שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עודד ירון
עודד ירון

שר ההגנה הבריטי מתח ביקורת על המשחק החדש בסדרת Medal of Honor שמאפשר לגיימרים לשחק כאנשי טליבאן במלחמתם בחיילי נאט"ו.

השר הבריטי ליאם פוקס אמר לסנדיי טיימס כי "זה מזעזע שמישהו מסוגל לחשוב ששחזור מעשי הטליבאן הוא מעשה מקובל. ילדים איבדו אבות ונשים איבדו את בעליהן בידי הטליבאן", אמר פוקס. "אני נגעל וזועם. קשה להאמין שאיזה אזרח של ארצנו יוכל לרצות לקנות משחק כה לא-בריטי".

לשחק טליבאן - גירסת Medal of Honor

למעשה, בדומה לרבים ממקביליו, Medal of Honor לא עוקב אחרי פעילות הטליבאן, אלא מציב את השחקן בשורותיה של יחידה מיוחדת מהשורה הראשונה (Tier 1) של צבא ארה"ב. זאת לפחות במשחק לשחקן היחיד. אבל, כשמתחילים לשחק ברשת מול שחקנים אנושיים - כמו בכל משחק שוטרים וגנבים - מישהו צריך לשחק את הגנב - וכך גם מסרה חברת אלקטרוניק ארטס, מפיצת המשחק,

דוברת החברה אמרה כי "פורמט המשחק בסך הכל משקף את העובדה שלכל מלחמה יש שני צדדים. אנחנו נותנים לשחקנים את ההזדמנות לשחק בשני הצדדים. רובנו כבר עשינו את זה מאז גיל 7. מישהו משחק שוטר, מישהו אחר חייב להיות גנב. במשחק מרובה המשתתפים של Medal of Honor מישהו חייב להיות הטליבאן. אף אחד שמשחק במשחקים אינו עומד להיות מופתע או מזועזע מכך".

הסערה הנוכחית היא רק עוד אחת בשרשרת ארוכה של שערוריות שהתעוררו סביב משחקים אלימים. גיימרים ברחבי העולם כבר נכנסו למגפיהם של חיילים נאצים, פושעים מסוכנים, חייזרים אכזריים, טרוריסטים ורוצחי המונים ולא אחת התעוררה סערה סביב הפגיעה האפשרית בערכים ובחינוך הדור הצעיר. גם משחקים העוסקים במלחמות של ימינו אינם חדשים, למעשה, חברה בשם kuma games, יוצרת משחקים עדכניים, בהתאם לקרבות שהתרחשו בעיראק ובאפגניסטאן. בין היתר אפשר לצאת למבצע לחיסול עודאי וקוסאי חוסיין, לצאת לקרבות בהרי אפגניסטאן ואף בסוחרי סמים בגבול מקסיקו.

חברות המשחקים, כמו רוקסטאר האחראית לסדרת GTA המצליחה, למדו לנצל את הזעם הקדוש של פוליטיקאים וארגונים שונים כדי לעורר שערוריות במכוון וכך לקדם את המכירות.

Medal of Honor - החזית הביתית

אחת הדוגמאות מהשנים האחרונות הגיעה מאחד המתחרים הגדולים של Medal of Honor, המשחק האחרון שיצא לשוק בסדרת Call of Duty: Modern Warfare 2. המשחק נפתח בסצינה שבה השחקן מצטרף לפיגוע המוני בשדה תעופה ברוסיה.

שר ההגנה הבריטי אינו הראשון להגיב בזעם על Medal of Honor. דברי השר פוקס מגיעים אחרי שהסערה כבר היכתה בארה"ב. פוליטיקאים ומשפחות של נופלים אמריקאים מתחו ביקורת על המשחק. טרי צ'אמלי, שבנה נהרג בבגדאד, אמרה לפוקס כי היא חושבת שזה "מאוד חסר רגישות. זה מאוד מעציב אותי לגלות שמישהו יצר משחק כזה. אנחנו באמצע המלחמה, ואנחנו מאבדים חיילים מדי יום".

קרן מרדית, אם נוספת שבנה נהרג, אמרה לפוקס כי קיים הבדל מהותי בין האפשרות לשחק כנאצים במשחקים על מלחמת העולם השנייה. "אנשים כבר לא מתים במלחמת העולם השנייה. זה מאוד רחוק מהמצב הנוכחי שלנו". מרדית הוסיפה כי "אנחנו נכנסים לתקופה מאוד מאוד רעה באפגניסטאן ובדיוק יצאנו מהחודש הגרוע ביותר מבחינת הרוגים בכל המלחמה, והמשחק עומד לצאת לחנויות באוקטובר. הבן שלי לא זכה להתחיל מחדש אחרי שהוא נהרג. החיים שלו נגמרו, ואני חייבת להתמודד עם זה מדי יום... זה לא רק משחק".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ