סמסונג Galaxy S7: מוביל ללא תחרות

בניגוד להבטחות של סמסונג, ה-Galaxy S7 ממש לא מגדיר מחדש את מה שסמארטפון מסוגל לעשות. מצד שני, הוא מצטיין כמעט בכל דבר שמצפים מסמארטפונים בני ימינו לעשות

Samsung Galaxy S7
Samsung Galaxy S7צילום: גד גניר
גד גניר
גד גניר
גד גניר
גד גניר

בשנים האחרונות זה כבר הפך למסורת. לאחר ההכרזות הקבועות של רוב היצרניות ב-MWC, סמסונג מקפידה להיות הראשונה שמשיקה את המכשירים בישראל. השנה יש לתזמון הזה חשיבות מיוחדת. שני המכשירים הבולטים ביותר שהוכרזו בברצלונה היו ה-Galaxy S7 של סמסונג, וה-LG G5. פרק הזמן הזה שבו סמסונג היא היחידה שמחזיקה בחנויות מכשיר דגל שהוכרז בשנת 2016 הוא פרק זמן שבו אין לה תחרות ישירה בשוק מכשירי האנדרואיד. LG שיודעת זאת היטב יצאה בקמפיין עם הסלוגן Smart To Wait, בניסיון להתמודד עם המצב הזה. סמסונג, לפחות בישראל, יכולה לראות ב-LG איום ממשי. פלח השוק הכללי של סמסונג גדול מזה של LG, אם כי הוא מתפזר על פני מספר רב של דגמי מכשירים. LG, לעומתה, מכרה כמויות נאות בעיקר של מכשיר הדגל שלה בשנה שעברה, ה-G4 (ב-LG אף טוענים שה-G4 נמכר יותר מה-Galaxy S6). גם אם בחו"ל פער המכירות בין שאר יצרניות אנדרואיד לסמסונג עדיין גדול, סמסונג לא מתכננת לתת לפער הזה להיסגר.

סמסונג חזרה השנה להשיק את מכשיר הדגל שלה בשתי גרסאות שונות של מעבד, לשווקים שונים. לישראל הגיעה באופן רשמי הגרסה עם המעבד של סמסונג, ה-Exynos 8890, מעבד מתומן ליבה (ארבע ליבות הפועלות במהירות 2.3 גיגהרץ וארבע נוספות במהירות 1.6 גיגהרץ), זיכרון RAM בנפח של 4 גיגה, וזיכרון אכסון בנפחים של 32 או 64 גיגה, כאשר אליהם ניתן להוסיף כרטיס MicroSD לצורך הרחבת הזיכרון. בטח לא תופתעו לשמוע שהמכשיר הזה מהיר מכל מכשיר אחר שהנחתי עליו את ידיי לאחרונה, ויציב כמו סלע.

Samsung Galaxy S7צילום: גד גניר

הנתון המרגש ביותר כאן הוא ללא ספק אפשרות ההרחבה באמצעות כרטיס הזיכרון. ביקורת רבה נמתחה על בחירתה של סמסונג לוותר על האפשרות הזאת ב-Galaxy S6 - בחירה שסייעה לה למכור יותר מכשירים מגרסאות יקרות יותר בעלות נפח זיכרון גדול יותר. ב-S7 נפח הזיכרון המנוצל ע"י המערכת (לפני התקנת אפליקציות) עומד אמנם על לא פחות מ-8 גיגה, אבל לפחות כאן תוכלו להרחיב את הזיכרון עד לנפח של 200 גיגה. בנוסף, אפשר להעביר אפליקציות לזיכרון החיצוני כדי לחסוך בנפח הפנימי.

נחמד לראות איך משנה לשנה Touchwiz של סמסונג משיל עוד ועוד אפליקציות שהיו מותקנות מראש ולא ניתנות להסרה. מגירת האפליקציות של ה-Galaxy S7 כוללת כעת עמוד אחד בלבד (עמוד וחצי, אם מתחשבים בתיקיות). כן, סמסונג, שהיתה ידועה לשמצה כאחת מיצרניות ה-Bloatware הגדולות בשוק הסלולר הורידה משמעותית את מספר האפליקציות שלה במכשיר. אפילו נגן מוזיקה מובנה אין כאן יותר. לא שאין כאן מה להסיר, אבל המצב אמור להשתפר, לכן לא ברור איך לעזאזל Touchwiz תופס 8 גיגה בייט משטח האחסון.

כרטיס זכרון ב-Galaxy S7. חפשו מישהו עם Galaxy S6 ונפנפו בפניו בתמונה הזאתצילום: גד גניר

בסוף הבדיקה קיבלתי ליומיים את ה-Galaxy S7 Edge, ויצא לי לשחק קצת עם ממשק ה-Edge החדש. חייבים להודות בכך, למעט העובדה שהוא יפיפה, אין כרגע שום אפליקציה או פיצ'ר שהופך מסך קמור למשהו שנותן ערך פונקציונלי אמיתי. בגלגול החדש של הממשק הזה, סרגל הכלים בצד רחב יותר, מספק לכם שתי שורות של קיצורי דרך, חדשות ומלא דברים אחרים שהיתה לכם גישה אליהם גם בדרכים אחרות, נוחות לא פחות. אפשר לשקר לעצמנו ולהגיד "כן, בעזרת ה-Edge אני אגיע לאנשי הקשר יותר מהר", אבל בינינו זה שטויות. המסך הקמור הוא בעיקר יפה וזו סיבה לא רעה להעדיף מכשיר כלשהו, אם יש לכם את התקציב לזה. מצד שני, במעבר מ- Galaxy S6 Edge ל-Galaxy S7 Edge המסך גדל בחצי אינץ', המכשיר עוצב בצורה קצת יותר מעוגלת וידידותית ליד וחשוב מכל: הסוללה גדלה לקיבול מרשים של 3600mAh. האם כל אלו שוים את התוספת במחיר? כשאבדוק את המכשיר בצורה יותר מעמיקה, אוכל לתת לכם תשובה חד משמעית לשאלה הזאת.

לפי תמונות היח"צ שפורסמו בהשקת המכשיר, זה היה נראה כאילו סמסונג לוקחת דוגמה מאפל, ומכריזה לראשונה בתולדותיה על מכשיר חדש אך שומרת על עיצובו של הדור הקודם. רק כשקיבלתי לידיי את ה-S7 הצלחתי להבחין בהבדלים ביניהם: המצלמה בולטת הרבה פחות מעל גב המכשיר, הכל מעוגל יותר וזורם יותר ומיישר קו עם השפה העיצובית של ה-Note 5. את ה-S7 הרבה יותר נוח להחזיק ביד מאשר את ה-S6. החסרון היחיד בעיצוב הזה ובחומרים ממנו עשוי ה-Galaxy S7 הוא העובדה שמדובר במגנט לטביעות אצבעות. שניות לאחר שהוצאתי אותו מהאריזה, המכשיר נראה כמו חלומם הרטוב של חוקרי מז"פ.

לי אישית היה טיפה קשה להתרגל למסך בגודל של 5.1 אינץ' "בלבד" (לאור העובדה שהמכשיר האישי שלי הוא Nexus 6P עם מסך של 5.7 אינץ') אך בתוך מספר שעות טעויות ההקלדה נעלמו והרגשתי בבית. המסך עצמו אגב נפלא, כרגיל: רזולוציה של 2560 על 1440 פיקסלים (2K), בהיר, חד, עם צבעים חיים ומתמודד לא רע בכלל עם אור יום. סמסונג שילבה ב-Galaxy S7 פיצ'ר חדש מבחינתה: Always On Display. המסך נשאר למעשה דלוק באופן קבוע (למעט כאשר המכשיר בכיס או בתיק) ומציג מידע כמו שעה, תאריך מצב סוללה והודעות SMS שטרם נקראו. הוא לא מציג מידע מאפליקציות אחרות כגון Whatsapp, פייסבוק וכו' וחבל. בחלק מהימים השארתי את הפיצ'ר הזה עובד, ובחלק מהימים כיביתי אותו. לא הבחנתי בהבדל יוצא דופן בחיי הסוללה. אם יש לכם שעון חכם, בהחלט שאין לכם צורך בפיצ'ר הזה. אם אין לכם, תהנו.

מגנט טביעות אצבעות, ה-Samsung Galaxy S7צילום: גד גניר

אחרי שב-S6 סמסונג ויתרה על המיגון מפני מים, בדור החדש הוא חזר ואף שודרג: כעת ניתן להטביע את ה-S7 בעומק של 1.5 מטר (במקום מטר אחד) הודות לעמידות בתקן IP68. חשוב מכך, בניגוד למכשירים אחרים משנים קודמות (כמו המכשירים של סוני או ה-Galaxy S5), אין ב-S7 פתחים שחשוב לזכור לסגור. כל מי שהשתמש ב-S5 ונאלץ כל פעם מחדש לשחרר את הכיסוי הקטן והמעיק מעל שקע הטעינה יודע עד כמה זה חשוב.

סמסונג היתה השליטה ללא עוררין של תחום הצילום הסלולרי בשנת 2015. המצלמה של ה-Galaxy S7 שימרה את כל מה שהיה טוב במצלמה של ה-S6. המצלמה עצמה היא ברזולוציה טיפה נמוכה יותר מזו של המכשיר הקודם (12 מגה פיקסל במקום 16), אך החיישן נשאר באותו גודל, מה שאומר שכל פיקסל על החיישן מסוגל לקלוט יותר אור. שמענו בעבר חברות שהצהירו על השיטה הזאת, ביניהן HTC, ואפילו גוגל במצלמות של מכשירי הנקסוס החדשים. במקרה של סמסונג זה עובד בצורה המשכנעת ביותר.

המצלמה מתמקדת במהירות מסחררת ועושה זאת בצורה יעילה ואיכותית. התמונות חדות מאוד, מפורטות מאוד, גם באיזורים מוצללים, והצבעים בהן חיים אך שומרים על ריאליזם. זו המצלמה איתה אתם רוצים לצלם את הילדים שלכם, או כל דבר אחר שמרגיש צורך לזוז כל הזמן. השיפור העיקרי כאן הוא בצילום בלילה. נכון לכתיבת שורות אלו, אין בשוק סמארטפון אחר שמסוגל לצלם כל כך טוב בלילה. למען האמת אני לא מכיר מצלמות קומפקטיות (נו, הגאדג'ט הזה שהיה מיועד רק לצילום, "מצלמה") שמצלמות תמונות כל כך חדות, כל כך נקיות מגרעון ורעש.

מה שבאמת מדהים כאן היא העובדה שלא ממש נדרש מאמץ כדי להגיע לתוצאות טובות עם המצלמה, רק לכוון ולצלם. לא נעים להודות בכך, אבל כדי להגיע לתוצאות דומות עם ה-DSLR הותיקה שלי, אצטרך לשחק שעות עם הגדרות החשיפה, רוחב צמצם, משך זמן פתיחת התריס, ISO ואת כל זה לעשות עם ידיים יציבות כמו בטון או עם חצובה. את התמונות שצילמתי עם ה-Galaxy S7 אפשר לראות בגודל מלא כאן.

ל-S7 סוללה בקיבול נאה של 3000mAh, גדול ב-400mAh מזה של ה-S6. ההבדל בזמן השימוש במכשיר ניכר באופן משמעותי. את רוב ימי הבדיקה סיימתי כשנותרים בין 10 ל-15 אחוזי סוללה, שדרוג משמעותי על פני ה-S6 שהתחנן למטען בשעות אחה"צ המאוחרות. למרות המחמאות שמגיעות לסמסונג על השיפור הזה, הסוללה עדיין אינה ניתנת להחלפה באופן עצמאי וחבל. בעוד שנה-שנה וחצי כשביצועיה ייחלשו, משתמשי המכשיר הזה יוכלו רק לקנא במשתמשי ה-G5 (וה-G3 וה-G4) שקונים לעצמם סוללה אחרת ומחליפים אותה בתוך שניות בודדות.

שתי שורות של קיצורי דרך, Samsung Galaxy S7 Edgeצילום: גד גניר

סמסונג לא הצטרפה לחגיגת ה-USB Type C, ונשארה עם שקע ה-MicroUSB הישן והטוב. את המכשיר תוכלו לטעון בטעינה מהירה עם המטען המקורי של סמסונג, או בטעינה אלחוטית. בכל הקשור לשימוש סטנדרטי בסמארטפון הזה כטלפון, כרגיל, סמסונג עושה את העבודה: השמע חזק ואיכותי, וגם הרמקול מתפקד מצוין. אם לוקחים בחשבון את העובדה שהספיקר הזה ממוגן בפני מים, זה עוד יותר מרשים.

בניגוד לסלוגן המופרך של הקמפיין, ה-Galaxy S7 ממש לא מגדיר מחדש את מה שסמארטפון מסוגל לעשות. מצד שני, הוא מצטיין כמעט בכל דבר שמצפים מסמארטפונים בני ימינו לעשות: הוא מהיר מאוד, מתפקד מצוין כטלפון, נראה מעולה והמצלמה שלו היא ללא ספק הטובה כיום בשוק. העמידות במים ואפשרות הרחבת הזיכרון הם בונוסים מכובדים מאוד שנותנים ערך מוסף משמעותי על פני מכשיר הדגל של החברה משנה שעברה. המחיר עדיין גבוה, אבל פחות ממחיר ההשקה בשנה שעברה: 3,500 שקל במקום 3,800 שקל. זהו מחירו של מכשיר פרימיום בישראל בשנת 2016. אז נכון, ה-S7 לא יזכה בשום תחרות של תמורה לעלות, אך נכון להיום, אין בשוק מכשיר ברמה הזאת. האם זה יישאר כך גם אחרי השקת ה-G5? נחכה ונראה.

פורסם לראשונה בחפיצים

תגובות