המשחק שאפל לא רוצה שתכירו

החברה דחתה משחק לאייפון שמותח ביקורת נוקבת על תהליך היצירה והשיווק של הטלפון שלה ושל סמארטפונים נוספים

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עודד ירון

אפל דחתה משחק לאייפון שמתח ביקורת חריפה על אופן הייצור הגאדג'טים שלה, ושל חברות אחרות.

המשחק, Phone Story של סטודיו Molleindustria, הוא "משחק למכשירי סמארטפון שמנסה לעורר מחשבה ביקורתית על הפלטפורמה הטכנולוגית שלו עצמו", נכתב באתר המשחק. הוא עוסק במחיר האנושי והסביבתי של ייצור הגאדג'טים, שהחברה המודרנית מכורה להם.

Phone Story לוקח את השחקנים למסע המתחקה אחרי דרך יצירת האייפונים והסמארטפונים האחרים. המסע מתחיל במכרות הקולטן בקונגו, ש-12 מתוך 13 העיקריים שבהם נשלטים בידי קבוצות חמושות, לדברי האתר. לאחר מכן הוא לוקח את השחקנים למפעלים בסין, כמו אלה של פוקסקון, שהתנאים המחרידים בהם הובילו לגל של שהתאבדויות עובדים. לאחר מכן הוא נותן לשחקנים זווית ביקורתית על השיווק והסגידה לגאדג'טים.

phone storyצילום: מתוך Phone Story

"רווחים בתעשיית הטכנולוגיה מסתמכים על יצירת דגמים חדשים מהר מאוד", נכתב באתר, "חברות משתמשות בהתיישנות מתוכננת ונתפסת כדי שאתם תמשיכו לקנות. התישנות היא אסטרטגיה עסקית שבה תהליך ההתיישנות של מוצר מתוכנן ונבנה לתוכו מלכתחילה". מדובר כמובן לא רק בהתיישנות של החומרה, אלא במערך שיווקי שמספר לך שהמכשיר שקנית רק לפני כמה חודשים כבר לא שווה, ואתה חייב לקנות חדש.

ולסוף, הוא לוקח את השחקנים לביקור בעולם הפסולת האלקטרונית הרעילה שמיוצאת לארצות עולם השלישי, ושם היא ממוחזרת בצורות מסוכנות ומזהמות.

המשחק אושר בתחילה להפצה דרך iTunes, אולם, כפי שנכתב באתר המשחק, הוא הוסר מהחנות תוך שעות ספורות. לדברי היוצרים שלו, הסיבה שנתנה אפל לכך היתה הפרה של התקנות של החברה.

בין היתר המשחק העובר על התקנה שאוסרת שאפליקציה תכלול אלימות או התעללות בילדים. כמו כן הוא עובר על התקנה שאוסרת על אפליקציות שמכילות תוכן דוחה או גס. אפל גם טוענת כי המשחק עובר על התקנות שאוסרת איסוף תרומות דרך אפיליקציות. בסטודיו Molleindustria הם טוענים כי הם לא אוספים תרומות דרך המשחק, אלא הם הבטיחו להעביר את הכנסותיהם לארגונים ללא מטרות רווח.

אפל כבר ספגה בעבר ביקורת חריפה על המדיניות שלה בנושא קבלה ודחייה של אפליקציות ב-App Store. בין היתר נחסמו אפליקציות של מתחרות כמו Google Voice והסוני רידר. התופעה הובילה בעבר ליצירת אתר בשם applerejectedme.com, שתיעד את הדחיות השונות של אפל בצורה הומוריסטית.

בינתיים המפתחים הוציאו כבר גרסה של המשחק לאנדרואיד והם סיפרו גם כי הם שוקלים ליצור גרסה נוספת למכשירי אייפון פרוצים. אפשרות נוספת שהם שוקלים היא יצירה של גרסה נוספת ש"תתאר את האלימות וההתעללות בילדים המעורבים בשרשרת אספקת האלקטרוניקה בצורה לא גסה ולא דוחה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ