בימ"ש בארה"ב: נעילת סמארטפון בטביעת אצבע לא מגנה משוטרים

שופט מחוזי בווירג'יניה קבע כי בעוד שהמשטרה אינה יכולה לדרוש מחשוד את הססמה לגאדג'טים שלו, שימוש בטביעת האצבע מותר על פי החוק

עודד ירון
עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עודד ירון
עודד ירון

בית משפט בווירג'יניה קבע ביום חמישי שהמשטרה רשאית לחייב אדם לפתוח את הסמארטפון שלו. מנגד פסק הדין קובע שהשוטרים לא רשאים לחייב חשוד להעניק להם את ססמה לטלפון.

הפסיקה ניתנה על ידי השופט סטיבן פרוצ'י בבית המשפט במשפטו של דייויד באוסט שנאשם כי ניסה לחנוק למוות את בת זוגו בדירתו. השוטרים חשדו כי הטלפון הכיל את צילומי האבטחה שמתעדים את האירוע ורצו להשיג אותם כראיה. עורך דינו טען כי הגישה לטלפון מוגנת על פי התיקון החמישי לחוקה שמתיר לחשודים להימנע מהפללה עצמית.

זיהוי טביעות אצבע באייפון 5Sצילום: אפל

הפסיקה נוגעת לכל טלפון מוגן בססמה כמובן, אבל ההחלטה בנוגע לשימוש בטביעת אצבע נוגעת בין היתר לטלפונים כמו אייפונים מהדורות האחרונים (מאייפון 5S ואילך) שצוידו ה-Touch ID, סורק טביעות האצבעות שמשמש לנעילת האייפון. גם האייפד אייר 2 צוייד בטכנולוגיה דומה וכמותו גם הסמסונג גלקסי S5 צוייד בטכנולוגיה משלו. מחשבים צוידו בטכנולוגיה דומה כבר באמצע העשור הקודם (גם אם לא זכתה לאימוץ ושימוש נרחב).

השופט פרוצ'י הסביר בפסק הדין כי גילוי סיסמה אינה זהה מבחינה חוקתית למסירת טביעת אצבע. במקרים של דרישה לגילוי ססמה החשודים מוגנים על פי התיקון החמישי לחוקה. לעומת זאת, לפתיחה באמצעות טביעת האצבע הוא מתייחס כדומה למסירת דגימה ביומטרית כמו DNA, או כאמור טביעת אצבע. מאחר שאלה מותרות על פי החוק, כך גם פתיחת הטלפון באמצעות טביעת האצבע.

על פי דיווח ב-Virginian-Pilot עורך דינו של באוסט בירך על ההחלטה של פרוצ'י, בעוד שבתביעה אמרו כי הם שוקלים לערער על ההחלטה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ