משחק באש: למה בליזארד התנגדה ל-World of Starcraft?

ריאן וינזן בסך הכל רצה ליצור משחק חובבים המבוסס על כלי העריכה של המשחק Starcraft II. הוא רק לא ציפה, שהחברה תתחיל לזעוק על זכויות היוצרים שלה

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

המשחקים שאתם קונים בחנות, או מורידים באינטרנט, הם רק לעתים רחוקות המלה האחרונה בתחום. בדרך כלל מי שאומר את המלה האחרונה בעולם המשחקים הם ה"מודרים", שחקנים שיוצרים אינספור תוספות למשחק המקורי או משחקים חדשים לחלוטין, בהתבסס על מנוע המשחק, או הסיפור. בדרך כלל חברות מטפחות את הקהילה היצירתית הזאת, שכבר הולידה משחקים מסחריים כמו "Counter Strike" או "The Ball", אבל לפעמים יש בעיות.

זה מה שקרה, למשל, לריאן וינזן וחבריו, שרצו לפתח משחק תפקידים מקוון בעולם של "Starcraft II", משחק האסטרטגיה החללי המצליח של חברת בליזארד אקטיוויז'ן. גם חברה זו מעודדת תוכן גולשים, ואף מציעה כלי ששמו גלקסי המיועד לעריכת מפות נוספות ובעזרתו כבר הצליחו משתמשים ליצור כמה וכמה משחקים, שהקשר בינם לבין המשחק המקורי הוא לעתים די רופף. אולם כשווינזן העלה סרטון המוד ליוטיוב, לקול מצהלות גיימרים ברחבי העולם, הוא גילה שהוא בבעיה. מתברר שאתה מזמין צרות כשאתה יוצר מוד וקורא לו "World of Starcraft", שם שמזכיר את הדובדבן שבקצפת של בליזארד - משחק התפקידים המצליח "World of Warcraft".

המפתחים אמנם הבהירו כי לא ממש מדובר בהעתק חללי של "וורלד אוף וורקראפט". עם זאת, המשחק שלהם כולל פיתוח דמויות ומאפשר משחק משותף ברשת. בליזארד, בכל אופן, הורתה ליוטיוב להסיר את הסרטון בגין הפרת זכויות יוצרים - פעולה שקוממה עליה שחקנים וכותבים רבים.

וינזן כתב לחברה מכתב ובו הסביר כי הוא מבין שבליזארד חרדה שמא המשחק שהוא מפתח לא יעמוד בסטנדרטים הגבוהים שלה. "הרשו לי להבטיח לכם שאני לא עומד ליצור משהו שהוא פחות משלמות מוחלטת בשום צורה או אופן. אני עוקב אחריכם מאז 'וורקראפט'. עבדתי עם כל עורך מפות מאז שהייתי בן 13", כתב המפתח, בן 25, שסיפר כי הוא נכנס לעניין רק בשל חלומו לפתח משחק שאנשים יאהבו. "אם יש בעיה עם מה שאני עושה... או אם אתם רוצים לדבר על זה, כולי אוזן. אבל בבקשה אל תשלחו לי שליח עם צו מניעה, שיורה לי להפסיק הכל".

וינזן סיפר שנציג של החברה התקשר אליו והבהיר לו מה בדיוק מטריד את מעסיקיו וכך המשחק קיבל אישור להמשיך תחת השם "Starcraft Universe". בליזארד מצדה מסרה כי "מעולם לא התכוונו לעצור את הפיתוח על המוד או למנוע מהקהילה מלהביע את היצירתיות שלה דרך העורך של 'סטארקראפט II'. כתמיד, אנחנו מעודדים פיתוח של מפות ומודים למשחק כפי שנהגנו בכל משחקי האסטרטגיה שלנו בעבר".

הסוף הטוב של הסיפור מסתתר בתוך הודעתו של וינזן. בנוסף לאישור להמשיך לעבוד על המשחק שלו, הוא זכה להצעת עבודה מחברת Riot Games. הוא כמובן יצטרך לעבור את הליך הקבלה הרגיל, אבל המוד שלו בהחלט שיפר את הסיכויים שלו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ