השוואת סמארטפונים: איזה אנדרואיד הכי טוב בישראל?

אלו הם ארבעת מכשירי האנדרואיד החזקים ביותר שתוכלו לקנות בישראל. אחד מהם קצת יותר טוב מכל השאר. פרויקט מיוחד

Samsung Galaxy Note 5, Sony Xperia Z5 Premium, LG V10 ו-Huawei Nexus 6P (צילום: גד גניר)
Samsung Galaxy Note 5, Sony Xperia Z5 Premium, LG V10 ו-Huawei Nexus 6Pצילום: גד גניר
גד גניר
גד גניר
גד גניר
גד גניר

עד השנה, נשמר פחות או יותר סדר ברור וקבוע בכל מה שקשור לתזמון השקות של מכשירים חדשים. יצרניות האנדרואיד היו משיקות את מכשירי הדגל העיקריים שלהן באזור פברואר-מארס-אפריל, בסמוך או במשך כנס MWC בברצלונה. במקביל, בשנים האחרונות החל להיווצר "גל שני". זה התחיל עם מכשיר ה-Note הראשון של סמסונג, שמיצב את הגל הזה ככזה המורכב ממכשירי פאבלט, נישתיים יותר.

ארבעת המתמודדיםצילום: גד גניר

משנה לשנה, המכשירים המושקים בגל הזה נהפכו לחשובים יותר ומעוררי עניין. השנה, הגל השני הזה כלל בנוסף לסמסונג עם הנוט 5 שלה, גם את LG עם ה-V10 ואת סוני, שחיכתה עם סדרת ה-Z5 שלה (ועם ה-Z5 Premium, המסקרן ביותר בסדרה הזאת) עד לכנס IFA בברלין בסמוך לספטמבר. באוקטובר הוכרזו גם מכשירי ה-Nexus החדשים, וביניהם ה-Nexus 6P של Huawei. כך נוצרה רביעיית מכשירי פרימיום אטרקטיבית ומסקרנת ששווה פרויקט השוואה מיוחד.

  בערך בתקופה הזאת הבנתי שאני זקוק לסמארטפון חדש. הכרזתי על כך בפוסט מיוחד שבו גם הסברתי מהם הקוים שינחו אותי בבחירת הסמארטפון החדש שלי. אם עקבתם אחר הבלוג בחודשים האחרונים, ודאי שמתם לב שלא טרחתי לחכות לסיום הפרויקט הזה והזמנתי לעצמי את ה-Nexus 6P. איזה ערך אובייקטיבי יכול להיות להשוואה בין ארבעה מכשירים שאחד מהם רכשתי בעצמי?

  ובכן, את ה-Nexus 6P שלי רכשתי בחו"ל, במחיר נמוך יותר מזה הנמכר בישראל, ובנפח שכלל אינו נמכר בארץ. רוב הזמן הפערים בין המכשירים די מינוריים. לפיכך ברגע שיכולתי לקנות אחד מהם במחיר טוב, עשיתי זאת. עם זאת, כאשר אני בא לבחון את המכשירים זה מול זה, ושואל את השאלה איזה מהם הוא המכשיר הטוב ביותר ושהייתי ממליץ על קנייה שלו בישראל, התחרות נפתחת מחדש.

  את ארבעת המכשירים ניסיתי לתקופה של לפחות שבועיים וחצי כל אחד. במשך התקופה הזאת השתמשתי בכל אחד מהם כמכשיר האישי והיחיד שלי. על כל אחד התקנתי את כל האפליקציות שלי. ניסיתי את ארבעת המכשירים בשימוש סטנדרטי ואינטנסיבי. לאחר שפירסמתי את הביקורת שלי על כל אחד מהמכשירים בנפרד, ביקשתי לקבל אותם בשנית (או להשאיר את חלקם אצלי עד לסיום הפוסט הזה), כדי שאוכל לבדוק היבטים מסוימים במקביל על כולם בו בזמן.

  ביצועים

  LG V10. לא אחת, כי אם שתי מצלמות סלפיצילום: גד גניר

  שלושה מבין ארבעת מכשירי הפרימיום בהשוואה הזאת מגיעים עם מעבד מבית קוואלקום, וזה קורה בשנה לא פשוטה ליצרנית האמריקאית. המעבד החזק ביותר (ה-Snapdragon 810, המעבד של ה-Z5 Premium וה-Nexus 6P) שלה החל את דרכו השנה עם תדמית בעייתית, של מעבד המתחמם באופן קיצוני בעת פעילות, מה שפוגע בביצועיו. לפיכך, יצרניות כמו LG ו-Samsung בחרו להשתמש במעבדים אחרים. LG לקחה סיכון מסוים ובחרה בדגם מעט פחות חזק של קוואלקום (ה-Snapdragon 808, אותו מעבד ששילבה קודם גם ב- G4) וסמסונג בחרה באופציה הביתית, מעבד Exynos 7420 (ששולב גם ב-Galaxy S6, Galaxy S6 Edge, ואחיו התאום והיפה יותר של ה-Note 5, ה-+Samsung Galaxy S6 Edge) סמסונג ו-LG הן גם החברות היחידות בהשוואה שמשתמשות בזכרון RAM בנפח של 4GB, בעוד Huawei ו-Sony הסתפקו רק ב-3.

  ניצלתי את הפוסט הזה כדי לעשות משהו שאני בדרך כלל לא נוהג לעשות, מבחן ביצועים, של Antutu. הרצתי את מבחני הביצועים אחרי שימוש בן כמה ימים במכשירים, וזה יכול להסביר את הפער המסוים בין הציונים שהתקבלו לבין הציונים הגבוהים ש-Antutu מפרסמת באופן רשמי. מעבר לכך, החלטתי לתזמן באופן אישי את זמני הפתיחה של אפליקציות על המכשירים (לאחר איתחול). התוצאות, בטבלה הבאה:

  Samsung Galaxy Note 5, Sony Xperia Z5 Premium, LG V10 ו-Huawei Nexus 6Pצילום: גד גניר

  הטבלה משקפת באופן די נאמן למציאות את חויית השימוש במכשירים האלה. כולם מהירים מאוד, אם כי בהשוואה מדויקת רואים יתרון ל-Note 5 על פני כל השאר. הבדל של שנייה במשך הזמן שנדרש לאפליקציה להיפתח לא נראה כמו משהו משמעותי על הנייר, אך כשרוצים לצלם בווידיאו תינוקת שלמדה טריק חדש ומי יודע כמה פעמים תחזור עליו, השנייה הזאת, והמהירות הכללית של המכשיר, עושים את ההבדל. לכן, נראה שהפעם הבחירה של סמסונג במעבד הביתי שלה הוכיחה את עצמה. ה-Note 5 אכן זריז יותר בפתיחה של אפליקציות, עובד מהר יותר באופן כללי, מתחמם פחות, ומנצח בבירור בסעיף זה. ההישג של סמסונג מרשים אפילו יותר כשמביאים בחשבון שה-Note 5 מגיע עם הממשק הייחודי של סמסונג, ה-Touchwiz, ומצליח לתת תחושה זריזה יותר אפילו מה-Nexus 6P אשר מריץ גרסת אנדרואיד נקייה ועדכנית יותר.

  Samsung Galaxy Note 5 מקדימהצילום: גד גניר

  עיצוב חיצוני, נוחות שימוש ועמידות

  קצת קשה לדבר על נוחות שימוש במכשירים עם מסכים בגודל 5.7 אינטש (וה-Z5 Premium עם 5.5 אינטש). עם זאת, בגלל האתגר הזה הנושא הזה חשוב ביותר. ה-Note 5 הוא המכשיר שמידותיו הכלליות הן הקטנות ביותר והוא זהה בגודלו ל-Xperia Z5 Premium, אם כי לאחרון יש מסך קטן יותר. מכשיר קטן יותר הוא גם מכשיר נוח יותר לאחיזה, לשימוש, ולאחסון בכיס. מצד שני, בשל ההתעקשות על עיצוב דומה לזה של סדרת ה-Edge ובחירה בשילוב של זכוכית ומתכת המשווים לו מראה מאוד יוקרתי, המכשיר לא מאוד נעים למגע. מעבר לכך, קשה לשכוח את הטעות המביכה בתכנון שלו: הכנסת הסטיילוס לתוכו בכיוון ההפוך יכולה לגרום לו לנזק בלתי הפיך.

  ה-V10 הוא אחד המכשירים הגדולים בהשוואה הזאת (כל כך גדול שקצת קשה לתפעל בו את אחד הפיצ'רים הכי בולטים בו, המסך הנוסף), אך הודות לגימור המחוספס בגבו, אין חשש שיחליק וייפול מהיד. ככלל, המכשיר הזה נעים לאחיזה ונראה מעולה. מעבר לכך, לטענת LG הוא קיבל תקן עמידות מיוחד מהצבא האמריקאי. עם זאת, כמה משתמשים (ביניהם לפחות כתב ישראלי אחד) דיווחו על כך שמסך המכשיר נותר סדוק לאחר נפילה על הרצפה.

  Samsung Galaxy Note 5, Sony Xperia Z5 Premium, LG V10 ו-Huawei Nexus 6P צילום: גד גניר

  ה-Nexus 6P יפהפה, המכשיר האטרקטיבי ביותר בעיני מכולם, אולם הוא גם הגדול מכולם, עשוי מתכת ופס הזכוכית בחלקו האחורי, לפחות על פי דיווחי גולשים, שביר במיוחד ולטענת כמה מהמשתמשים אף נוטה להיסדק באופן ספונטני. לכך יש להוסיף את מבחן הכיפוף שנערך לו, מבחן שנוי במחלוקת אך כזה שתוצאותיו השאירו בי, כקונה, רושם גרוע מאוד על עמידות המכשיר הזה.

  סוני אקספריה Z5צילום: גד גניר

  ה-Z5 הוא המכשיר הכי פחות ידידותי ליד שלי, בעיקר בגלל הפרש הגבהים המרגיז בין שולי המכשיר לגב שלו. מעבר לכך, זהו המכשיר היחיד בהשוואה שטוען לעמידות במים. סוני, כבעלת ניסיון כאוב עם משתמשים שהצליחו לגרום נזקי מים למכשיריהם,כבר לא מפרסמת את עמידותו במים באופן בולט, ומוכנה למימוש האחריות במצב של נזקי מים, במקרים בודדים בלבד.

  אז נכון, רוב האנשים שרוכשים סמארטפונים (ובייחוד סמארטפונים יקרים כמו הארבעה האלו), טורחים וקונים קייס שמגן על הטלפון ומשנה את המראה שלו. מצד שני, הקייס בעצמו מוסיף למימדי המכשיר, כך שגם אם בכוונתכם למגן את המכשיר שלכם, נקודת הפתיחה, המימדים שלו, הם משהו שחשוב לשים לב אליו, ולכן בסעיף הזה מנצח ה- Galaxy Note 5, אם כי לא מדובר בניצחון מפואר במיוחד.

  מסך

  עוד סעיף שבו זוכה ה-Note 5: זה לא שהאחרים נראים רע, פשוט המסך של ה-Note 5 נראה הכי חי, הכי מרשים ובולט על פני כל השאר. מעבר לכך, בעוצמת הבהירות המקסימלית שלו, הוא מואר יותר מכל שאר המסכים. באור יום, תחת אור בוהק, גווני הצבע במסך משתנים בדומה לאפקט של מחזיר אור ומאפשרים שימוש נוח במכשיר. גם ה-LG V10 מתמודד היטב עם אור יום ומציג צבעים חיים לא פחות מאלו שמציג ה-Note 5.

  ה-Nexus 6P טיפה איכזב אותי בסעיף הזה: פאנל המסך שלו מיוצר ע"י סמסונג, אם כי מדובר במסך AMOLED ולא Super AMOLED כמו ה-Note 5. זאת הסיבה שבניגוד לציפיות שלי, המסך של ה-6P לא נראה מרשים כמו זה של ה-Note 5 אם כי קשה למצוא משהו רע להגיד עליו. עוד מכשיר מאכזב בסעיף הזה הוא ללא ספק ה-Sony Xperia Z5 Premium, המכשיר הראשון בעולם המציג רזולוציית 4K. שימו בצד את העובדה שלמעט תכנים ברזולוציה חסרת התקדים הזאת, הרזולוציה הקבועה על המסך היא "רק" 1080p. המסך הזה נראה חיוור יותר, ומעט אנמי בצבעים אותם הוא מציג בייחס לכל השאר.

  ארבעת המתמודדים על התוארצילום: גד גניר

  מצלמה

  מצלמה איכותית היא ברוב המקרים מה שמפריד בין מכשירים זולים למכשירי דגל. מצלמה של מכשיר דגל תאפשר לכם להגדיל את התמונה לגודל 100% וכמעט ולא להבחין בגרעון, עיבוד יתר או טשטוש. מצלמה של מכשיר דגל מסוגלת להתמודד בכבוד עם תנאי תאורה קשים, או עם אובייקטים שזזים במהלך הצילום, ולהתמקד במהירות.

  כל ארבעת המכשירים בהשוואה הזאת מגיעים עם מצלמות מצויינות שאמורות לעמוד בציפיות לא פשוטות: ה-Z5 Premium הוכתר ע"י לפני מספר חודשים ע"י אתר Dx0 כסמארטפון עם המצלמה הטובה ביותר בשוק (תואר אותו איבד לאחרונה ל-+Edge). צמוד אליהם בדירוג האתר הזה נמצא ה-Note 5 אשר ממשיך מסורת מאוד מכובדת של מצלמות סלולריות מעולות. ה-V10 מחזיק במצלמה עם מפתח הצמצם הרחב ביותר f/1.8, וה-Nexus 6P הוא מכשיר הנקסוס הראשון בו גוגל התחייבה לתת דגש לנושא המצלמה, והבטיחה כי ייתן ביצועים מעולים גם בצילום בתוך מבנה, הודות למבנה חיישן חדש עם פיקסלים בעלי שטח גדול יותר מהרגיל.

  כפי שאפשר לראות בתמונות, ההבדלים באיכות התמונה אינם גדולים במיוחד, אך קיימים. לטעמי, המצלמה של ה-Note 5 והמצלמה של ה-Nexus 6P הן הטובות ביותר מבין הארבעה, ומציעות תמונה חדה, איכותית, עם צבעים נאים וחיים. ה-Z5 Premium פחות מרשים אמנם מהאחרים באיכות התמונה שהוא מציע, אך הוא וה-Note 5 מתמקדים מעט מהר יותר מה-Nexus 6P, והרבה יותר מהר מה-V10. לפיכך, גם בסעיף זה מנצח ה-Note 5.

  Nexus 6P. מבט מלמטהצילום: גד גניר

  סוללה

  עד לפני שנתיים בערך, רוב יצרניות האנדרואיד התהדרו ביתרון בולט אחד על פני מכשירי אייפון: האפשרות לפתוח את גב המכשיר ולהחליף בו סוללה (וגם להוסיף כרטיס זכרון).

  כיום, מבין ארבעת מכשירי הפרימיום בשוק, רק אחד מאפשר את הפעולה הזאת, ה-LG V10. חבל רק שזמן הסוללה שלו הוא הקצר ביותר מבין הארבעה. ה-Nexus 6P, בין הראשונים בשוק שתומך בטכנולוגיית ה-Doze, אכן מחזיק מעמד לאורך זמן כאשר לא נעשה בו שימוש, אבל לא מציע ביצועים יוצאי דופן כשהוא כן בשימוש. מעבר לכך, גם חיבור הטעינה שלו USB Type C מסבך את העניינים. הוא אמנם מציע חיבור דו כיווני, אבל מחייב קנייה של כבלים חדשים אחרי שנים של שימוש ב-MicroUSB, ואם תרצו להבטיח שלא ייגרם נזק למכשיר שלכם או למה שטוען אותו, תאלצו לקנות כבלים איכותיים ויקרים.

  ה-Note 5 מציע גם את הסטנדרט לקטגוריה הזאת, קצת פחות מיום בשימוש סביר. עם זאת, הטעינה המהירה שלו אכן מהירה מאוד, בתנאי שמדובר במטען של סמסונג. המנצח בסעיף זה הוא ללא ספק ה-Z5 Premium. הדורות הקודמים של סוני הציעו משך זמן סוללה יפה וכך גם מכשיר הפרימיום הנוכחי שלה שבמצב רגיל מספק קצת יותר מיום שלם, וכפול מזה במצב STAMINA, בלי פגיעה מורגשת בביצועים.

  שמע

  בשימוש רגיל, באפרכסת, כל הטלפונים מציעים איכות שמע דומה, אך ה-LG מתאפיין בעוצמה גבוהה יותר מהשאר. בשימוש ברמקול, התכנון של ה-Nexus 6P הכולל רמקולים קדמיים, בהחלט בא לידי ביטוי ויוצר סאונד חזק מעט יותר מכל השאר. שומעים מוזיקה דרך הסלולרי רוב הזמן? ה-V10 יציע את איכות השמע הטובה ביותר מבין כולם בשימוש באזניות, בין השאר הודות למצב 32BIT שבפועל הופך את הסאונד לצלול יותר. לפיכך, המנצחים כאן הם ה-Nexus 6P וה-LG V10

  המנצח: Note 5

  לא פחות מאלף שקל מפרידים בין המכשיר ה"זול" ביותר בהשוואה הזאת (ה-Nexus 6P, במחיר של 2,935 שקל), ליקר ביותר (ה-Z5 Premium, עם מחיר לא ידידותי של 3949 ש"ח). מחירו של ה-Note 5 ממקם אותו במקום טוב באמצע (3,390 שקל), אך ברוב הפרמטרים בהשוואה הזאת הוא מוביל על פני המכשירים האחרים:

  הוא המהיר מכולם כמעט בכל פעולה ולאורך זמן, יש לו מצלמה שיודעת להתמקד מהר ולהפיק את התמונות האיכותיות ביותר מבין ארבעת המכשירים, המסך שלו מציג את התמונה המרשימה ביותר ונשאר שימושי גם תחת השמש, והוא גם פיזית הכי "קטן" מכל הארבעה, כך שגם אם אתם עקרונית נגד פאבלטים, שווה לנסות להחזיק אותו ביד ולראות שהוא קרוב מאוד במימדיו לטלפונים סטנדרטיים עם מסכים קטנים יותר. בפרמטרים בהם הוא לא מצטיין ביחס לאחרים, הוא רחוק מאוד מלעשות בושות. לפיכך, אין ספק שה-Note 5 כמו קודמיו, הוא כרגע פאבלט האנדרואיד הטוב ביותר בשוק. עם זאת התחרות של סמסונג השנה בסגמנט הזה היתה קשה מתמיד, פערי האיכות בין המכשיר שלה לפאבלטים אחרים הצטמצמו, ולכן גם אם נכון להיום היא עדיין מצליחה להשקיף מלמעלה על המתחרות, זה לא אומר שזה יהיה המצב גם בשנה הבאה.

  Samsung Galaxy Note 5צילום: גד גניר

  תגובות