יום הרווקים הסיני: הסמארטפון הטוב ביותר שלא ישאיר לכם חור בכיס

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין לשמאל: OnePlus 5, Xiaomi Mi 6 ו-MEIZU PRO 7 Plus (צילום: גד גניר)
מימין לשמאל: OnePlus 5, Xiaomi Mi 6 ו-MEIZU PRO 7 Plusצילום: גד גניר
גד גניר
גד גניר
גד גניר
גד גניר

המקבילה העולמית לקלישאת המסורת היהודית "לא הצליחו להשמיד אותנו, בואו נאכל", היא ככל הנראה "יש חג, בואו נעשה שופינג". חג הרווקים הסיני, שפותח את רצף ימי הקניות הגדולים ששיאם בקניות לרגל חג המולד, נולד ב–1993 מתוך מחאה מקומית של סטודנטים באוניברסיטת נאנג'ינג שבסין. הסטודנטים מחו על הלחץ המופעל עליהם להתחתן והכריזו על ה–11 בנובמבר כ"יום הרווקים". הבחירה ב–11.11 אינה מקרית: הריכוז הגבוה של הספרה הבודדת "1" סימל עבורם את חגיגת הרווקות והאינדיוודואליזם.

אך הקפיטליזם, שמחלחל היטב גם לסין הקומוניסטית, יצר מהחג הזה סוג של מוטציה חומרנית. הגושפנקא שניתנה לפני שנים ספורות להפיכת חג הרווקים לחג קניות היא הרצון של רווקים ורווקות לטפח את עצמם ולהתחדש בבגדים חדשים, מתוך כוונה להפוך לאטרקטיביים יותר — כדי למצוא חתן או כלה. 24 שנים לאחר המרד ההוא, חג הרווקים מוכר בעולם בעיקר כמועד שבו הרשתות הגדולות בסין, ובמיוחד אתרי המסחר הסיניים, מציעים מבצעי מכירות אטרקטיביים במיוחד. רווקים ולא־רווקים בישראל בוחרים בתקופה הזאת בשנה להילחץ גם משאלות שאינן קשורות בהכרח לזוגיות שלהם, כמו איזה סמארטפון לקנות ומהו התזמון הטוב ביותר לעשות זאת.

אז למען אלו שמתכננים לבחור סמארטפון חדש בימים הקרובים ולנצל את הנחות חג הרווקים, ערכתי סדרת בדיקות מפרכת לשלושה מכשירי דגל של יצרניות סיניות גדולות ומוכרות הנמכרים בישראל: ה־OnePlus 5 של חברת ואן פלוס, ה־Mi 6 של שיאומי ומכשיר הדגל הנוכחי של מייזו, Pro 7 Plus.

צילום: גד גניר

ביצועים: שיאומי מי 6

שלושת המכשירים מתהדרים במפרט טכני של מכשירי דגל מבוססי אנדרואיד, ושלושתם מצוידים בזיכרון RAM בנפח 6 ג'יגה, ובאחסון פנימי בנפח 64 ג'יגה שאינם ניתנים להרחבה. אמנם במהלך היומיום לא מורגש פער משמעותי בביצועים בין המכשירים, אך ישנם עדיין הבדלים מסוימים.

הרצתי בשלושת הסמארטפונים שני מבחני ביצועים שונים שהצביעו על יתרון קל מאוד של ואן פלוס 5 על פני שיאומי מי 6 ופער קצת גדול יותר על פני מייזו פרו 7 פלוס. המבחנים האלו משקללים לכדי ציון אחד מספר היבטים שאינם בהכרח רלוונטיים לכל המשתמשים, כמו לדוגמה קצב פריימים במשחקים והתמודדות עם גרפיקה מתקדמת.

כדי לבחון את המהירות כפי שהיא משתקפת בחוויית השימוש היומיומית, ביצעתי בעצמי מבחן למדידת מהירות פתיחת אפליקציות בשיטה נפוצה בקרב מבקרי סמארטפונים: הרכבתי רשימה של כ–25 אפליקציות פופולריות (בהן פייסבוק, אינסטגרם ווייז) ופתחתי אותן זו אחר זו על כל מכשיר בנפרד. מיד לאחר מכן חזרתי על התהליך, כשחלק מהאפליקציות כבר פתוחות. המנצח הוא המכשיר שמסיים את שני הסבבים בפרק הזמן הקצר ביותר. חזרתי על התהליך המייגע שלוש פעמים בכל מכשיר כדי לאשש את התוצאות. דירוג המכשירים נשאר זהה בכל בדיקה: שיאומי מי 6 סיים באופן קבוע את הסבבים בזמן הקצר ביותר.

תוכנה: שיאומי מי 6

שלושת המכשירים מריצים גרסאות תוכנה משלהם המבוססות על אנדרואיד בגרסה 7. ואן פלוס 5 מגיע עם גרסה שדומה ויזואלית לאנדרואיד בצורתה המקורית, אך מכילה כמה שינויים ושיפורים קטנים. קשה לשפוט לפי העבר את מדיניות העדכונים של החברה; משתמשי ואן פלוס 2 הוותיק לא עודכנו, אך משתמשי ואן פלוס 3 T, ואן פלוס 3 וואן פלוס 5 יקבלו בקרוב עדכון לגרסה 8.

אצל מייזו ושיאומי המצב אפילו מסובך יותר: המכשירים לרוב לא מקבלים עדכונים גדולים של גרסאות אנדרואיד, אבל החברות מפיצות למכשירים עדכוני ממשק ואבטחה בתדירות גבוהה יותר ולאורך זמן רב יותר מיצרניות אחרות. שיאומי החלה את דרכה בגרסאות תוכנה אלטרנטיביות באמצעות מערכת ההפעלה מבוססת האנדרואיד שלה, MIUI, ודואגת לעדכן את המכשירים בתדירות הגבוהה ביותר מבין השלושה. שיאומי מי 6 צפוי לקבל בקרוב עדכון ל־MIUI 9, שצפויה להציע מהירות גבוהה יותר, שיפורים ופיצ'רים חדשים. שיאומי אגב, היתה בין הראשונות לספק למשתמשיה עדכון אבטחה לטיפול ב־Krack, פרצת האבטחה שהתגלתה בחודש שעבר בחיבור לרשתות אלחוטיות.

שלושת המכשיריםצילום: גד גניר

מסך: מייזו פרו 7 פלוס

באף אחד מהמכשירים לא תמצאו מסגרות דקיקות כמו אלו של סמסונג גלקסי אס־8, אייפון X או אבל שלושתם מגיעים עם מסכים מצוינים: לשיאומי מי 6 יש מסך LCD עם פאנל איכותי, רזולוציה ובהירות גבוהות המאפשרות לו להישאר הקריא מכולם גם תחת כיפת השמיים בצהריים סתוויים בהירים. לוואן פלוס 5 יש מסך ברזולוציה זהה, אבל בטכנולוגיית AMOLED עם צבעים חיים וססגוניים הרבה יותר. המכשיר המצטיין בסעיף זה הוא מייזו פרו 7 פלוס, עם מסך בטכנולוגיית Super AMOLED ורזולוציה גבוהה יותר מהשניים האחרים.

חשוב להדגיש: בשיטוט במסכי הבית בעת שימוש באפליקציות כמו וואטסאפ ופייסבוק, הרזולוציה הגבוהה הזו לא ממש באה לידי ביטוי, אבל בצפייה בתמונות ובסרטים, ההבדל בהחלט ניכר.

עיצוב: שיאומי מי 6

לכל אחד משלושת המכשירים מסך בגודל שונה; המכשיר הגדול ביותר הוא מייזו פרו 7 פלוס, עם מסך בגודל 5.7 אינץ', אחריו ואן פלוס 5, עם מסך בגודל 5.5 אינץ', והקטן ביותר הוא השיאומי מי 6. ההחלטה באיזה גודל יותר נוח לשימוש היא סובייקטיבית. יש כאלו שמעדיפים "פאבלטים" עם מסך ענק, ויש כאלו שמעדיפים מכשירים שנוח לתפעל ביד אחת על חשבון גודל המסך. אני שייך לקבוצה השנייה, אבל הבחירה שלי בשיאומי מי 6 כמכשיר הנוח ביותר לשימוש גם קשורה לעובדה שהגוף שלו הוא החלקלק והנעים ביותר לאחיזה מבין השלושה, ללא שוליים חדים.

צילום: גד גניר

הצד השלילי של החלקלקות הזאת היא הנטייה שלו להחליק בכל הזדמנות אפשרית מהיד או מהשולחן. באורח פלא, בכל הפעמים שהמכשיר התעופף לי, לא נגרם לו נזק על אף שנחת על הרצפה ברעש איום ונורא. יתרון נוסף של שיאומי מי 6 בסעיף זה הוא הצהרה של היצרן על עמידות בהתזות מים — תוכלו להשתמש בו בגשם ולהישאר רגועים גם אם נשפכת עליו חלילה כוס מים.

מצלמה: שיאומי מי 6

צילום: גד גניר

שלושת המכשירים מצוידים במערך צילום בעל מצלמה כפולה, שמאפשר ליצור תמונות דיוקן עם רקע מטושטש ומראה דרמטי של צילום מקצועי. עם זאת, תמונת דיוקן טובה אינה בהכרח כזו שבה ניתן להבחין בכל נמש או פגם בעור של המצולם, אלא תמונה שבה המצולם נראה במיטבו, כל עוד זה לא נראה מוגזם או מלאכותי. בהיבט הזה, המנצח הבלתי מעורער כאן הוא שיאומי מי 6. מעבר לכך, במצבי הצילום האחרים המכשירים דומים מאוד בביצועים שלהם: בתנאי תאורה טובים, שיאומי מי 6 ומייזו פרו 7 פלוס מציעים רמת פירוט וחדות גבוהה יותר מזו של ואן פלוס 5, אך בצילום בחושך ואן פלוס 5 מדגיש יותר אפקטים של "Glare". לתמונות שצילמתי באמצעות ואן פלוס 5 היו גווני צבע ריאליסטיים יותר מבין כל השלושה.

צילום: גד גניר
צילום: גד גניר
צילום: גד גניר

סוללה: ואן פלוס 5

שלושת המכשירים מציגים ביצועים מכובדים בכל הקשור לחיי סוללה, שורדים לפחות יום שלם ומציעים טעינה מהירה. המצטיין הברור בתחום הזה הוא ואן פלוס 5 שאמנם מגיע עם הסוללה בקיבול המצומצם ביותר, אך יודע לנהל את צריכת החשמל שלו באופן היעיל ביותר ומסוגל להגיע לממוצע של כמעט שש שעות של מסך דלוק — מרשים. מעבר לכך, המטען המקורי שלו מספק את הטעינה המהירה ביותר מבין השלושה; 60% טעינה בתוך כ–30 דקות. מי 6 לא רחוק ממנו מהבחינה הזאת, ומציע מסך דלוק במשך כמעט חמש שעות וחצי. גם הוא תומך בטעינה מהירה בתקן שבו תומך כל מטען — לאו דווקא מקורי של שיאומי. גם המייזו פרו 7 פלוס מאפשר לשרוד יום שלם ללא טעינה, אך לא יותר מכך. גם לו טעינה מהירה בתנאי שעושים שימוש במטען המקורי.

מחיר: שיאומי מי 6

בכל הקשור לשימוש במכשירים לצורך שיחות, המכשירים זהים מבחינת עוצמה, ודומים מאוד באיכות השמע שהם מציעים, הן ברמקול לביצוע שיחות ללא ידיים, והן באפרכסת. אף אחד מהמכשירים לא מצטיין במיוחד בהיבט הזה, אבל אף אחד מהם לא מפשל בצורה מיוחדת. לרעתו של מי 6 ייאמר ששיאומי היא היצרנית היחידה מבין השלושה שהלכה בעקבותיה של אפל, ובחרה לבטל את שקע האזניות הסטנדרטי. אך בפועל, בשימוש היומיומי, לא מדובר על אסון גדול ובהחלט ניתן להסתדר עם המתאם המצורף.

ביבוא רשמי, מחיריהם של שלושת המכשירים דומים למדי: ואן פלוס 5 נמכר ב–2,200 שקל, מייזו פרו 7 פלוס נמכר בבאג ב–2,100 שקל, ושיאומי מי 6 נמכר ביבוא רשמי ב–2,000 שקל. המחירים ביבוא מקביל, היכן שקיים כזה, נמוכים בכ–200 שקל אך מומלץ לשים לב לתנאי האחריות ולמטען המצורף לערכה. ביבוא מחו"ל המחירים של ואן פלוס 5 ושיאומי מי 6 נמוכים במעט (בשקלול תוספת מע"מ) מאלו של היבוא המקביל.

בכל צורה שבה תחליטו לקנות אותו, המנצח בהשוואה הזאת לטעמי הוא השיאומי מי 6 (כ–2,000 שקלים): בסופו של דבר זה פשוט מכשיר מצוין, חף מגימיקים מיותרים שמתפקד, מצלם ובנוי מעולה. מעבר לכך, גם במקומות המעטים בהם הוא לא מצטיין ביחס לשניים האחרים, הוא עדיין עושה עבודה לא רעה בכלל, ובמחיר מצוין.

פורסם לראשונה בחפיצים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ