איתן לשם
איתן לשם

הפחד ממלכודות תיירים הוליד שני סוגי מטיילים – חשדנים שלא מוכנים להביט לצדדים ומבלים את הטיול שלהם כמו סוס מירוץ העוטה סכי עיניים, מפחד שמא יתפתו וייפלו בפח, אוו אלה שוויתרו מראש ורק מחפשים מלכודת ליפול אליה כדי פשוט לסיים עם העוקץ ולהמשיך בטיול. גם החרדתיים וגם הנכנעים יכולים כעת לסמן איום אחד  – כספומטים מרושעים.

חשבון היוטיוב Honest Guide, ששם לעצמו למטרה לחשוף בפני תיירים את המלכודות המצפות להם ביעדים רבים ברחבי העולם, צלל לעומקה של מלכדות המכונות למשיכת מזומנים. Euronet היא חברה אמריקאית שמפעילה כספומטים ברחבי אירופה, עם דגש על מזרח אירופה ובצ'כיה חביבת הישראלים ביתר שאת. אלא שלא מדובר על מכשיר תמים למשיכת מזומנים, אלא במלכודת תיירים מתוחכמת.

ראשית היא מזהה האם הכרטיס שהוכנס או מקומי או זר, ודואגת להפעיל רק על כרטיסים של אזרחים זרים. אם הכרטיס אכן שייך לאזרחים של מדינות זרות היא מציגה בפני התייר אפשרויות משיכת סכומים גבוהים מאוד. זאת כדי להשית עליו שער חליפין גבוה ב-15% מהשער היציג במדינה. אחרי שהיא עושה את כל זה, המכונה הנכלולית מוסיפה עמלה של ארבע דולר כדי לנעול את המלכודת סופית.

מדריכי התיירים הידידותיים ממליצים כמובן להימנע מכספומטים של Euronet, להקפיד על בחירה באופציית המרת שער אחרת מזה שהמכשיר מציע גם במכשירי משיכת מזומנים "מהוגנים" יותר, ולבסוף – כששואלים, תמיד לבחור באפשרות תשלום במטבע מקומי, שתחסוך המרות ועמלות כפולות.

החברים ב- Honest Guide טוענים שאי הקפדה על הכללים הללו עשויה לעלות לכם בתשלום עמלות של עד כשליש מהכסף אותו משכתם, עקיצה שיכולה לייאש אפילו את המיואשים מראש. ועל כך נאמר – אם בכספומטים הבטוחים נפלה מלכודת, מה יגידו המסעדות בעלת התפריטים הכפולים עם המחירים השונים, למקומיים ולתיירים.

ראוי לציין שהערוץ אינו היחיד ששם לב לפרקטיקות הבעייתיות של החברה. בשנים האחרונות היא החלה לפעול גם באמסטרדם, והכספומטים שלה שולבו בחנויות רבות באזורי תיירות. על פי דיווח מהולנד, בשל המחירים הגבוהים שהחברה גובה מתיירים העירייה החליטה להפסיק לספק היתרים להפעלת כספומטים בחזית של חנויות. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ