אפל תשלם חצי מיליארד דולר למשתמשים שנפגעו מ"Batterygate"

עדכוני תוכנה של אייפונים פגעו בחיי הסוללה של המכשירים ואילצו משתמשים לרכוש חדשים, כך נטען כלפי החברה שהסכימה ביום שישי האחרון לשלם 29 דולר לכל צרכן שנפגע

איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אייפונים
פיצוי רק לאזרחים אמריקאים, בינתייםצילום: Kiichiro Sato/אי־פי
איתן לשם

אפל הסכימה לשלם חצי מיליארד דולר פיצויים ללקוחותיה, כך על פי תצהיר שהגישה החברה לבית משפט בניו יורק. התצהיר הינו חלק ממשפט המנוהל נגד החברה, בגין פרשה שזכתה לכינוי Batterygate. הפרשה נוגעת להאטה מכוונת (על פי הטענות) של מכשירי אייפון ישנים רבים אחרי שמשתמשים ביצעו עדכון תוכנה שהומלץ להם ע"י החברה.

למרות שאפל מכחישה, גם היום, שהאטת המכשירים בוצעה בכוונת מכוון על מנת לגרום למשתמשים לזנוח את המכשירים הישנים ולרכוש אייפונים חדשים, החברה הסכימה לשלם 25 דולר לכל משתמש שנפגע מעדכון התוכנה שלה.

המשתמשים שיוכלו לממש את הפיצוי הם אזרחים אמריקאים שהחזיקו מכשירים המופעלים על ידי מערכת ההפעלה iOS 10.2.1 (אייפון 6, אייפון 6 פלוס, אייפון 6s ו- 6s פלוס) או מערכת ההפעלה iOS 11.2 (אייפון 7 ואייפון 7 פלוס). למרות ההכחשות של אפל, המקרה הגיע לבית המשפט ושני הצדדים הגיעו להסכם פשרה – עליו חתמה החברה ביום שישי – שהוצג לפני ביתה משפט לאישור.

על פי הסכם הפשרה, אפל תשלם סכום של 310-500 מיליון דולר, תלוי בכמות המשתמשים שיוכיחו נזק שנגרם להם בעקבות עדכון התוכנה של אפל. גם היום אפל טוענת כי "עדכון התוכנה נערך כדי לטפל בבעיה של שימוש בנתונים מאחר ולעולם לא היינו מבצעים מהלך שפוגע במכשיר של אפל בכוונה". ההסכם הסופי שאפל תצטרך לשלם תלוי גם בסכומי העמלות של עורכי הדין, שצפויים לגרום לסכום הסופי לטפוח.

זהו המהלך הכלכלי השני שאפל מבצעת כדי לקבור את הסיפור מאחוריה. זאת אחרי שב-2017, עת התפוצצה הפרשה החברה הודיעה כי היא מורידה את מחירי הסוללות שלה למכשירים שנפגעו מ-79 דולר ל-29 דולר. במהלך 2017 העידו משתמשים רבים כי המכשירים שלהם חיוו על סוללה חלשה או מתרוקנת בקלות, בסמוך לעדכון התוכנה שביצעו במכשיר – או שנעשה באופן אוטומטי על ידי החברה. המקרה הגיע עד לדיון בפני ועדה בקונגרס של נציגי אפל, ופיצוי עבור משתמשים מחות לארה"ב יהיה תלוי בהליכים המשפטיים שיינקטו נגד אפל במדינות אחרות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ