ענן פרטי משלכם - בלי תשלום חודשי לדרופבוקס או גוגל

בעזרת Meet Lima תוכלו להפוך כל כונן חיצוני לענן פרטי, שגם יצפין ויגן לכם על הקבצים. האם יש ל- GoogleDrive ,Dropbox ו- OneDrive ממה לחשוש?

גד גניר
גד גניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
Lima. אל הצד הזה מחברים דיסק קשיח חיצוני
Lima. אל הצד הזה מחברים דיסק קשיח חיצוני צילום: גד גניר
גד גניר
גד גניר

בין אם אתם מגבים את המידע של בגוגל דרייב, בדרופבוקס או בכל שירות ענן אחר, יש לכם מחסן שאתם משלמים עליו שכירות. על משכנתא מסיימים לשלם מתישהו ולכם תשאר דירה, בניגוד לשכירות שבסופה אתם נשארים בעיקר עם זיכרונות. היזמים שהגו את Lima, גאדג'ט אשר מאפשר לכם ליצור ענן פרטי משלכם, חשבו בין השאר על הנקודה הזאת. חלק מהאנשים יעדיפו לשלם סכום חד פעמי ולקבל ענן בנפח שתלוי בדיסק הקשיח שתחברו אליו, ללא תשלום חודשי. מה עוד מבטיחים בלימה? גישה נוחה לקבצים שלכם דרך המחשב או דרך אפליקציות אנדרואיד ו-iOS לטלפון הסלולרי ולטאבלט שלכם, וכמובן פרטיות. האם כל ההבטחות האלה אכן מקוימות? בערך.

לימה החל בשנת 2013 כפרויקט של סטארטאפ צרפתי באתר מימון ההמונים קיקסטארטר. בתוך זמן קצר נהפך לאחד הקמפיינים המצליחים ביותר בתולדות האתר. את היעד המקורי של 69 אלף דולר הצליחו להשיג שם בתוך 12 שעות מרגע שהקמפיין נפתח. כמו מוצרים אחרים שהחלו את דרכם בקיקסטארטר, גם לימה מגיע בתוך מארז מאוד מושקע. הדבר הראשון שפוגשים כשפותחים את האריזה הוא זוג אוזניות. בחברה טוענים שהאוזניות מייצגות את העולם החדש שתיכנסו אליו מרגע שתתחילו להשתמש במוצר ושלא משנה אל איזה מכשיר תחברו אותן, תמיד תוכלו לשמוע באמצעותן את אוסף המוזיקה האישי. האוזניות לא השאירו בי רושם מיוחד.

Lima בתוך האריזהצילום: גד גניר

אז מה זה בעצם לימה? מבחוץ זוהי קופסה קטנה שבצידה האחד שקע USB, ובצידה השני חיבור רשת קוי וחיבור לשנאי. את הקופסה הזאת אתם מחברים לאחת מיציאות הרשת של הנתב שלכם מצד אחד, ולדיסק קשיח חיצוני מצד שני. לאחר החיבור הפיזי, תתבקשו להתקין את האפליקציה של לימה על המחשב שלכם, לבצע הגדרה ראשונית שלה, ליצור משתמש עם שם משתמש וסיסמה ואתם מוכנים לפעולה.

ההתקנה פשוטה ולא דורשת ידע טכני מקדים. בסיום התהליך יופיע לכם כונן חדש ברשימת הכוננים במחשב ושמו לימה. אל הכונן תוכלו לגרור קבצים כאילו זה כונן רגיל לכל דבר, בדומה לתיקיית הדרופבוקס או הגוגל דרייב במחשב שלכם. בנוסף, לאחר שתהליך ההתקנה יושלם, תוכלו להתקין את האפליקציה על הטלפון שלכם, להזין את שם המשתמש והסיסמה ולגשת אל הקבצים שלכם דרך הטלפון.

הדבר הראשון שתפגשו כשתפתחו את האריזה של Lima - אזניות צילום: גד גניר

  מה שקורה בפועל הוא שהקבצים שגררתם אל התיקיה במחשב שלכם, יופיעו באפליקציה ככאלו הממוקמים עדיין על המחשב שלכם, ורק לאחר פרק זמן מסוים יגיעו אל הדיסק הקשיח המחובר אל לימה. אם המחשב שלכם פתוח אין בעיה, אבל אם אתם ממהרים ומתכננים לסגור את המחשב מיד לאחר שתעבירו את הקבצים אליו, הביאו בחשבון שלא תוכלו לגשת אליהם מהאפליקציה עד שלא יסתנכרנו עם לימה. האפליקציה מאפשרת לא רק לגשת אל הקבצים בתיקיית המוזיקה, אלא גם לפי זמר, שם שיר או אלבום. תיאורטית. בפועל זה לא באמת קורה.

  האפליקציה הזהירה אותי שאם הרגע הוספתי את הקבצים ייתכן שהם לא יופיעו בלשוניות האלה וצריך להמתין קצת בסבלנות. אבל אחרי שבוע שבו זה לא קרה, הרמתי ידיים. אגב, אם חשבתם שמדובר בבעיה ב-id3 Tags של השירים אז חשבו שנית, כל הקבצים בספרייה שלי מכילים את המידע הזה, ובשירות המוזיקה של גוגל המידע הזה מזוהה היטב. אם נשים את זה רגע בצד, כשאני בוחר שיר ברשימת הקבצים, הוא מוזרם בצורה איכותית וזריזה למכשיר. הגדרת ברירת המחדל היא לשמור את קבצי המוזיקה על המכשיר שאליו מזרימים אותה, אבל אפשר בכל שלב למחוק את המידע הזה מהמכשיר ללא חשש.

  ספריית הסרטים של לימה עובדת באותה צורה: אפשר לגשת אל הקבצים דרך תיקיית הסרטים, והם מוזרמים בצורה תקינה. עם זאת, רשימת שמות הסרטים לא מזוהה ע"י האפליקציה וצריך לנווט ברשימת שמות הקבצים. ברגע שבחרתי סרט, הוא הוזרם ללא תקלות, אך גם ללא תרגום. מעבר לכך, האפליקציה לטלפון מסוגלת להזרים את הסרט היישר לכרומקאסט, כך שתוכלו לצפות בו בטלויזיה שלכם.

  כפי שאתם מבינים, חוויית השימוש בלימה בעייתית והדבר נובע מהאופן שבו הגאדג'ט הזה עובד. בשירותי אחסון וירטואליים, כאשר אתם נכנסים לאפליקציה עצמה, כל הקבצים מוכנים מיד לשימוש. במקרה של לימה בשניות הראשונות שתנסו לגשת אל הקבצים הם לא יהיו זמינים. למה זה קורה? כי הדיסק הקשיח כבוי עד שתרצו להשתמש בו. מכירים את זה שאתם מחברים למחשב דיסק קשיח למחשב וצריכים לחכות עד שיתחיל לעבוד, שהמחשב יזהה אותו ורק אז תוכלו לגשת לקבצים שאחסנתם עליו? ככה זה ב-Lima. מאחר שהקבצים מאוחסנים על דיסק קשיח שלא פועל באופן תמידי, בכל פעם שתרצו לגשת אל הקבצים תאלצו להמתין כמה שניות עד שייטענו.

  כך נראה ה-Lima כשהוא מחובר לנתב ולדיסק הקשיח שלכםצילום: גד גניר

  אז למרות כל הנקודות הבעיתיות שציינתי, לענן פרטי יש מספר יתרונות. קודם כל, הוא פרטי. זה הדיסק הקשיח שלכם, זו הרשת שלכם, והקבצים זורמים ביניהם ישירות, Peer-To-Peer מבלי שהקבצים האישיים יישמרו על שרת של גוגל או דרופבוקס. בנוסף, המידע שלכם מאובטח ומוצפן, ורק לכם יש גישה אליו. זו גם הסיבה שבגללה (כפי שתיארתי קודם) לא ניתן לגשת פיזית אל הקבצים בדיסק הקשיח. כלומר, אם מישהו יפרוץ אליכם הביתה, ויחליט לגנוב גם את הדיסק הקשיח שלכם, לא תהיה לו אפשרות לראות אילו קבצים מאוחסנים עליו. לימה יודע לזהות מתי המכשיר ממנו אתם מנסים לגשת אל הקבצים מחובר אל הרשת הביתית ובמצב כזה מהירות העברת המידע (לאחר ההמתנה המעיקה שהדיסק הקשיח יתחיל לעבוד) מהירה יותר מכל שירות ענן אחר באינטרנט.

  לימה נמכר בחו"ל ב–99 דולר. אם רוצים להשוות בינה לבין שירותי אחסון וירטואליים, צריך להוסיף למחיר הזה גם את עלותו של דיסק קשיח. נפח אחסון של 1TB בגוגל דרייב ובדרופבוקס עולה 40 שקל בחודש. אם תתחייבו בדרופבוקס לשנה מראש, העלות היא 99 דולר לשנה. בוואן דרייב של מיקרוסופט תצטרכו לשלם רק 30 שקל בשביל נפח זהה. במקרה של גוגל, תכסו את העלות של לימה אחרי 17 חודשי שימוש. במקרה של דרופבוקס זה ייקח 20 חודשים. אם אתם עושים שימוש בגוגל דרייב תכסו את התשלום על לימה בתוך 22 חודשים.

  ככה זה נראה כשהכל עובדצילום: גד גניר

  לפיכך, היתרון העיקרי של לימה על פני שירותי אחסון ברשת הוא במחיר. עם זאת, בניגוד לשירותי אחסון ברשת שמחזיקים גיבויים של גיבויים של המידע שלכם, אם משהו קורה לדיסק הקשיח שחיברתם ללימה תוכלו לשיר שיר פרידה לאוסף שירי שלמה ארצי שלכם.

  שירותי אחסון וירטואלי אינם החלופה היחידה ללימה. מחירם של דיסקים קשיחים המתחברים לאינטרנט וגם להם יש אפליקציות למגוון פלטפורמות, קרוב מאוד למחירו של לימה עם דיסק קשיח. בנוסף, ישנם נתבים הכוללים חיבור USB המאפשר יצירת ענן פרטי בחיבור דיסק קשיח חיצוני. זה יכול להתאים למי שכבר יש ברשותו דיסק קשיח חיצוני שהוא לא עושה בו שימוש, למי שאין אפשרות לחבר את הדיסק הקשיח הזה ישירות לנתב בבית ולמי שלא מעוניין לאחסן את המידע הפרטי שלו על שרתים של מישהו אחר.

  פורסם לראשונה בחפיצים

  כתבות מומלצות

  פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

  במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב

  עדי גרתי

  זאת הייתה תשובה מושלמת - כך מסבירים "כיבוש" ב-25 מילים בלבד

  אפרת גוש. המאבק לא נשלם

  השיר של אפרת גוש נובע מהקרביים של מלחמתה בהתמכרות לאלכוהול

  נאסים שומאן בביתו, השבוע. הוא וחברו לא נטלו חלק פעיל בהפגנה, רק הלכו על הכביש

  שני סטודנטים הלכו להם, ולפתע חיילים המטירו עליהם אש כבדה

  לימודים הומניסטיים לנוער באוניברסיטת בן-גוריון. תוכנית הלימודים לכיתות ו'־ט' מתמקדת ב"הסברה"

  מי האנשים שחיו כאן לפני הצלבנים? לתלמידי ישראל אסור לדעת

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

  כתבות שאולי פספסתם

  בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

  המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

  ריי דליו

  מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

  ישראל פישר

  יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

  מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

  קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

  בת ים

  שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?