גיימרים פתרו בעיה שמדענים נאבקו בה שנים

שחקנים במשחק המדעי Foldit הצליחו לפצח את המבנה של אנזים המשמש וירוס דמוי איידס, וכך סייעו לקידום מחקר התרופות למחלה

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עודד ירון

גיימרים במשחק מקוון הצליחו לפתור תוך כמה ימים בעיה בתחום הביולוגיה המולקולרית שמדענים התקשו זה שנים לפצח. מדובר בניסיון לפענח את המבנה של אנזים של וירוס דמוי איידס, שנמצא בקופי רזוס.

החוקרים, ובראשם פיראס חאטיב מאוניברסיטת וושינגטון, פנו לשחקני Foldit, משחק מקוון ורב משתתפים שבו קבוצות של שחקנים מתחרות ביניהן בניסיון ליצור את המודלים היעילים ביותר, כלומר כאלה שצורכים הכי פחות אנרגיה.

Foldit פותח על ידי אוניברסיטת וושינגטון ב-2008. השחקנים מקבלים מבנים תלת ממדיים צבעוניים של חומצות אמינו שנשמעים לחוקי הכימיה הפועלים על מולקולות בעולם האמיתי. סת קופר, אחד ממפתחי Foldit, הסביר כי "לאנשים יש כישורי תפיסה מרחבית - משהו שמחשבים עדיין לא כל כך טובים בו. משחקים מספקים תשתית לשילוב יתרונות של מחשבים ובני אדם. התוצאות של המאמר מוכיחות שניתן לשלב משחקים, מדע ומחשבים להתקדמות שלא היתה אפשרית בעבר".

מודלים של האנזים, העבודה של שחקני Foldit מסומנת בצהוב צילום: אוניברסיטת וושינגטון

קבוצות הגיימרים הצליחו לפתור את הבעיה, שהמדענים עבדו עליה במשך 15 שנה, תוך פחות מ-10 ימים, אמר חאטיב. את הממצאים פרסמו ביום ראשון במאמר במגזין Nature Structural & Molecular Biology, שעליו חתומות גם קבוצות השחקנים ב-Foldit.

מדובר בפרוטאז, כלומר אנזים שמפרק חלבונים בעבור וירוס ממשפחת הרטרו-וירוסים, לה שייך גם וירוס האיידס. הפרוטאז משמש את הווירוס לצורכי ההפצה שלו, ועל כן מדענים מאמינים שפיצוח המבנה של האנזים יסלול את הדרך ליצירת תרופות טובות יותר כדי להתמודד עם רטרו-וירוסים. "פיצוח האנזים מספק תובנות חדשות שישמשו ביצירת תרופות רטרו-ויראליות", כתבו החוקרים.

ב-MSNBC, שריאיינו את חאטיב, הסבירו כי הבעיה היא שיש מיליוני דרכים שבהן הקשרים בין האטומים במולקולות האנזימים יכולים להסתובב ולהתקפל. כדי למצוא את הפיתרון אתה צריך למצוא את המבנה היעיל ביותר ושצורך הכי פחות אנרגיה, וזה בדיוק מה שעשו שחקני Foldit.

"רצינו לראות אם אינטואיציה אנושית תוכל להצליח במקום שבו שיטות אוטומטיות נכשלו", מסר חאטיב. "כושר ההמצאה של השחקנים האנושיים הוא כוח משמעותי, שאם ינוהל כיאות, יכול לשמש כדי לפתור מגוון רחב של בעיות מדעיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ