הצצה ראשונה |

האייפון X החדש: על זה כל המהומה?

נכון, המסך החדש גדול יותר והתחזיות של אפל אופטימיות, אבל כשבודקים לעומק את מכשיר הפרימיום החדש קשה למצוא צידוק לתג המחיר הגבוה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
האייפון X

מלאי הטלפונים בחנות בקצה הרחוק של ניו יורק אזל בערך בשעה שלוש אחה"צ. נראה שכל מי שרצה להניח ידיו על אייפון X (או אייפון 10), הטכנולוגיה המהפכנית החדשה מבית אפל, יכול היה לעשות זאת בקלות יחסית. העובד שסיפר לי על כך היה מופתע במקצת ובחר לייחס את ההיענות הנמוכה לתיאוריות קונספירציה שכללו שמועות לגבי תקלה בקווי האספקה, כמו גם בכמות גדולה מהצפוי של טלפונים שהגיעו למלאי. האייפון 10, עם כל ההייפ סביבו, כנראה לא ייזכר כהשקת המוצר הכי מוצלחת של אפל.

עוד בטרם ההשקה של מכשיר הפרימיום התקשתי להבין על מה ההתלהבות. לפי התמונות שהתקבלו מהיח"צ, נראה היה שסמסונג הצליחו יותר ביצירת חוויה מוטמעת של מסך ללא מסגרת. בעבר הייתי מהמשתמשים הנלהבים של האייפון ומערכת ההפעלה שלו, ואני עדיין משתמש בו כיום, בעיקר בגלל האקו-סיסטם ושירות המסרים שלו. עם זאת, כיום נוחות השימוש כבר לא עולה בעיניי על זו של מכשירי האנדרואיד הטובים, כדוגמת ה-OnePlus, או המכשירים של סמסונג. כך גם הדין עם ה-אייפון 10 - הכל עדיין חלקלק, אבל השינוי במסך ובממשק פחות אינטואיטיבי מבעבר.

המחוות המחליפות את מקש הבית אינן אינטואיטיביות. את הגרירה מלמטה שמחליפה לחיצה אחת ידעתי לבצע רק כי ראיתי סרטון, וגם זו לא ממש צלחה באחת האפליקציות. כדי להגיע למרכז הבקרה יש לגרור את האצבע מהפינה הימנית העליונה, וגם במקרה זה נאלצתי לחפש את ההוראות כדי להגיע למסך המבוקש, מסך שאני משתמש בו מספר רב של פעמים ביום בכלל בלי לחשוב. גם כדי להגיע למסך החלפת וכיבוי היישומים הפועלים הייתי צריך לבקש עזרה. הדרך לעשות זאת היא לגרור מלמטה למעלה ולהשאיר את האצבע על המסך בסיום הגרירה. באופן לא מפתיע אך מאכזב, עדיין אין אופציה לסגור את כל היישומים בבת אחת.

התחושה שמתקבלת מהמסך היא של שטח פנים גדול יותר מבעבר, אבל לא חסר גבולות. הטלפון כמעט זהה בגודלו לדגמי אייפון הקודמים (ה-6, ה-7 וגם ה-8 שהושק ביחד עם האייפון 10), ודומה גם בעובי ובשוליים המעוגלים. התחושה של המכשיר ביד דומה מאוד לאייפון 7 הפרטי שלי. שני טרפזי המסך המקיפים את הרמקול, החיישנים והמצלמה שבחלקו העליון של הטלפון, נראים חסרי שימוש, וברוב היישומים שבדקתי הם משמשים כמרחיבי אווירה בצבע הכללי של היישום אבל אין בהם מידע נוסף מלבד חיווי של מצב הסוללה או הרשת.

פרט ידוע מראש ועדיין מטופש עוד מימי האייפון 7 הוא ההיאחזות בשקע הלייטנינג אחרי הוויתור על שקע האוזניות. במקום לנצל את המהומה ולעבור לשקע סטנדרטי  שאינו מצריך רישוי נפרד ויקר לכל התקן ואביזר וכבר נמצא במחשבי אפל החדשים (קרי USB-C), אפל בחרו להשאר עם התקן המגביל יותר, אך הקנייני. התחזיות של אפל להכנסות לרבעון הבא אופטימיות במיוחד, והם יודעים למה.

לא חשתי צורך לשתף את העובד בחנות בתחושתי שה-אייפון 10 פשוט פחות מעניין ופורץ דרך מקודמיו, ויחד עם זאת, יקר הרבה יותר אפילו מהאייפון הראשון או החמישי, שבאמת שינו את הרגלי הצריכה האלקטרוניים של עשרות מיליוני אנשים בעולם. גם ההפרש במחיר נותר גבוה, אפילו אחרי שמתאימים אותו לשינויי האינפלציה היחסיים לאורך השנים. האם הוא מצדיק תג מחיר של יותר מ-5,000 שקלים? אנחנו לגמרי לא בטוחים.

פורסם לראשונה במגזין החיבור

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ