עודד ירון
עודד ירון

חברת OnePlus ספגה בשבוע שעבר ביקורת חריפה לאחר שהתברר כי מערכת ההפעלה שלה, OxygenOS, אוספת מידע אישי רב ללא אישור. בסוף השבוע היא התקפלה והודיעה כי תפסיק לאסוף חלק מהמידע ותבקש את אישור המשתמשים לאיסוף שאר המידע.

ההתקפלות של החברה היא דוגמה מצוינת לכוח המשולב של גולשים וכלי תקשורת בהפעלת לחץ על חברות. העניין זכה לתפוצה רחבה בשבוע שעבר, למרות שוואנפלוס קיבלה תלונה על הנושא כבר בתחילת בשנה.

Oneplus 5צילום: גד גניר

הגילוי הראשוני הגיע ממהנדס תוכנה בשם כריסטופר מור שבחן את התעבורה של הטלפון שלו, עוד בשלהי 2016. מור הופתע לגלות שהמכשיר, מדגם OnePlus 2 הוותיק יחסית, אוסף עליו פרטי מידע שונים, ובהם מזהים ייחודיים של מכשירים (מספרי טלפון, כתובות MAC ומספרי IMEI) לצד מידע על הרשתות האלחוטיות אליהן הוא התחבר. בנוסף החברה אספה מידע על פתיחה וסגירה של המכשיר ואפליקציות בודדות, כולל הזמן המדויק שבו בוצעה הפעולה.

כאמור, כל המידע הזה נאסף מבלי שהיה למור מושג על כך ומבלי שהחברה ביקשה אישור. מור עצמו פנה עוד בינואר השנה לתמיכה של החברה הסינית בטוויטר, שם הגיבו בתשובות שלקוחות מספר ההדרכה לתומכים טכניים כמו הצעה למחוק את זיכרון המטמון של הטלפון ולפרמט את המכשיר (מה שנקרא להחזיר אותו להגדרות יצרן).

"זה לא ישנה כלום", השיב מור. "נראה ש'אפיתם' את זה לתוך מערכת ההפעלה. האם יש אפליקציית מערכת שאני יכול לכבות?", שאל. התשובה היחידה שקיבל הגיעה מגולש אחר שאמר לו כי סביר להניח שבתמיכה אין להם אישור לענות על שאלה כזאת. 

מור חזר לעסוק בנושא בפוסט נרחב שפרסם באתר שלו ביוני השנה ובו תיאר בדיוק מה גילה וכיצד. גם הפוסט הזה נותר עלום במשך חודשים, עד שבשבוע שעבר מישהו הציף אותו, ככל הנראה ברדיט, ומשם הוא התגלגל גם לתקשורת הטכנולוגית העולמית.

התגובה של מנכ"ל ומייסד וואנפלוס, קרל פיי, נפתחה בקלישאה הקבועה: "אנחנו לוקחים את המשתמשים שלנו - ואת פרטיות המידע שלהם - מאוד ברצינות", הוא כתב בפורום התמיכה של החברה. 

משם דילג פיי להגנת 'כך עושות כולן' (והחברה היא אכן לא הראשונה שספגה ביקורת סביב הנושא): "בעוד שאיסוף מידע הוא פרקטיקה רגילה בתעשייה, אנחנו מבינים כי למשתמשים שלנו יש זכות להבין איך ומדוע זה נעשה". הוא חזר והדגיש כי הם לוקחים את העניין מאוד ברצינות, כאמור, 10 חודשים אחרי שהחברה קיבלה את התלונה הראשונה ויותר משנתיים אחרי שהוציאו את המכשירים הראשונים עם מערכת ההפעלה המדוברת. 

פיי הוסיף כי הם "ינקטו פרו-אקטיווית בצעדים" כדי להשתפר בעתיד והסביר כי איסוף המידע נעשה משתי סיבות. הראשונה היא לקבל מידע על השימוש במכשירים "כדי להבין את ההתנהגות הכללית של הטלפון ולשפר את OxygenOS לחוויית משתמש טובה יותר".

הוא ציין עוד כי משתמשים יכולים לבחור להפסיק את איסוף המידע האנליטי, על ידי כניסה להגדרות (Settings) ומשם להגדרות מתקדמות (Advanced). השלב האחרון הוא בגדר הפאנץ' ליין, מפני שכדי להתנתק מהאיסוף, המשתמשים היו אמורים ללחוץ על אפשרות שמצהירה את ההיפך הגמור: "הצטרף לתוכנית חוויית המשתמש" (Join user experience program).

פיי הוסיף כי בשום שלב הם לא שיתפו את המידע עם חברות או גורמים חיצוניים, והמטרה היחידה היתה שיפור המוצר והשירות. עם זאת, כדאי לזכור שהחברה ספגה לפני כמה חודשים ביקורת לאחר שהתברר כי היא שלחה למשתמשים הודעות Push ובהן פרסומות למכשיר הדגל החדש של החברה (חלקן למי שכבר רכשו אותו) בנוסף לסקרים. 

לבסוף, פיי ציין כי מסוף אוקטובר משתמשים שירכשו את הטלפונים החדשים יישאלו באופן ברור בתהליך ההתקנה אם הם מעוניינים להשתתף באיסוף המידע, ותנאי השימוש יכללו התייחסות לנושא. עוד הוסיף כי החברה תפסיק לאסוף פרטים כמו מספרי טלפונים, מידע על רשתות wifi ועל כתובות MAC.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ