האלף הבא | מחאת האורקים

מבחוץ זה נראה כמו עוד משחק מחשב לגיימרים כבדים, אבל מקרוב מתגלה רשת חברתית שיכולה להשפיע על העולם. דידי חנוך לקח חרב ונכנס פנימה

דידי חנוך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דידי חנוך

משחק הרשת המצליח בעולם, World of Warcraft, חזר לאחרונה לכותרות בשלושה עניינים שונים, ולכאורה בלתי קשורים. ראש ממשלת רוסיה דיבר עליו, רוצח ההמונים מאוסלו כתב עליו, והחברה שמשווקת אותו עשתה מעשה חסרת תקדים.

אבל אולי קודם, הסבר: וורלד אוף וורקראפט הוא MMORPG - ראשי התיבות של משחק תפקידים מרובה שחקנים מקוון. במשחק מהסוג הזה, השחקן נכנס לעולם וירטואלי שבו רבים מהאנשים שהוא פוגש הם מי שהם, שחקנים כמותו. יש דברים שהוא יכול לעשות איתם, ויש דברים שהוא יכול לעשות נגדם. ולפעמים הוא יכול גם סתם לפטפט איתם.

קיימים לא מעט משחקים כאלה, אך הגדול מכולם הוא וורלד אוף וורקראפט (בתרגום מילולי: "העולם של אומנות המלחמה" או בקיצור WoW), של חברת Activision/Blizzard, והוא מכונת הכסף היעילה ביותר בהיסטוריה של המשחקים. המשחק הזה הצליח עד כה להוציא מהמשתמשים שלו כסף שלוש פעמים: פעם אחת ברכישת המשחק, פעם שנייה במינוי החודשי, ופעם שלישית כשיוצאות חבילות הרחבה. בשנה שעברה, המשחק ייצר הכנסות של מעל מיליארד דולר. כשחבילות ההרחבה שלו הושקו, נערכו ברחבי העולם, וגם בארץ, אירועי השקה מצליחים בחנויות.

אבל בליזארד נתקלו בבעיה: מספר המשתמשים הפסיק לצמוח. אז הם החליטו להשתמש בטריק של סוחרי סמים קשים מאז ומעולם, ובגדול: במקום מנה ראשונה חינם, החברה מספקת 20 שלבים ראשונים חינם להורדה. 20 השלבים הראשונים הם המהירים ביותר, אבל לשחקן חדש, מדובר בערך ביממה של משחק. בהתחשב בכך שלא מעט משחקים בשוק נגמרים אחרי מספר שעות, זה די מרשים. אבל זה WoW, משחק שאנשים משקיעים בו אלפי שעות. וזאת לא הגזמה.

לשחק עד מוות

הניסוי של בליזארד גרם גם לי לעשות משהו שאני נמנע ממנו בנחישות כבר שנים: להתקין על המחשב שלי את מה שנחשב למשחק הממכר ביותר בעולם. סיכון מקצועי שכזה.

וורלד אוף וורקראפט הוא אמנם משחק, אבל הוא גם סוג מאוד ספציפי של רשת חברתית. השחקנים יכולים להצטרף ל"גילדות", ובעבור רבים, חבריהם לגילדה הופכים לחלק בלתי נפרד מהחיים שלהם. לעתים מדובר בחברים מהעולם האמיתי, ולעתים יש זליגה בין השניים. סדרת הרשת המצליחה "The Guild", עוסקת בחיים של מכורה למשחק, והחברים שלה בגילדה, ובמה שקורה כשהזליגה הזאת, בין מחשב למציאות, מתרחשת.

הסדרה, שיצרה פלישיה דיי, מצליחה מכיוון שהיא מתארת את שני הצדדים של חוויית המשחק שמעבר למשחק. אלמנט ההתמכרות, ולעתים הניתוק מהעולם האמיתי, מוצג כאן, אבל לצדו ניכרת גם ההשפעה החיובית של המשחק. חברי הגילדה הופכים בהדרגה לחברים של ממש. מה שמרשים במיוחד לאור העובדה שכל אחד ואחד מהם דפוק במידה די קיצונית.

יש משתמשים ב-WoW שהחוויה שלהם דומה למה שמוצג בסדרה. כמו פייסבוק, גם וורלד אוף וורקראפט יכול להיות גלגלי עזר לחיי חברה למי שמתקשה בכך בחיים האמיתיים. עבור אחרים, זה תבלין. עבור מיעוט, זה יכול להשתלט על החיים. אתם יודעים, כמו פייסבוק. כמו כל רשת חברתית, גם WoW הוא סוג של מראה מרובת דמיון לחיים האמיתיים. גם כאן יש מצעד גאווה שנתי, לדוגמה.

מה ההבדל בין WoW לרשתות חברתיות אחרות? יש כמה כאלה. בתור התחלה, זו הרשת החברתית היחידה שבה החיים של מישהו תלויים בכם, וירטואלית כמובן. כמו כל משחק רשת, אין כאן אפשרות להקפיא את הפעולה ולשמור; אם את לא הורגת את המפלצת שבאה להרוג את החבר שלך לגילדה, הוא ימות. אם אתה לא מרפא את החברה הפצועה בחבורה, היא תמות. ומוות וירטואלי הוא אמנם וירטואלי וגם זמני, אבל עבור מי שמשחק זה משמעותי מאוד.

זה גם מה שהופך משחקי רשת ככלל למשהו שקשה לפעמים לעשות כשיש חיים אמיתיים. אם בן הזוג רוצה לדבר איתך על משהו ואת עסוקה במשחק, את יכולה בדרך כלל לעצור. אבל כאן אי אפשר. כאן יש לומר: "רגע, אני בדיוק הורגת עכשיו מפלצות".

בסוף השבוע האבוד שעבר עלי עם המשחק חוויתי את האופי הממכר שלו, אבל לא איבדתי קשר עם העולם. בניגוד אלי, אחת הדמויות ב"הגילדה" היא אם שמתעלמת לחלוטין מבעלה וילדיה לטובת המשחק. ואם אתם חושבים שזו הפרזה קומית, הרי שהמציאות סיפקה מקרים קיצוניים יותר, כמו הילדה ברנדי בת השלוש מניו מקסיקו, שמתה מהתייבשות ורעב בעוד אמה, רבקה קולין, משחקת WoW (אם שמזניחה את ילדיה עד מוות כמובן שלא יכולה להתחבא מאחורי שום משחק שבעולם, והשופטים גזרו עליה 25 שנות מאסר).

אותה התמכרות ידועה לשמצה שיחקה ככל הנראה תפקיד, גם אם שולי, בטבח באוסלו לפני שבועיים. במניפסט שיוחס לו, כתב הרוצח, אנדרס ברינג ברייביק, על כוונתו להשתמש ב-WoW כסיפור כיסוי בעודו נערך, מתאמן ומתכנן את מעשיו. "ספר להם שהתחלת לשחק WoW או כל משחק רשת מרובה משתתפים אחר, ושברצונך להתמקד בזה בחודשים הקרובים או בשנה הבאה... אנשים יבינו למה אתה לא עונה לטלפון פרקי זמן ארוכים... אם התוכניות שלך דורשות נסיעות, ספר שאתה מבקר אחד מחבריך מ-WoW, או עדיף - בחורה מהגילדה שלך". זה יכול היה להיות מגוחך, אלמלא היה מדובר ככל הנראה בטקסט של אדם שהשתמש בתירוץ הזה כדי להתכונן לרצח המוני.

לפני מספר שנים היה באזז אדיר סביב Second Life, עולם וירטואלי עם כסף משלו, שבו אנשים קנו בתים, מכרו מוצרים וניהלו חיי חברה. אבל למרות ש-20 מיליון איש פתחו חשבון בסקנד לייף, רובם המכריע לא נשארו שם הרבה זמן. WoW הוא עולם וירטואלי עם מעל 11 מיליון חשבונות פעילים. 11 מיליון אנשים שמשלמים כל חודש. מתברר שזה לא מספיק לתת לאנשים להסתובב בעולם במחשב; צריך לתת להם עם מי להילחם שם.

הבוס הוא מפלצת

ב-WoW לא חסר מה לעשות. תמיד יש מי שישלח אתכם להרוג את המפלצת ההיא, או להעביר משהו ממקום אחד לאחר. כל כך הרבה דברים יש לעשות שם שלא מעטים נפלו לבור הארנב הזה והתקשו לצאת. ואי אפשר להתווכח עם כך שהיו אנשים שאיבדו את נישואיהם, עבודתם, חבריהם. אבל גם הצד השני קיים. אני מכיר לפחות זוג נשוי אחד שהכיר ב-WoW.

בשנה האחרונה ראינו איך רשתות חברתיות, כמו פייסבוק וטוויטר, מתחברות לעולם האמיתי בדרכים מפתיעות. מקומות שבהם פעם רק דיווחו על חדשות הפכו למקומות בהם עושים חדשות. קשה לטעון שטוויטר ופייסבוק אחראיות באופן בלעדי למה שקרה בכיכר תחריר במצרים, אבל הן בהחלט היו גורם מסייע. וגם אצלנו, אנחנו רואים את היכולת של הרשתות האלה למנף מאבקים. חרם הקוטג' היה סיפתח. המחאה החברתית הנוכחית, שסחפה את ההמונים להפגנות ענק ברחבי המדינה היא כבר הדבר האמיתי.

עם כל הדיבורים על כך ש-WoW מסוכן כל כך, קשה להתעלם מכך שעבור הממשל והתאגידים, הוא אולי לא מסוכן מספיק. פעם נטען שאנשים בפייסבוק וטוויטר מרוכזים מדי בעצמם. וכנראה שזה לא בהכרח נכון. כנראה שהחיים האלה ברשת, כשהם מתרחשים מול ולצד אנשים אמיתיים, זולגים גם למציאות. אבל זה לא קורה ב-WoW. במשחק הזה, אם מישהו הולך לארגן ערימה של חבר'ה כדי לעשות משהו, זה יהיה כדי לצאת לפשיטה (משימה מרובת שחקנים) נגד בוס (לא זה מהעבודה. כאן זו מפלצת גדולה ו/או חזקה במיוחד).

ב-WoW, מאבק נגד שכר הדירה עשוי להיות נגד האורקים. אבל התאגיד הגדול היחיד במשחק הוא בליזארד, אחת מחברות המשחקים הגדולות ביותר בעולם. והם נותנים 20 שלבים בחינם, אז קצת קשה להתלונן כרגע. כל עוד שוכחים שברגע שמתחילים לשלם, החינם הזה יהיה מאוד משתלם. להם.

לו אני ממשלת ישראל הנוכחית, הייתי מעודד את כולם לנסות את WoW. אני לא חושב שמחאת הטרולים מדאיגה במיוחד את נתניהו. ואני לא היחיד שחשב על הרעיון הזה. דמיטרי מדבדב, ראש ממשלת רוסיה, הציע לאחרונה שהמדינה תיצור גרסה משלה למשחק, שתתרכז בהיסטוריה הרוסית. אם נשים בצד את האלמנט החינוכי, הרי שיכול להיות שגם מדבדב זיהה את פוטנציאל הלחם והשעשועים של המשחק.

וזהו, בתום סוף השבוע, הסרתי את המשחק. הוא מסוכן מדי ולא מסוכן מספיק. מצד שני, בהמשך השנה יושק - Star Wars: The Old Republic עוד משחק רשת מרובה שחקנים מקוון, אבל בעולם של מלחמת הכוכבים. אם כבר לאבד את החיים, עדיף לעשות את זה בתור ג'דיי.*

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ