חובבי פוטושופ? מצאנו לכם את המקלדת האידיאלית

בעולם המקלדות שכמעט ועומד במקום, מצליחה מקלדת ה-CRAFT של לוג'יטק להציג חידוש מסקרן וכיפי בדמות חוגה שתעשה את החיים של המשתמשים קלים ונעימים יותר, אבל גם די יקרים

גד גניר
גד גניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מקלדת Logitech CRAFT
צילום: גד גניר, חפיצים
גד גניר
גד גניר

חשבתם שבסמארטפונים קשה לחדש? חשבו כמה קשה לעשות את זה במקלדות. תמיד אפשר לעצב מקלדת בצורה קצת שונה ולטעון שהיא ארגונומית יותר, אבל בסופו של דבר הקטגוריה הזאת משוועת למשהו שיגאל אותה מהשעמום. מצבה של קטגוריית המקלדות כה חמור, שהדבר שמייצר בה כיום את ההתלהבות האותנטית ביותר הוא דווקא טרנד נוסטלגי - החזרה למקלדות מכניות. ה-CRAFT, המקלדת שלוג'יטק השיקה בספטמבר האחרון ומגדירה כמוצר הדגל שלה בקטגוריה, היא לא מכנית וגם לא ארגונומית. אז מה כל כך מיוחד בה? חוגה קטנה (או "כתר" כפי שלוג'יטק קוראת לה) שאמורה לשנות את כל מה שהכרתם על איך מתקשרים עם התוכנות במחשב שלכם. האם היא מצליחה להגשים את החזון הזה? תלוי מה תבחרו לעשות איתה ואיך לא, מהו סכום סביר בעיניכם להשקיע במקלדת.

לפני שאגיע לחוגה (ככה אקרא לה מעכשיו), ה-CRAFT היא קודם כל מקלדת, וככזאת היא מצוינת אבל לא מושלמת. המקלדת עצמה נראית נהדר, דקיקה ואלגנטית אבל לא מצועצעת. מה שקצת פוגם ברושם הזה הוא השימוש הנרחב בפלסטיק. לא שמתכת נותנת תועלת פרקטית כלשהי שחסרה כאן, אבל ממקלדת שעולה כפי שה-CRAFT עולה, הייתי מצפה למשהו שהוא מעבר לפרקטי.

צילום: גד גניר, חפיצים
צילום: גד גניר, חפיצים

היא מסודרת כראוי, מרווחת ומגיעה עם סט מקשים שמתאים גם למחשבי מק וגם למחשבי PC. אין פה סט נפרד לכל אחת ממערכות ההפעלה והמקשים משנים את ייעודם בהתאם למכשיר אליו מחוברת באותו רגע המקלדת. לכן, מקש ה-alt של PC משמש גם כמקש ה-cmd של מק. ה-alt של מק אגב חולק את אותו מקש יחד עם Start של PC. חשבתם שזה גרוע? מקש ה-alt הימני הוא למעשה כפתור ה-ctrl הימני של PC. איכשהו, כל הערבוביה הזאת עובדת מעולה בהקלדה עיוורת, כך שהבלבול הוא רק כשמתבוננים במקלדת.

המקשים ב-CRAFT הם בתצורת Chiclet, כל אחד מהם מופרד במסגרת משלו, ועל כל מקש יש גומה קטנה שמשפרת את נוחות ההקלדה. המקשים מוארים, אבל כדי לחסוך בחשמל המקלדת מגיעה עם חיישן תנועה שמכבה את התאורה הזאת כל עוד הוא מזהה שאין ידיים בסביבה. זה נחמד, אבל היה נחמד אפילו יותר אם בנוסף לחיישן התנועה היה גם חיישן תאורה שמכבה את התאורה הזאת כשאני מקליד בחדר מואר היטב. לתאורה הזאת יש השפעה דרמטית על חיי הסוללה של המקלדת: עם תאורה מופעלת, בשימוש ממוצע של כשעתיים ביום, הסוללה תיגמר בתוך כשבוע. ויתור על התאורה הזאת יאריך את הזמן הזה לכשלושה חודשים. למקלדת סוללה מובנית, והיא נטענת למרבה השמחה דרך שקע USB Type C. טעינה מלאה של המקלדת אמורה לקחת כשלוש שעות.

צילום: גד גניר, חפיצים

כשאני עובד על מחשב נייח, אני עושה זאת כבר שנים באמצעות מקלדת ארגונומית. החזרה למקלדת בתצורה סטנדרטית לא היתה תענוג גדול, אבל איכשהו התרגלתי. מה שאפילו יותר הפריע לי זה חוסר האפשרות לשנות את זוית המקלדת. המשטח שעליו ממוקמת החוגה מוגבה קצת ויוצר זוית כשה-CRAFT מונחת על השולחן. אם אני לא מעוניין בזוית הזאת, או לחילופין רוצה זוית יותר משמעותית? אצטרך למצוא משהו להניח מתחת למקלדת, מה שיהרוס קצת את המראה האלגנטי שלה.

ה-CRAFT היא מקלדת Bluetooth אשר מסוגלת להתחבר לכל מכשיר התומך במקלדת שכזאת - מחשב, טאבלט ואפילו סמארטפון. ניתן לחבר אותה לשלושה מכשירים שונים ולהחליף ביניהם בלחיצת כפתור, כשהמעבר בין מכשיר למכשיר הוא מיידי. בנוסף, מצורף למקלדת רסיבר ה-Unifying הזעיר של לוג'יטק, אם אינכם רוצים או אינכם יכולים לחבר אותה ב-Bluetooth.

צילום: גד גניר, חפיצים

באוקטובר 2016, הציגה מיקרוסופט גאדג'ט שנראה כמו אביזר מתוך הסרט "דו"ח מיוחד": חוגה אלחוטית שמותאמת לעבודה עם מסך המגע של מחשב ה-Surface Studio. היה קשה להשאר אדיש להדגמות ששילבו בצורה מאוד אסתטית בין חומרה שיושבת על המסך עצמו, לבין הממשק שמתאים את עצמו לאביזר הזה עם תפריטים קונטקסטואלים. כשהוצגה ה-CRAFT, כולם מיהרו להגדיר אותה כניסיון של Logitech לשים את ה-Dial של מיקרוסופט על מקלדת. כאן המקום להבהיר: הן אמנם אמורות לקרוץ לאותו קהל יעד ולשמש פחות או יותר לאותם דברים, אך האמת היא שאין שום קשר ישיר בין החוגה של מיקרוסופט לבין זו של המקלדת של לוג'יטק.

החוגה של ה-CRAFT מעט רחבה יותר ממטבע של עשרה שקלים וממוקמת בקצה השמאלי העליון שלה. ניתן לסובב אותה, ללחוץ עליה והיא יודעת לזהות גם מגע. הדבר הראשון שיקרה כשתחברו את CRAFT למחשב ותסובבו את החוגה יהיה שינוי של עוצמת השמע. מכאן והלאה, כדי שתדע לעשות את כל הקסמים שלה, תצטרכו להתקין את Logitech Options, תוכנת השליטה במקלדת (אותה אחת מה-MX ERGO) ולבחור את הפרופילים המוכנים מראש שהכינו בלוג'יטק עבור כל תוכנה בנפרד. באקסל לדוגמה, תוכלו לנווט בין תאים באמצעות החוגה. ב-Chrome תוכלו לדלג כך בין לשוניות פתוחות. לוקח כמה דקות להתרגל לזה, אבל אח"כ קשה להיזכר איך עבדתם אחרת. ישנם פרופילים יעודיים עבור תוכנות אופיס (Word, Excel, Power Point), כרום, ותוכנות העריכה של Adobe (בהן Photoshop CC, Illustrator CC, Premiere Pro CC, InDesign CC). בסופ"ש האחרון שוחרר ה-SDK של לוג'יטק, כך שכל מי שרוצה להתאים את התוכנה שלו לחוגה הזאת יוכל לעשות זאת בעצמו.

צילום: גד גניר, חפיצים

לנווט בין לשוניות פתוחות בכרום או בין תאים באקסל זה נחמד, אבל לא מהווה סיבה מספיק טובה לרכישה של ה-CRAFT. מה כן מצדיק קנייה כזו? מה שהיא מוסיפה לחוויית השימוש בפוטושופ: ברמה הכי בסיסית, ניתן לשלוט על הזום באמצעות החוגה. מעבר לכך ניתן לשלוט על קוטר המברשות, על הקשיות (תתפלא, טוקבק מספר 6, ככה אומרים Hardness בעברית) שלה ועל השקיפות. ניתן לשלוט על רמת הניגודיות בתמונה, הבהירות, הגוונים ומה לא. החוגה משמשת אתכם לניווט בין כל הכלים של פוטושופ, ומאפשרת לכם שליטה בכלים האלו בצורה אינטואיטיבית מתמיד.

זה לא נגמר בפוטושופ: משתמשים בפרמייר פרו CC? באמצעות החוגה תוכלו לנווט בנוחות בין סצינות או בין פריימים. באילוסטרייטור CC תוכלו לשלוט על גודלם של עצמים, על השקיפות שלהם וכמובן גם בזום. החוגה יודעת לעבור מסיבוב חלק לחלוטין לסיבוב עם שלבים בהתאם לשימוש הנדרש. לדוגמה: בדילוג בין לשוניות פתוחות ב-Chrome, הסיבוב יהיה בשלבים. בשינוי עוצמת הווליום, הוא חלק. תפקוד החוגה וההתנהגות שלה משתנים בהתאם לחלון הפעיל במסך. ומה אם אתם רוצים להנמיך מהר את הווליום בעודכם בלשונית פתוחה בכרום? סיבוב החוגה תוך כדי לחיצה עליה יאפשרו לשלוט על עוצמת השמע מבלי שתצטרכו למזער את חלון הדפדפן.

זוכרים את הפעם הראשונה שעברתם מנגן MP3 גנרי כלשהו לאייפוד כשעוד היתה לו חוגה? זו התחושה עם ה-CRAFT. אף אחד לא חייב את זה, אבל זה בהחלט הופך את העבודה לנוחה ונעימה יותר. מחירה של CRAFT עומד על 960 ש"ח, מה שהופך אותה לתענוג יקר מאוד. אם אינכם משתמשים ביום יום בפוטושופ, קשה לי למצוא סיבה טובה שבגללה תרצו ללכת דווקא על המקלדת הזאת. אם אתם כן, היא בהחלט תשדרג לכם את השימוש.

פורסם לראשונה בחפיצים

כתבות מומלצות

מצעד הדגלים באזור שער שכם בשנה שעברה. שוב מתברר שאין דין שמאלן כדין מתנחל

הממשלה וגופי הביטחון מגבים את העבריינים. ואת מי עוצרים? את השמאלנים כמובן

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב

עדי גרתי

זאת הייתה תשובה מושלמת - כך מסבירים "כיבוש" ב-25 מילים בלבד

אפרת גוש. המאבק לא נשלם

השיר של אפרת גוש נובע מהקרביים של מלחמתה בהתמכרות לאלכוהול

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?