Switcher v2: אמין יותר, אבל יש מקום לשיפור

הדור החדש של המתג החכם שאמור לחסוך לכם חשמל אמנם מספק יציבות שהייתה חסרה לקודמו, אבל יחזיר את ההשקעה בו רק אם אתם ממש מפוזרים

גד גניר
גד גניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המכשיר Swithcer v2
צילום: אמ די אס טכנולוגיות אלחוטיות בע"מ
גד גניר
גד גניר

לפני קצת יותר משנתיים נכנס הסוויצ'ר אל חיינו והתיימר לפתור מוקד סכסוכים עקוב מדם: האם מי שיקום מהספה בערב כדי להדליק או לכבות את הדוד יהיה אשתי או אני. למי שלא מכיר, סוויצ'ר הוא פיתוח ישראלי, מתג חכם לדוד החשמל הנשלט באמצעות אפליקציה היישר מהסמארטפון. מעבר ליישוב מחלוקות זוגיות, סוויצ'ר הוא מוצר שנועד בעיקר לסייע לכם לחסוך כסף, ע"י תזמון מדויק של הפעלת הדוד בבית וכיבויו.

בשנה האחרונה החלה החברה הישראלית לשווק את הדור הבא של המתג החכם שלה, Switcher v2. הגרסה המעודכנת כוללת כמה תוספות נחמדות בצד האפליקציה, אבל השינוי האמיתי מגיע בעיקר באופן הפעולה הבסיסי שלו שהופך אותו למוצר הרבה יותר אמין מקודמו.

אתחיל בבסיס: סוויצ'ר מחליף את מתג ההפעלה של דוד המים החמים בבית שלכם. כמוצר שעוצב ופותח בארץ, הוא מותאם לתקן הבנייה הישראלי, עבר את אישור מכון התקנים הישראלי, ואלא אם האדריכל שתכנן את הבית שלכם עשה החלטות עיצוביות משונות במיוחד, לא אמורה להיות בעיה לחשמלאי מוסמך להתקין אותו בבית שלכם.

צילום: גד גניר

לאחר ההתקנה, תדרשו להכיר לסוויצ'ר את הרשת האלחוטית בבית שלכם. לאחר שתבצעו זאת, תוכלו להתחבר אליו דרך האפליקציה באמצעות שם משתמש וסיסמה מכל מקום על פני כדור הארץ, בתנאי שבמקום הזה ישנה קליטת אינטרנט.

ההסתמכות על רשת האינטרנט היתה אחת מנקודות התורפה של הדור הראשון של סוויצ'ר. עם אובדן חיבור רגעי לא היתה לו בעיה להסתדר, אם כי ניתוק ממושך מהאינטרנט של יותר ממספר דקות היה מחייב את המשתמשים לסנכרן אותו מחדש לרשת הביתית במקרה הטוב, או לבצע אתחול כללי של הסוויצ'ר. אלו פעולות שדורשות אמנם בין 5 ל-10 דקות בלבד, אבל מדובר בדקות בלתי נסבלות כשעוסקים במוצר שבגדול אמור היה להפוך את החיים לקלים יותר.

סוויצ'ר V2 יציב כסלע. דווקא השבועות האחרונים שבהם בדקתי אותו עמדו בסימן בעיות חוזרות ונשנות ברשת האינטרנט בבית שלי, והדור החדש של סוויצ'ר עמד בהן בגבורה, חיכה בסבלנות בכל פעם לחידוש החיבור לרשת והתחבר אליה בעצמו ללא שום סיוע מצידי. הסיבה לכך טמונה באופן בו עובד המתג הזה: מכירים את המצבים בהם הרשת האלחוטית בביתכם עובדת כראוי, אבל אין לכם גישה לאינטרנט? בעוד הסוויצ'ר הראשון היה מושבת בתנאים כאלו, בסוויצ'ר השני תוכלו לשמור ולהגדיר לו"זים, בתנאי כמובן שאתם בבית ומחוברים לאותה רשת אלחוטית. במילים אחרות, מעתה והלאה, אם יש לכם בעיות להתחבר לסוויצ'ר v2 כשאתם מחוץ לבית, ככל הנראה מדובר באשמתה של ספקית האינטרנט שלכם ולא במתג עצמו.

צילום: גד גניר

השליטה בסוויצ'ר v2 מתבצעת דרך אפליקציה נפרדת ומעודכנת, עם אפשרויות שונות וחדשות. יש כאן את כל האפשרויות שהיו בסוויצ'ר הראשון: שליטה על זמן הפעולה המקסימלי של הדוד, קביעת לו"זים וצפייה בהיסטוריית ההדלקות של הדוד. בניגוד לסוויצ'ר הראשון תוכלו לראות בהיסטוריית ההפעלה של הדוד לא רק מתי ולמשך כמה זמן הוא הופעל, אלא גם לראות מי הפעיל אותו (כדי שתהיו מסוגלים גם אתם לגעור בבני משפחה שהפעילו את הדוד שלא לצורך).

כדי שתוכלו לראות מי הפעיל את הדוד, תצטרכו קודם להוסיף אותו כמשתמש מורשה במתג הספציפי המותקן אצלכם בבית. הבעיה היחידה היא שהאפליקציה תומכת בהוספת משתמשים קיימים בלבד, ואפילו לא מוכנה לשלוח מייל עם קישור להרשמה לשירות, למקרה הבלתי סביר שאחד מבני המשפחה טרם הצטרף לשירות. במילים אחרות, אם אתם רוצים שבן משפחה אחר יצטרף לאחריות כבדת המשקל של שליטה על הדוד הביתי, תצטרכו לבקש ממנו קודם להתקין את האפליקציה, להרשם לשירות כמשתמש חדש, ואז לצרף אותו דרך המכשיר שלכם כמשתמש מן המניין. האפליקציה החדשה מביאה לעולמכם גם מטרד חדש, אם אתם מעוניינים בו: התראת פוש לטלפון בכל פעם שהדוד מופעל ובכל פעם שהוא מכובה.

האפליקציה של Switcher v2 לא רק מספקת לכם שליטה טובה יותר על הפעלת הדוד, היא גם מדברת במספרים. היסטוריית ההפעלות כוללת מעתה גם חישוב העלות בש"ח של הפעלת הדוד בתאריכים שאתם מגדירים בתוך האפליקציה. קיבלתם חשבון חשמל אסטרונומי ואתם רוצים לדעת כמה מתוכו הוקדש לחימום המים? בחרו את התאריכים של חשבון החשמל ותקבלו סכום מדויק.

צילום: גד גניר

מה בכל זאת חסר? בעיקר הכרה בשחקניות הגדולות בתחום הבית החכם. בשנתיים שחלפו מאז הסוויצ'ר הראשון, הגיעו לעולם מוצרים כמו אלקסה דוט, גוגל הום ואחרים שיודעים לנהל ולשלוט במוצרים אחרים בבית. סוויצ'ר החדש לא יודע לדבר איתם ולא מוכן לקבל מהם פקודות. האפשרות להדליק את הדוד היישר מהסמארטפון בעודכם נמצאים בדרככם הביתה נחמדה, אבל היה נחמד יותר אם ניתן היה לבצע זאת באמצעות בקשה מסירי או מ-Google Assistant. מ-M.D.S, יצרנית הסוויצ'ר v2 נמסר בנושא זה כי בחודשים הקרובים צפויים לצאת מספר עדכוני קושחה למתג עצמו ועדכונים לאפליקציה. הם יוסיפו לו את התמיכה המיוחלת ב-Amazon Alexa, Google Home ו-Apple Home Kit.

כמו כן, היה נחמד אם ניתן היה להפעיל את הדוד בשעה מסוימת בהתאם לטמפרטורה בחוץ או בהסתמך על נתוני מזג האויר. מוצרים אחרים לבית החכם כמו הנורות החכמות של פיליפס ידעו לעשות דברים דומים באמצעות מתכוני IFTTT, והוספת היכולת לתקשר עם שירותים אחרים יכולה לשדרג את סוויצ'ר. נכון, לו"ז להפעלת הדוד יכול לחסוך המון כסף. מצד שני, הלו"ז לא מתחשב בחריגות של יום שטוף שמש באמצע החורף, ואם בלו"ז נקבע שביום רביעי בין השעות 18:00 ל-20:00 הדוד יופעל, תדעו בדיוק כמה שקלים זה עלה, אבל לא יעניין אותו שבאותו יום רביעי ספציפי לא היה אפילו מעונן ויש מים חמים בשפע. כמשתמש קבוע בסוויצ'ר מהדור הראשון אני יכול לספר לכם שקל מאוד לשכוח מהלו"ז הקבוע והיומיומי ולתת לדוד להמשיך לעבוד גם כשאין בו צורך. גם בנושא זה מבטיחה היצרנית לטפל, והודיעו כי תוסיף התראה על כך שהמים הגיעו לטמפרטורה המקסימלית.

הדור השני של סוויצ'ר הוא ללא ספק מוצר בשל יותר ואמין הרבה יותר מקודמו, מה שחוסך לכם התעסקות מיותרת בתחזוקה שלו. בנוסף, הוא יהפוך את הרגלי השימוש שלכם בדוד לחכמים יותר, יספר לכם כמה כסף עלתה לכם הדלקת הדוד, ויכול גם לחסוך לכם לא מעט כסף, בעיקר אם אתם מאלו שנוטים לשכוח אותו עובד. מחירו זול אמנם ב-100 ש"ח מזה של הדור הראשון, אבל עדיין מדובר בעסק שיחזיר את עצמו רק לאחר תקופה די ארוכה: מחירו של סוויצ'ר V2 עומד על 299 ש"ח, כאשר למחיר זה יש להוסיף גם את מחיר הביקור של חשמלאי מוסמך שיתקין אותו עבורכם, עניין של 200 ש"ח נוספים.

פורסם לראשונה בחפיצים

כתבות מומלצות

דיוקנאות של כתבת אל-ג'זירה שירין אבו אקלה בתערוכה לזכרה בעיר ג'נין, לפני כשבוע

חדשות היום, 25.5

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"