הטלפון המודולרי של גוגל יגיע לחנויות ב-2017

הקונספט החדשני Project Ara היה אמור להתחיל להימכר כבר ב-2015, אבל סיבוכים בפיתוח עיכבו את יציאתו. עכשיו, מבטיחה החברה, זה באמת קורה

ניב ליליאן, מגזין החיבור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניב ליליאן, מגזין החיבור

אחת החדשות הכי טובות מוועידת המפתחים של גוגל, היא ההתקדמות של פרויקט ארה (ARA), הטלפון המודולרי של גוגל. גוגל הודיעה כי הטלפון יוצא מהידיים של צוות הפיתוח של הפרויקטים המיוחדים (ATAP), ומקבל יחידה עסקית משלו, בראשות ריק אוסטרלו – מי שהיה המנכ"ל של חטיבת הניידים של מוטורולה כשישבה תחת הגג של גוגל, ולפני שנמכרה ללנובו.

הטלפון המודולרי יראה אור בשווקים במהלך שנת 2017, כך אומרים בגוגל, כאשר גרסת המפתחים תצא בסתיו. התנועה קדימה של פרויקט הטלפון המודולרי, היא לא רק בשורה משמחת לקידום הרעיון של טלפון מתפרק, אלא גם נקודת ציון היסטורית נוספת: זו תהיה הפעם הראשונה שגוגל עומדת לייצר חומרה סלולרית תחת קורת הגג שלה. מפתחים יכולים להירשם לתוכנית הפיתוח של המודולים של ארה כבר כעת.

  פרויקט ארה נולד במקור במוחו של דייב האקנס, מעצב הולנדי, שהגיש כפרויקט גמר ללימודיו באקדמיה לעיצוב באיינדהובן את PhoneBlocks. המחשבה היתה לפרק את הטלפון החכם לאבני בניין קטנות (בלוקים) אותם ניתן להרכיב כמו לגו על בסיס מרכזי. אתם רוצים טלפון עם מצלמה יותר טובה? אל תקנו אחד חדש. פשוט שלפו את בלוק המצלמה, והחליפו אותו באחר. הלך הזיכרון? שלפו את בלוק הזיכרון ושימו אחד חדש. צריכים עוד נפח אחסון? הוסיפו עוד בלוק, בדומה למבנה של מחשבים שולחניים שכבר קיים שנים. האקנס החל לעבוד יחד עם מוטורולה, אז בבעלות של גוגל, שהחלו לעבוד על חזון דומה תחת שם הקוד פרויקט ארה (ARA).

  עד מהרה האקנס, ו-PhoneBlocks נבלעו אל תוך המיזם הגוגליאני, שהובל בידי ATAP, צוות הפרויקטים המיוחדים של ענקית הרשת. פרויקט ארה עשה את החשיפה הגדולה שלו בוועידת המפתחים של גוגל בשנה שעברה, שם הראתה גוגל שהחזון של האקנס קרם עור וגידים – שידרה ראשית, שאליה אפשר לחבר ולפרק פשוט על ידי החלקה, מגוון של רכיבים – מעבד, זיכרון, מצלמה, סוללה וכל השאר.

  ברם, הקונספט של פרויקט ארה נתקל בקשיים שיצרה הפריקות: בשעה שבטלפון רגיל פשוט מלחימים את כל הרכיבים למעגל מודפס מרכזי ואין בעיות תקשורת, בטלפון של ארה, כיון שהכל חיצוני, התקשורת בין הרכיבים לבין עצמם הופכת להיות הרבה יותר סבוכה. הטלפון של ארה היה אמור להתחיל להימכר ב-2015, אבל ההפצה נדחתה למועד בלתי ידוע – עד החדשות הטובות של השבוע.

  פורסם לראשונה במגזין החיבור

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ