אופנוע רחף: ממלחמת הכוכבים לצבא ארה"ב

משרד ההגנה האמריקאי חתם על חוזה לפיתוח אופנוע רחף למשימות סיור; בינתיים גם לקסוס מבטיחה להפוך את החלום של בחזרה לעתיד למציאות

אודי יוגב, מגזין החיבור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופנוע הרחף של Malloy Aeronauticsצילום: Malloy Aeronautics

משרד ההגנה האמריקאי חתם על חוזה לפיתוח אופנוע רחף שישמש את חייליו למשימות סיור. הרכב יתבסס על הכלי המרחף של Malloy Aeronautics הבריטית, שתמשיך לפתח אותו ולהתאים אותו לדרישות הצבא בשיתוף פעולה עם חברה מקומית ממארילנד.

אופנוע רחף הוא פנטזיה מוכרת מאז צאתו למסכים של מלחמת הכוכבים: שובו של הג'די. הוא אולי שני במגניבותו לחרב האור, חלום רטוב נוסף שהעניק לנו העולם הדמיוני של ג'ורג' לוקאס, אבל פוטנציאל השימוש שלו בעולם האמיתי גדול בהרבה. Malloy Aeronautics, אחד מכמה הזנקים שפועלים כיום בשאיפה לפתח אופנוע רחף פרקטי, הציגה אב-טיפוס ראשון שלו ב-2011 והשלימה סיבוב מימון מוצלח בקיקסטארטר בשנה שעברה.

האופנוע של Malloy נראה כמו גרסה מוגדלת של רחפן מרובע-להבים מהסוג שאנחנו רגילים לראות בישומי איסוף מודיעין וגם בצעצועים לשוק הביתי בשנים האחרונות. אלא שגודלו, המשקל שהוא צריך לשאת, צרכי ההיגוי ופרופיל הטיסה מחבק השטח שלו מעמידים את מהנדסיו בפני אתגרים חדשים. בין השאר, האופנוע צריך להיות בעל מערכת יצוב יעילה שתמנע ממנו להתהפך או לאבד כוח עילוי עם השינויים במרכז הכובד שיתחוללו כתוצאה מתנועת הטייס ויחס פני הקרקע לכיוון כוח המשיכה.

הגרסה שנבחנת כרגע נושאת בובת ניסויים במשקל של אדם בוגר ומונחית מרחוק. דרישות הצבא הן לרכב שיוכל לשאת לטווח טיסה ארוך חייל כולל ציוד מלא ואספקה, סך הכל קרוב לארבע מאות קילוגרם של מסה יחד עם המשקל העצמי, ושיאפשר לטייס לנהוג ברכב עצמאית. לצורכי ההיגוי המקומי המפתחים מתכוונים לנסות גם הגאים כמו אלה של אופנוע מסורתי וגם שלט דמוי בקר משחק.

מלבד דגם הסיור, החזון של Malloy לעתיד הרכב כולל שימושים ללא טייס כמו נשיאת אספקה למקומות קשים או מסוכנים לגישה וחילוץ מהיר ובטוח של פצועים משדה הקרב או מאזורי אסון.

גם חברת Lexus, חטיבת רכבי היוקרה של טיוטה הודיעה כי גם היא שוקדת על רחפן מתוצרתה, לאחר כ-18 חודשי פיתוח, הציגה החברה סרטון בו נראה הרחפן, המבוסס על מגנטים ומולכי-על מקוררים בחנקן נוזלי (מה שמסביר את האדים הנידפים מהרחפן).

לא כל הניסיונות לפתח אופנוע רחף עושים את זה לאט ובטוח עם בובות ניסוי: שיא העולם בטיסה מאוישת על כלי רכב כזה נרשם בקנדה בשנה שעברה על ידי אלכסנדר דורו, שבנה והטיס את המכונה.

פורסם לראשונה במגזין החיבור

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ