איך בת הדודה הספורטיבית של סירי הצליחה לעצבן אותי

האוזניות החכמות LifeBeam VI רוצות להיות המאמנת האישית שלכם, והן עושות לא מעט דברים טובים בדרך. אם רק היו מתנהגות קצת פחות כמו מדס"ניקית פולניה מלאת עזוז אולי אפילו היו מכניסות בחפיצולוג את חדוות הריצה

גד גניר
גד גניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אימון כושר בחוף הים. 2013
מוכנים להחליף את המאמנת האישית באוזנייה חכמה?צילום: אייל טואג
גד גניר
גד גניר

כל אוזניות יכולות להשמיע מוזיקה, אבל בשנים האחרונות יש מי שמאמין שזה כבר לא מספיק. יצרניות של אוזניות ספורט מבטיחות לעזור לחסוך לכם כמה אלפי שקלים בשנה על מאמן אישי, בתנאי שתשאירו אצלן כמה מאות שקלים ותתמסרו לשלטון המכונה - כלומר הבת דודה של סירי עם התלהבות של מד"סניקית שבדיוק גמרה בה"ד 8.

בפועל, ברוב המקרים זה בעיקר סופרלטיב שיווקי מוגזם. אוזניותהספורטהמתקדמות יותר יודעות לאסוף אל תוך האפליקציה המצורפת איתן נתונים כמו דופק, מספר צעדים ומרחק, וחלקן אפילו מציעות מספר מצומצם של חיוויים קוליים בזמן אמת כדי לעדכן את המשתמש על המרחק שעבר, או על ההתקדמות שעשה באימון עצמו.

ועדיין, זה לא אימון אישי. אימון אישי כולל בתוכו עוד כמה מרכיבים, כשאחד המרכיבים החשובים בו לדעתי הוא ניסיון ליצור אצל המתאמן מוטיבציה להמשיך ולהתמיד בריצה. אצל חלק מהאנשים מספיק המעקב אחר ההתקדמות וצפייה בתוצאות קודמות כדי להמשיך.

אצל אחרים, כמוני, נדרש יותר מזה. לפני מספר שנים ניסיתי את Zombies Run, אפליקציה שמאמנת אתכם לרוץ, כשעל נושא המוטיבציה מופקדות התנשפויות מקפיאות דם של זומבים שרצים בעקבותיכם. יש שם סיפור מסגרת שלם שבו אתם מתחילים בצורה הדרגתית באימונים בתוך איזור בטוח, ואז כשאתם כבר מתקדמים באימונים, אתם יכולים להתחיל לרוץ על נפשכם. עליי זה לא עבד.

Vi. האזניות עצמן יודעות להתמגנט זו לזו או אל הקשתצילום: גד גניר

אני מניח שזומבים אמיתיים היו תורמים יותר למוטיבציה שלי לרוץ, אבל בהעדר כאלו, כוח הרצון שלי, או יותר נכון כוח חוסר הרצון שלי לרוץ מנצח.

האם ליווי צמוד של מאמנת אישית וירטואלית בשם VI יצליח היכן שאוזניות מתקדמות וזומבים נכשלו?

VI פותחה ע"י חברה ישראלית בשם LifeBeam, שהחלה את דרכה כמפתחת טכנולוגיית מחשוב לביש מתקדמת לטייסים ואסטרונאוטים, והחליטה בשנים האחרונות להכנס לשוק אוזניות הספורט. Vi החלה כפרוייקט מצליח באתר Kickstarter שביקש לגייס כ-100,000 דולר ובסופו של דבר גייס קצת יותר ממיליון וחצי דולר. כעת, שנה לאחר שנשלחו אל התומכים בפרוייקט, האוזניות נכנסו לייצור סדרתי והגיעו לישראל ביבוא רשמי של באג, שגם שלחו אליי זוג לבדיקה.

הניסיון של LifeBeam הוא בהחלט שאפתני. במקום לפתח סייעת אישית שמחברת מילים למשפטים בצורה רובוטית, הם הקליטו כ-50,000 משפטים שונים באמצעות קריינית אנושית שיתאימו לכל סיטואציה (במגבלות הז'אנר כמובן). אל תנסו לבקש מ-Vi לשיר לכם שיר, לספר לכם בדיחה או לשאול כל שאלה שאינה קשורה ספציפית לאימונים שלכם.

הסייעת דברנית מאוד בהתחלה, במיוחד בשלב ההגדרה הראשונית, ההתממשקות לסמארטפון, קריאת הדופק הראשונית ועוד. באימון הראשון היא תברר מהי תדירות האימון ומהי המטרה שאתם רוצים להציב לעצמכם ובהתאם לכך תתאים את התכנית בין אם בריצה למרחק, ריצה למשך זמן קבוע מראש או ריצה חופשית.

זה לא ילך בינינו גברת. אני בנאדם מבוגר עם ילדות ואשה, ושקע בספה שמתאים בדיוק מופלא לאחוריים שליצילום: גד גניר

בנוסף, יש תוכניות להליכה ורכיבה על אופניים המוגדרות עדיין כתוכניות בטא. מעבר לכך, היא גם תיתן לכם טיפים לאימון נכון בכל אחד מסוגי האימונים, ותסביר לכם מהן הפקודות הקוליות שניתן באמצעותן לתקשר איתה. מגע באוזנייה בזמן הפעילות יאפשר לכם לבקש את המידע בו אתם מעוניינים.

ניתן לבקש פרטנית לדעת מה הדופק, מה המהירות, מה הקצב, מה המרחק שעברתם, כמה עוד נותר לכם, ואפילו מה השעה. לחילופין, ניתן לשאול פשוט מה המצב ולקבל את כל המידע הזה ברצף. כשספוטיפיי תתחיל לפעול באופן רשמי בארץ, Vi תדע לבנות עבורכם תחנת רדיו בהתבסס על השיר שאתם מאזינים לו באותו רגע.

היא גם מסוגלת להשמיע צליל בקצב הרצוי לאימון שלכם כדי שתוכלו להתאים את הצעדים שלכם אליו. קצת מוזר לדבר אל האוזניות בזמן ריצה, אבל הן מבינות את המשתמש ברוב המוחלט של המקרים. מצאתי את עצמי פה ושם מקבל מבטים מוזרים מאנשים סביבי בעודי צועק על Vi פקודות כמו "How am i doing?!" (זה היה תוך כדי ריצה, נסו אתם ללחוש בזמן שאתם רצים), אבל אין ספק שזה נוח יותר מלזכור קומבינציות של לחיצות על כפתורים או מחוות מגע ספציפיות.

בכל הקשור ליכולות ולהבטחה עצמה, Vi עושה את העבודה, מעניקה מימד חדש לאימון וגם אם לא מחליפה מאמן ריצה אישי אמיתי, היא כן יכולה להדריך אתכם וליצור עניין בפעילות. Vi מתעדכנת עם הזמן ומקבלת סטים חדשים של פקודות קוליות ועדכונים לאלגוריתם שלה, כך שייתכן מאוד שבעתיד היא תדע לעשות אפילו יותר. עם זאת, מאחר שמדובר בניסיון ליצור כאן חוויה אישית ואנושית, ניתן וצריך לבחון את Vi גם בפרמטרים של חוויה מהסוג הזה.

בהתרשמות הסובייקטיבית שלי, Vi מעצבנת. לא מעצבן אותי שהיא מדברת. ניתן לשלוט על תדירות הדיבור שלה, וכל עוד היא מספקת לי מידע שימושי, הכל בסדר. החוש הומור הגרוע והאופי שניסו לתת לה הצליחו לעצבן אותי (הפעם הראשונה שהיא מדברת אל המשתמש היא בטון רובוטי, סוג של מתיחה גרועה). זה התחיל כבר עם הציטוטים המודפסים על הקופסה שכאילו היא אומרת. הכי מעצבנים היו "Hey There! I can't Wait to meet you" שמתדרדר מהר מאוד ל-"Open Me".

מעצבן אותי שהקול שלה עליז מדי. קצת מעצבן אותי כמשתמש, שהחבר'ה ב-LifeBeam ניסו לחשוב מהו המאמן האנושי האידיאלי, וזה מה שיצא להם: בחורה צעירה, נלהבת, שהקול שלה יורד לפעמים (בעיקר בשלב שבו היא מודדת לי דופק) לטונים של לחישה. אני לא קונה את זה, זה לא הסרט HER, וזה מרגיש מאולץ.

אם אני הולך לפתח מערכת יחסים עם האוזניות האלו ולבלות איתן חודשים של אימונים, היא לא יכולה לעלות לי על העצבים בשלב כל כך מוקדם. מעבר לכך, זה המקום לשאול בתמימות למה נבחרה דווקא בחורה בשם וי, ולא איזה ויקטור, מאמן קשוח שלא תרצה לאכזב מתוך פחד טהור.

פרופיל האוזנייה די ארוך, ומיקום הסנפיר עצמה עשוי להיות רחוק מדי לחלק מהמשתמשיםצילום: גד גניר

אני אצן איום ונורא. אני מסוגל לרוץ דקות בודדות ברצף ואז לחזור להליכה כדי לא לקרוס על המדרכה מול שאר האנשים שרצים ונהנים סביבי. בכל פעם ש-Vi מזהה שהפסקתי לרוץ, היא מציינת שהאימון מושהה עד שתזהה שהתחלתי לרוץ.

בשלב הזה במקום לדרבן אותי, היא מתחילה לקשקש שאולי בגלל בניינים גבוהים בסביבה קשה לה לקלוט אם אני רץ או שלא. גברת, את מאמנת אישית וירטואלית עם בינה מלאכותית סופר מתקדמת. אין פה מקום לנימוס. תשכנעי אותי לחזור לרוץ במקום לשתף אותי בתסכולים שלך על הסביבה.

יצרניות שעוני ספורט, צמידי פעילות ואוזניות ספורט חכמות התחילו להפנים בשנים האחרונות שאנשים אינם מעוניינים לקחת איתם את הסמארטפון לכל פעילות גופנית. בעולם שבו סמארטפונים הולכים וגדלים, לקחת אותם איתך לריצה, גם בחגורת זרוע, זה תענוג שנחמד היה לוותר עליו.

Vi היא לא רק בחורה עליזה מדי, היא גם לא עצמאית והיא מסתמכת על הסמארטפון שלכם ועל האפליקציה שלכם כדי לתפקד. אין בה רכיב זכרון פנימי שתוכלו לשמור בו קבצי מוזיקה, אין בה GPS, ובקיצור אין מה לעשות איתה בלי סמארטפון אז זכרו לקחת אותו איתכם לאימון.

Vi מנמנמות באריזהצילום: גד גניר

להוציא את הסלידה הסובייקטיבית שלי מהאופי שניסו לבנות למאמנת VI, האוזניות עצמן נהדרות. זה מתחיל בעיצוב נאה ואלגנטי שלא נראה ספורטיבי בשום צורה, אבל נוח להפתיע בזמן ריצה. קשת הצוואר לא כבדה מדי, והציקה הרבה פחות ממה שחששתי. זה לא נוח כמו לרוץ עם אוזניות Truly Wireless, אבל זה עדיין נוח מאוד.

הקשת אגב עשויה מחומר גמיש שניתן לקפל ולאפסן בתוך נרתיק בד המצורף לערכה. עוד בערכה תמצאו שלושה סטים נוספים של מתאמי סיליקון לאוזן ו"סנפירים" המקבעים את האוזניות עצמן בתוך האזניים. לי זה התאים מצוין, סיפק אטימה מעולה ולא הרגשתי שהן עלולות ליפול לי מהאזניים. עם זאת, הפרופיל של האוזניות ארוך יחסית, והסנפירים ממוקמים במרכזו, מה שאומר שאצל חלק מהמשתמשים הסנפירים לא יהיו אפקטיבים משום שיהיו מחוץ לאוזן עצמה. האוזניות מסוגלות להתמגנט זו לזו, או אל קשת הצוואר.

הייתי שמח אם ההצמדה שלהן היתה מבצעת פעולה כלשהי כמו להכניס אותן למצב המתנה או לפחות להשהות את השיר המתנגן. זה לא קורה כאן, אבל זה רחוק מלהיות דיל ברייקר. Vi נבנו ע"י Harman Kardon, והן בהחלט לא מביישות את הפירמה: השמע הוא בין האיכותיים שיצא לי לפגוש באוזניות אלחוטיות. אמנם אין כאן אקולייזר מתקדם כמו באוזניות של Jaybird: יש ל-Vi שני מצבי אקולייזר, עם או בלי תגבור בס. עם תגבור בס השמע איכותי מאוד, מפורט, עם באסים עמוקים, צליל נקי, מדויק וכיפי. לאוזניות בתצורת קשת צוואר יש באופן מסורתי זמן סוללה ארוך יותר מסוגים אחרים של אוזניות ספורט וגם כאן הזמן המוצהר עומד על 8 שעות. בפועל הוא קרוב יותר למשהו שנע בין 6 וחצי ל-7 שעות של שימוש, שגם זה מצוין.

מחירן הרגיל של Vi ברשת באג עומד על 900 ש"ח. במסגרת מבצעי Black Friday, מחירן עודכן ל-650 ש"ח, ללא ספק מחיר נגיש וידידותי יותר. הן אמנם מעצבנות אותי באופן אישי, והן לא באמת אפקטיביות כמו אימון אישי אנושי, אבל אם יש לכם קצת יותר כוח רצון ממני, הן יכולות לעזור לכם להתאמן בצורה יותר מסודרת ונכונה. ברגע שתמצו את כל נושא האימון האישי, תשארו עם אוזניות ספורט משובחות, שתוכלו ליהנות מהאזנה למוזיקה באמצעותן באופן יומיומי, ולא רק בזמן פעילות גופנית.

פורסם לראשונה בחפיצים

כתבות מומלצות

תומכים בזכות להפיל ומתנגדיהם מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

מה המשמעות של ביטול פסיקת "רו נגד וייד" ומדוע זה נעשה עכשיו?

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

לפיד ושר החוץ הטורקי, אתמול באנקרה. ראש ממשלת המעבר יצטרך להתנהל בזהירות, ובידיעה שברחבי המזרח התיכון עוקבים אחרי כל צעד

כרה"מ לפיד יעדיף להימנע מהסתבכות צבאית, אבל עשוי לפזול שמאלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ