סטארט אפ ישראלי יבשל לכם ארוחה, בעזרת הארוחה הקודמת

HomeBiogas מציעה מתקן שייצר מספיק גז לבישול שלוש ארוחות ביום מהפסולת האורגנית שלכם. ואם צריך, גם מה שהשאיר החתול

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
HomeBiogas. מתקן לייצור גז מפסולת אורגנית
HomeBiogas. מתקן לייצור גז מפסולת אורגניתצילום: יח"צ

חברה ישראלית בשם HomeBiogas מבטיחה לחסוך לכם כסף על גז לבישול, ולעזור לכם לשמור על הסביבה. החברה פיתחה מתקן ביתי, שממיר פסולת אורגנית לגז בישול ולדשן נוזלי.

הום ביו-גז מספרת שהמתקן שלה, להרכבה עצמית, מסוגל לייצר גז המספיק לבישול שלוש ארוחות, מדי יום, מהפסולת הביתית. החברה פתחה ביום שלישי בקמפיין מימון המונים באתר אינדיגוגו והספיקה לעבור את סכום היעד, שעמד על 100,000 דולר, תוך פחות מ-24 שעות.

המערכת יכולה להתמודד עם שישה ליטרים של פסולת מזון, או 15 ליטרים של הפרשות בעלי חיים (אפשר גם לאסוף את המתנות שהשאיר החתול בחול), והיא יכולה לייצר 200 ליטרים של גז, שיכולים להספיק לכשלוש שעות בישול.

מדובר בעיקרון מוכר, שיש לו כבר כמה יישומים במדינות כפריות, כמו למשל חברת Gobar-Gas הנפאלית, שמציעה מתקנים תת קרקעיים גדולים לצבירת הפסולת ולייצור גז. כשבחברה הישראלית נשאלים מה היתרון שלהם, הם משיבים כי ״המערכות בנפאל מבוססות על חפירת בור ענק (סדר גודל של שניים-שלושה מטרים) ובניה של מבנה תת קרקעי מלבנים או בטון. חוץ מהעובדה שמדובר על ביוגז, אין שום דמיון – לא בנוחות הבנייה וההפעלה, איכות הגז (שלנו מסונן – ותחת לחץ), תפוקת הדשן וכו'״.

למרות זאת, צריך לזכור שהשימוש במילה "ביתי" לא מבטיח שתוכלו לשים את ה-HomeBiogas בדירה שלכם בלב חולון או טבריה. בכל זאת מדובר במתקן באורך 1.65 מטרים וברוחב מטר. זה כבר מחייב חצר, או לפחות מרפסת גדולה. עם זאת, אושיק אפרתי, מנכ"ל החברה, אמר שהמטרה היא להפוך את המכשיר זמין לכולם, בין אם באזורים כפריים, בעיקר במדינות שבהן הגישה לאנרגיה לא פשוטה, ובין אם למי שמתגורר בערים.

המערכת הישראלית עולה כעת 945 דולר במסגרת הקמפיין באינדיגוגו (אחרי שנגמרו ההצעות ב-890 דולר).

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ