אפל וסמסונג נקנסו במיליונים בעקבות האטה מכוונת של הסמארטפונים שלהן

הרשות הלאומית לתחרות באיטליה השיתה על שתי ענקיות הטכנולוגיה את הקנסות המקסימליים; הרשויות בצרפת החלו לבחון תלונות דומות

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טים קוק
אפל מתמודדת גם עם תביעת ענק נגדה בקליפורניה. טים קוקצילום: AFP

סמסונג ואפל נקנסו בסכום של חמישה מיליון אירו ו-10 מיליון אירו, בהתאמה, זאת אחרי שהרשויות באיטליה קבעו שהחברות "תכננו התיישנות" במכשירי הסמארטפון שלהן.

בחקירה שהחלה בינואר האחרון על ידי הרשות הלאומית לתחרות באיטליה, נמצא שעדכון התוכנה בטלפונים חכמים מסוימים משפיע לרעה על התפקוד של המכשירים.

החקירה שהסתיימה במה שנחשבת הפסיקה הראשונה מסוגה נגד יצרניות טלפונים חכמים, החלה בעקבות האשמות שעדכוני מערכות ההפעלה של שתי החברות מאטים את המכשירים, ועל כך מעודדות החברות את הצרכנים לרכוש מכשירים חדשים.

בהצהרה של הרשות נמסר כי "אפל וסמסונג נהגו בנורמות מסחריות פסולות". זאת מאחר שעדכוני מערכות ההפעלה שלהן "גרמו לתקלות חמורות והפחיתו משמעותית את הביצועים של הטלפונים בהן בוצע העדכון".

ברשות הוסיפו כי שתי החברות לא סיפקו ללקוחותיהם מידע מתאים בקשר לאפקט האפשרי של עדכוני התוכנה, או אמצעים להחזיר את התפקוד של מכשיריהם למצב תקין.

סמסונג אמרה למחזיקי הטלפון סמסונג גלקסי Note 4 להתקין גרסה חדשה של מערכת ההפעלה אנדרואיד המותאמת לטלפונים מתקדמים יותר, כמו סמסונג גלקסי Note 7, אך הלקוחות דיווח שהעדכון גרם למכשירים הישנים להאט משמעותית.

באופן דומה, אפל ביקשה ממחזיקי אייפון 6 להתקין מערכת הפעלה המותאמת לאייפון 7, דבר שהוביל לבעיות עבור בעלי המכשירים הישנים יותר.

שתי החברות קיבלו את הקנס המרבי בסכום של חמישה מיליון אירו, ונדרשו להציג אזהרה באתרים האיטלקיים שלהן שמודיעה ללקוחות על החלטת הרשות בענייניהן.
אפל נקנסה בחמישה מיליון אירו נוספים משום שנכשלה בלהעניק ללקוחותיה מידע אמין אודות המאפיינים של סוללות הליתיום שלה, כולל זמן החיים הממוצע שלהן, כיצד ניתן לשמור עליהן ברמת ביצוע גבוה, ולבסוף מתן אופציה להחליפם בחנויות החברה.

אפל הודתה בדצמבר האחרון בכך שהאטה בכוונה אייפונים, באמצעות פגיעה בסוללות דרך עדכוני תוכנה שנועדו להימנע מקריסה אוטומטית של המכשירים. אך החברה הכחישה כי היא ביצעה מהלך שנועד לקצר את חיי המכשיר.

החברה התנצלה מאוחר יותר על פעולותיה והפחיתה את העלויות של החלפת סוללות ישנות בחדשות. אפל גם סיפקה מידע לגבי הסוללות שלה ואפשרה למחזיקי המכשירים לכבות את המעבד שאחראי על האטת הטלפון.

הרשות האיטלקית החלה את חקירתה בעקבות תלונות של לקוחות. גם בבצרפת התקבלו דיווחים דומים, אך שם הרשויות עדיין לא פתחו בחקירה.

על פי החוק הצרפתי, קיצור חיי מכשיר בכוונת מכוון על מנת לעודד מכירות עתידיות היא פשע. לרשות להגנה על הצרכן בצרפת יש את האפשרות להשית קנס של עד 5% מהרווחים השנתיים של החברה שבחקירה, ואפילו לקבוע עונשי מאסר.

אפל נאלצה להתמודד עם חקירה של הסנאט האמריקאי בינואר. גם כן, בשל האשמות על האטה מכוונת של מכשיריה, דבר שהוביל להגשת תביעות נגדה ברחבי ארה"ב כולה. למעלה מ-60 תביעות שונות הוגשו כתביעת ענק אחת בקליפורניה, במשפט שעדיין מתנהל.

לעומת זאת, נגד סמסונג לא הועלו טענות דומות בעבר. דובר מטעם סמסונג אמר כי החברה מאוכזבת מההחלטה ומתכוונת לערער עליה. "סמסונג לא הוציאה עדכונים למערכות ההפעלה שלה שהפחיתו ביצועים במכשירי הסמסונג גלקסי Note 4. החברה אפשרה ללקוחותיה ליהנות מעדכונים שיעצימו את חוויית המשתמש".

אפל לא נענתה לבקשות לתגובה מצידה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ