צללנו לעולם המקלדות המכניות ויצאנו בשלום. המקלדת, קצת פחות

למרות שהן עתיקות כמעט כמו המחשב האישי עצמו, המקלדות המכניות עדיין נחשבות פריט ייחודי שחביב בעיקר על גיימרים וחובבי נוסטלגיה. עד שהתחלנו ליהנות, היכה האסון

ניב ליליאן
מגזין החיבור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ה
ניב ליליאן
מגזין החיבור

אלא אם אתם גיימרים שרופים מכת ה-PC, סביר להניח שלכל היותר שמעתם את המושג מקלדת מכנית פה ושם. בעיקר ממומחים וכמובן שחקנים מכורים, שנשבעים שזה הדבר הטוב שהומצא מאז דום.

אותם מכרים וחברים שהם כולם אנשי טכנולוגיה ורשת, התפלאו לשמוע שגם עבדכם הנאמן, שצבר מיליוני הקשות מקלדת, שרובן עסקו בתחום הטכנולוגיה, טרם ניסה מקלדת מכנית. לפחות עד לאחרונה.

לפני שנצלול לעניינים כדאי להזכיר שמדוברבעולם שלם בפניו עצמו, אז יש כמה מושגים שצריכים להכיר.

צילום: ניב ליליאן, מגזין החיבור

מה זה בעצם מקלדות מכניות?

בניגוד למקלדות שעליהן אתם ודאי עובדים כיום, במקלדות המכניות לכל מקש יש לחצן קפיצי נפרד משלו. כאמור, היום הן עניין לגיימרים שרופים, אבל הטכנולוגיה עתיקה כמו המחשב האישי עצמו. למעשה, פעם כמעט כל מקלדות המחשבים היו מכניות.

הבעיה היא שהן עדיין יחסית יקרות לייצור, ואת מקומן תפסו המקלדות שמבוססות על הזרקת פלסטיק וממברנת סיליקון, המכילה מעגלים מודפסים ומזהה הקשה על ידי שינויים בשדה חשמלי (במקום לחצן נפרד לכל המקש).

מבחינת הפונקציונליות רבים יגידו שאין כמעט הבדל בין המקלדות של פעם לבין המקלדות המודרניות עם "לחצני המספריים" (ששואבים את שמם מצורת הקפיץ שמסתתר מתחת למקשים). אבל נוסטלגיה היא כוח חזק בעולם המחשוב - והיו מי שהתגעגעו ל"קליק". מספיק כאלה כדי להחיות את הייצור של מקלדות כאלה. עם הזמן, המקלדות המכניות התחבבו על גיימרים בזכות ההקשה המדויקת. כך גם מפתחים החלו לחבב אותן בשל צמצום שגיאות הקלדה.

חסידי המקלדות המכניות מהללים אותן גם בגלל העמידות הגבוהה שלהן (למרות שהצלחתי להרוס אחת, פרטים בהמשך). יש מי שטוען שהן גם יכולות לסייע במניעת בעיות פרקים הנגרמות מהקלדה ממושכת, אבל אין לכך ממש סימוכין מחקריים מובהקים.

מקלדות מכניות נבדלות זו מזו בכמה אופנים - אורך המהלך שלהן (איזה מרחק המקש צריך לעבור כדי לרשום הקשה), מידת ההתנגדות של הקפיץ שמתבטאת ב"מעצור" של המקש שעליו צריך להפעיל לחץ ומידת הרעש. יש כאלו המשמיעות "קלאקים" קולניים להנאת המקליד (ולסבלם של הסובבים או בני הבית), ויש כאלו שהן שקטות יותר ולא רועשות יותר ממקלדות רגילות.

רוב המקלדות המכניות בשוק משתמשות בלחצנים מתוצרת חברת המקלדות הוותיקה Cherry, והלחצנים עצמם נקראים Cherry MX. הם נבדלים זה מזה בצבעם, ולכל דגם לחצן בצבע אחר והתנהגות אופיינית לו - לפירוט יותר מלא לחצו כאן

קליק, קליק, קלאק!

המקלדת המכנית הראשונה שניסיתי הייתה ה-V700 של VPro, המותג לגיימרים של יצרנית הציוד ההיקפי הסינית rapoo. מדובר במקלדת עם מקשים כבדים יחסית, שדורשים הפעלת לחץ של 50 גרם. האמת, לא ממש התחברתי אליה. העיצוב לה אולי נאה מאוד, אבל המקשים היו כבדים ולא נעימים להקלדה, ומהר מאוד תהיתי מי בכלל צריך את זה.

במקביל קיבלתי גם את ה-G810 Orion, בשעתו מקלדת הדגל של לוג'יטק. גם היא מיועדת לגיימרים, ומכילה לחצנים פרי פיתוחה של החברה בשם Romer-G. אלה מזכירים בתכונותיהם את הצ'רי החומים: התנגדות לחיצה של 45 גרם בלבד, עם מהלך קצר של 1.5 מ"מ ומעצור חישתי רך.

כבר שנים שאני לא גיימר, אבל כאדם שמקליד הרבה למחייתו, המקלדת הזו מצאה חן בעיניי. מלבד העובדה שהיא מכילה תאורה נאה ועוד כל מיני תוספות חמודות כמו כפתורי מדיה וכפתור גלגלת גדול ורחב, המקשים עצמם פשוט נעימים להקלדה, וסוף סוף התחלתי להבין על מה אוהדי מקלדות מכניות מדברים - מדובר בחוויית הקלדה שונה לגמרי. לשם המחשה - מדובר במקבילת חוש המישוש של האזנה לדיסק או קובץ דיגיטלי לעומת האזנה לתקליטים באמצעות פטיפון.

ה"קליק קליק קלאק" של המקשים מעניק להקלדה סוג של קצב ועליצות, מהסוג שלא תקבלו מהמקלדת הרגילה שלכם. המשוב הכמעט תת הכרתי של הצליל והתחושה של המעצור כשמגיעים אליו, הופכים את ההקלדה לחוויה אחרת לחלוטין.

אבל זה סופו של כל בלון, וכאן אני צריך להתוודות ולהתנצל בפני אנשי בנדא, היבואנים של לוג'יטק: יום אחד, כמו שקורה להרבה אנשים שמבלים ימים שלמים מול המחשב - נשפך לי ספל קפה על המקלדת.

מרוב בהלה, מלבד בריגדות של נייר סופג שהוזעקו למקום, החלטתי גם לפרק את המקשים ולנגב מתחתיהם. כמה קשה להרכיב בחזרה מקשים קפיציים, נכון? ובכן, הניתוח הצליח, אבל החולה מת. מקש הטילדה (המקש שמשמאל ל-1) לא שרד את ההליך הכירורגי. על אף עמידותן, גם מקלדות מכניות לא שורדות את הנצח, או תקיפה במברג. ילדים, אל תנסו את זה בבית.

צילום: ניב ליליאן, מגזין החיבור

אם לסכם את החוויה, יש משהו במקלדות מכניות שאכן שונה ממקלדות הפלסטיק הנפוצות, כלומר שהן מבטיחות ומקיימות. רובכם בוודאי תשארו עם מקלדות הממברנה גם אחרי קריאת הכתבה הזו, אבל אם אתם מפתחים, גיימרים או סתם בעלי שרירי נוסטלגיה מפותחים, אולי מקלדת מכנית זו חוויה שתרצו לנסות. כמובן, בבחירת המקלדת שלכם התחשבו גם בגורם הרעש, שהסובבים ובני ביתכם לא ירצו לרצוח אתכם בגלל צלילי ההקשות בשעות הקטנות.

פורסם לראשונה במגזין החיבור

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ