זום אמיתי בסמארטפון דקיק? לא מדע בדיוני

חברת OPPO הציגה פיתוח חדש שיאפשר לצלם תמונות בהגדלה של עד פי חמישה, בלי בליטות מוזרות במכשיר או תמונות מטושטשות

גד גניר
גד גניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אם היה לי זום אופטי במצלמה, הייתם יכולים לראות את Dr. King מקרוב, אבל לפחות את סידור העדשות והפריזמה אתם יכולים לראות בבירור (צילום: גד גניר)
אם היה לי זום אופטי במצלמה, הייתם יכולים לראות את Dr. King מקרוב, אבל לפחות את סידור העדשות והפריזמה אתם יכולים לראות בבירורצילום: גד גניר

היתרון הגדול ביותר של מצלמות "אמיתיות" על פני סמארטפונים הוא זום אופטי. כמעט כל המצלמות הסלולריות כוללות "זום דיגיטלי", שהוא למעשה מניפולציה דיגיטלית שעל הדרך פוגעת באיכות התמונה. פיתוח חדש מנסה לשנות את המצב הזה.

פה ושם צצו מכשירים כמו "נוקיה N93" ו"אסוס Zenfone Zoom", אבל הם נותרו איזוטריים ויקרים. למען האמת, גם ל"אייפון 7" יש זום אופטי, אבל הוא מוגבל ביכולותיו. 

כך בנויה המצלמה

ביום הראשון של תערוכת MWC 2017, ערכה חברת OPPO הסינית מסיבת עיתונאים כדי להכריז על פריצת דרך בתחום הצילום הסלולרי. לא עוד זום דיגיטלי, לא עוד זום כפול 3, OPPO הצליחה לשלב בתוך סמארטפון דקיק וחסר כל בליטות מוזרות, זום של - תחזיקו חזק - 5X!

את ההכרזה העביר המנהל הטכני של OPPO, בחור נלהב באופן קיצוני בעל השם המחייב ד"ר קינג, והאמת שיש ממה להתלהב: מערכת אופטית המאפשרת זום דורשת אורך מסוים שעליו ינועו העדשות. ב-OPPO שתלו את העדשות לרוחבו של גוף המכשיר, והאור מגיע אל עדשות אלו באמצעות פריזמה, באופן שמזכיר קצת פריסקופ. 

באופן הזה, ניתן לשמור על עובי גוף נורמלי ביחס לסמארטפון. עם זום אופטי מגיעות רעידות גדולות: כל תנועה בזום 1X מתורגמת לתנועה גדולה פי חמישה בזום 5X. ב-OPPO לא שכחו זאת ושילבו במצלמה מייצב תמונה שאמור להתמודד עם התופעה. 
כל המערכת המתוחכמת הזאת פותחה, איך לא, בשיתוף פעולה עם סטארטאפ ישראלי מרמת החייל בשם Corephotonics המפתח טכנולוגיות בתחום הצילום הסלולרי ובעיקר במצלמות עם עדשות כפולות.

ההדגמה של הזום האופטי של OPPO התבצעה על מכשירי פיתוח של החברה שהוצבו מסביב לדגם מינאטורי של עיר. איך זה עובד בפועל? לא כמו שאתם מכירים ממצלמות. באפשרותכם לבחור בין זום 1X, זום 2X או זום 5X. גם מייצב התמונה פועל באופן מעורר הערכה ואכן מסייע לשמור על תמונה ברורה גם בזום המקסימלי.

רואים את הספרה 3? מצליחים לקרוא מה כתוב לידה?צילום: גד גניר
ועכשיו?צילום: גד גניר

איפה הקאץ'? לוקח למצלמה המון זמן להתמקד, גם בסביבה מוארת. אם OPPO יצליחו להתמודד עם הסוגיה הזאת, ויוציאו לשוק מכשיר סדרתי עם המערכת הזאת, הם יוכלו להתגאות בייחוד טכנולוגי וביתרון משמעותי בצילום סלולרי שאין כרגע לאף יצרנית אחרת.

פורסם לראשונה בחפיצים

צילום בלי זוםצילום: גד גניר
עם זום X2 צילום: גד גניר
ובזום של 5Xצילום: גד גניר

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ