סהר: לפסטר חלב גם במאהלים הנידחים ביותר

פרויקט הגמר של גיא פיידמן רשף בבצלאל מנסה לפתור את אחת הבעיות של הפזורה הבדואית בעזרת התקן שמשלב עיצוב עתיק עם טכנולוגיה מודרנית

עודד ירון
עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
 סהר. מתקן פסטור נייד
סהרצילום: עידו כהן
עודד ירון
עודד ירון

עבור רבים מאתנו חלב מגיע בקרטונים, בקרטונים ובשקיות, אך יש מי שממשיך לצרוך אותו היישר מהעטין, למשל בחברה הבדואית. ואולם בשימוש הבלתי אמצעי הזה, לא אחת נמנע שלב הפסטור, ואת הבעיה הזאת מקווה גיא פיידמן רשף, סטודנט בבצלאל, לפתור בעזרת פרויקט הגמר שלו: "סהר".

פיידמן רשף מסביר כי הבעיה היא שרבים מהבדואים לא מודעים לחשיבות הפסטור, שמונע מחלות קשות כמו ברוצלוזיס, שגורמת למומים קשים, הפלות, עקרות ואף מוות. תהליך פסטור נעשה בדרך כלל על ידי חימום של החלב לטמפרטורה של כ-72 מעלות וקירורו לאחר 10 שניות - כך לא נפגעים הערכים התזונתיים, שהם קריטיים בעיקר כשמדובר בבדואים שחלב עזים מהווה חלק משמעותי בתזונתם.

צילום: עידו כהן; עריכה: בן שמואלוף

פיידמן רשף יצר קשר עם ד"ר לינדה אליאסוף, וטרינרית שעוסקת בהסברה על חשיבות הפסטור בקרב החברה הבדואית, שסייעה לו במחקר ובפיתוח ואת ההנחיה קיבל מפרופסור עזרי טרזי.

סהר. מתקן פסטור ניידצילום: עודד אנטמן

הפיתרון שההוא מציע, "סהר", נראה קצת כמו שני כדי חומר שניצבים זה מעל זה. העקרון הוא שהחלב נמזג לכד העליון, ושם הוא נסגר ועובר שני שלבי סינון ראשוניים, לאחר מכן הוא זורם ליחידה האלקטרונית התחתונה ושם הוא נחשף לקרינת UV שמבצעת את הפסטור ללא צורך בחימום.

הפרויקט שלו אינו הראשון שעושה שימוש בטכנולוגיה הזו. למעשה, חברה ישראלית בשם AseptoRay פיתחה טכנולוגיה דומה, והיא מבטיחה שהדבר יביא לחיסכון של 73% מהוצאות האנרגיה הדרושות בתהליך הפסטור הקיים.

לדברי פיידמן רשף, המכשיר פועל על סוללת 12 VOLT נטענת. כרגע הוא מיועד לאוכלוסיה הבדואית אשר לרובה המוחלט יש גישה לחשמל. הסוללה מספקת אנרגיה לכעשרה מחזורי טיהור, תלוי בעונה ובכמות החלב. פיידמן רשף סיפר ל"הארץ" כי בשלב הנוכחי הפרויקט נמצא בשלבי פיתוח, והוא נמצא בתהליך של כתיבת פטנט מתוך כוונה להפוך אותו למוצר אמיתי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ