניעה את הקהילה. "אנחנו רואים חדשנות בצורה הטהורה שלה", אמר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ברשימת הגיבורים של עולם הטכנולוגיה של ימינו שמור מקום מכובד למייקרים – אותם משוגעים שיוצרים מכשירים והמצאות יש מאין, או לוקחים מוצרים קיימים ומשנים אותם באופן יצירתי. אחד האבות המייסדים של התנועה הוא דייל דוהרטי, מייסד ועורך המגזין "Make", שהגיע השבוע לישראל. שוחחנו איתו על דמותה של קהילת המייקרים ועל ההשפעה האפשרית שלהם על החינוך והחברה.

דוהרטי הגיע השבוע לישראל לרגל כנס Shaping The Future 3, שעורכת השבוע חממת MindCET של המרכז לטכנולוגיה חינוכית. הכנס מוקדש לחיבורים העתידיים של חינוך וטכנולוגיה.

דוהרטי הוא גם מהמייסדים של הוצאת ספרות המחשבים "א'וריילי", והאיש שטבע את המונח "Web 2.0". את המגזין למייקרים הקים ב-2005, שמאז התפתח לא רק למגזין, אלא גם ליריד למייקרים שמתקיים ב-131 מקומות שונים ברחבי העולם. אחד האחרונים שבהם היה בירושלים במוזיאון המדע. 

אז מה עושים בכלל ביריד שכזה?

"יריד שכזה הוא חגיגה של התרבות שלנו", אומר דוהרטי. "היריד נע בטווח רחב בין אמנות לטכנולוגיה, כאשר ביריד האחרון שערכנו הוצגו יותר מאלף ומאתיים פרויקטים. זה אירוע שמכוון למשפחות, ויש ילדים מתרוצצים", הוא מציין בחיוך. "הייתה לנו תצוגת אופנה של מחשוב לביש, כאשר על המסלול צעדו גם אנשים עם מבני גוף שונים ואף עם גפיים תותבות. זה היה מעורר השראה".

"למייקרים יש כל מיני מניעים ליצור דברים, למשל תוכנה". סיפר דוהרטי. "הם מחפשים ממשק עם אנשים אחרים דרך טכנולוגיה, הם מאוד ניסיוניים. הם עלולים לפתור בעיות חשובות, אבל במקור, הם פשוט מנסים לפתח דברים. אנחנו רואים חדשנות בצורה הטהורה שלה", אומר דוהרטי.

בשיחת הטלפון מסן פרנסיסקו הסביר דוהרטי שקהילת המייקרים מבוססת על שיתוף, "הענין הוא להראות לאנשים את העבודה שלך - ולעשות. מייקרים הם אנשים לא שיפוטיים, הם משתפים. הם אנשים בין תחומיים, ומערבבים דברים שבדרך כלל נוטים להפריד אותם", הוא מתאר. "אנשים באים לפסטיבל, עם אבטיפוס, הם מקבלים עליו פידבק, מגייסים כסף בקיקסטרטר - ומקימים חברה. זה עניין תרבותי. אנחנו לא רק צופים במשהו, אנחנו מנסים לשנות אותו".

מהשיחה עם דוהרטי עולה עוד תהייה חשובה. הוא מתאר, באופן חשוד, את המייקרים בדומה לאופן בו מתארים האקרים - גם הם מנסים להבין איך דברים עובדים ולהוסיף להם יכולות שלא נמצאות במפרט היצרן. מסתבר שההבדל ביניהם הוא בעיקר סמנטי, ועיקרו – תדמית. האקרים נתפשים כ"אנשים רעים", אבל למייקרים, יש כנראה יחסי ציבור טובים יותר.

רובוט-אומן

"כשייסדתי את המגזין, התבססתי על סדרת ספרים שנקראה "HACK", וחשבתי לקרוא כך למגזין, אומר דוהרטי. "אבל להאקינג יש קונוטציה שלילית. אז באתי עם המילה "MAKE", שמעלה קונוטציה חיובית של עשייה. זה מונח מטרייה, שתחתיו נמצאים אמנים, מהנדסים, אנשי רובוטיקה וטבחים. המונח "האקר" מזוהה מאוד עם עולם המיחשוב, לעומתו המונח "מייקרים" רחב ומכליל יותר", הוא מסביר.

ואיך התנועה שלו עתידה להשפיע על עתיד האנושות? דוהרטי מרחיב בשמחה. "אנחנו מנסים להכניס מרחבי עבודה למייקרים לספריות בבתי ספר, ולתת לילדים את ההזדמנות לעשות פרויקטים. לרוב, בתי ספר מתמקדים ברובוטיקה, אבל מייקריות ביסודה היא תוך דיסיפלינרית, ויכולים להיות לך אפילו רובוטים שהם אמנים". דוהרטי מסביר שהשאיפה של תנועת המייקרים לטווח הארוך היא להשפיע על מערכת החינוך, "הרעיון הוא להכניס את היוצרנות להוראה – מורים כמנטורים ולא מרצים, ולהזמין את התלמידים לאינטראקציה אמיתית עם העולם. באמריקה, זו תנועת שורשים. תוכניות האצה וכאלה? הן לא נותנות השראה". סבור דוהרטי.

ולקינוח, שאלנו לדעתו על הרומן שמנהלת מיקרוסופט עם המייקירם, ולכך שהיא מוציאה גירסאות של ווינדוס 10 עבור מסדות של מייקירים כמו "ארדואינו" ו"רספברי פאי". "אני חושב שהיוזמה של מיקרוסופט נפלאה. זה שמיקרוסופט הופכת את Windows 10 זמינה למערכות האלה", הוא אומר. "לינוקס בשעתו הייתה האופציה היחידה. ל-Windows יש ספרית התקנים עצומה, וזה יפתור בעיות חשובות לאנשים".

פורסם לראשונה במגזין החיבור

תגובות