שחר סמוחה
שחר סמוחה

הפנים שצצות לשבריר שנייה מתוך אחד החדרים של הווילה רחבת הידיים שבצפון מזרח מוסול שבעיראק נראות מוכרות מאוד, וצרור ארוך שמגיע מיד לאחר מכן מאשר כנראה שהפרצוף המזוקן שחשבתי שזיהיתי, באמת שייך לעודאי חוסיין. אבל מה עושים עכשיו? מנסים להתקדם בזהירות פנימה כדי לנסות ללכוד אותו חי ולשמוע ממנו איפה אפשר למצוא את אבא, או שעדיף לא לסכן את שאר החיילים בכוח ולבקש מחוליית משגרי הטילים שנמצאים מחוץ להשחיל "טאו" או שניים לתוך החלון, ולגמור את הסיפור כבר עכשיו? רגע, ואולי גם קוסאי נמצא איתו בחדר, או שאולי זו בכלל מלכודת, והצעדים ששמעתי לפני כמה שניות מעליי הם אלו של בכורו של נשיא עיראק המודח שמנסה להימלט או להפתיע את כולנו מלמעלה?

הדילמות הללו, שמן הסתם עברו במהירות אדירה במוחם של חיילי הדוויזיה המוטסת ה-101 של צבא ארה"ב שצרו ביולי אשתקד על שני בניו של שליט עיראק שהתבצרו בפרברי מוסול, מטרידות לאחרונה גם לא מעט נסייני בטא ברחבי העולם שמשתתפים בשחזור אותו קרב, וקרבות אמיתיים אחרים, ממקום מרבצם הבטוח והנוח מול מסך המחשב. אתמול הסתיים הניסוי שערכה בחודשיים האחרונים חברת Kuma Reality Games מניו יורק, והמשחק הראשון ופורץ הדרך שלה, Kuma: War הועלה לאתר האינטרנט שלה, ומוצע להורדה ולמשחק בלתי מוגבל תמורת 10 דולרים בחודש.

בשנים האחרונות יצאו לשוק מאות משחקי פעולה ממוחשבים אחרים, שמציבים את מי שמשחק בהם במגוון סיטואציות מלחמתיות אמיתיות ופיקטיוויות. סדרת Ghost Recon למשל, מציבה את השחקנים בנעליהם של אנשי קומנדו אמריקאים בני זמננו ושולחת אותם להילחם באזורי קונפליקט שונים בעולם. Call of Duty ו-Medal of Honor: Allied Assault מאפשרים לשחקני כורסה לחוות את קרבות סטלינגרד ואת הנחיתה בנורמנדי במלחמת העולם השנייה, ואילו Delta Force: Black Hawk Down שיצא לשוק בשנה שעברה משחזר את הקרב הקשה שניהלו חיילי היחידות המיוחדות של צבא ארצות הברית במוגדישו בירת סומליה ב-1993. אפילו צבא ארצות הברית הוציא לפני כשנתיים משחק משלו, שמאפשר לשחקנים בו ליטול חלק במשימות מהסוג שחיילי חי"ר נתקלים בהם מדי יום, ומטרתו לעודד את הגיוס לצבא.

אבל Kuma: War שונה מכל המשחקים הללו בשני דברים מהותיים: בקצב העדכון שלו וברמת הדיוק ההיסטורי שיוצריו דורשים מעצמם. צוות של כ-70 איש, שנסמכים על תצלומי לוויין, דיווחי חדשות, מידע מאנשי קשר בפנטגון ותחקירים עצמאיים שהם מנהלים, מנסה ליצור תמונה מדויקת ככל הניתן של האירוע ההיסטורי שעומד בבסיס המשימה. בין העיתונאים לשעבר שמשתמשים בכישורי איסוף המידע שלהם כדי להרכיב את תמונת המשימה, מעסיקים ב-Kuma גם את גנרל המארינס בדימוס תומאס וילקרסון שמספק ייעוץ טקטי, ואת סמל המארינס לשעבר דן שניידר שהתפרסם לפני כמה שנים כשיצר את Marine Doom - גירסה צבאית לצורכי אימון אמיתיים של משחק הפעולה הפופולרי Doom.

לאחר שהמידע נאסף, הוא עובר לאמנים שמרכיבים באמצעותו את מפת המשימה הגיאוגרפית תוך הקפדה על הצבע הנכון של השיחים שצומחים באזורי הקרבות בטורה בורה, על רוחב המדרגות שהובילו לחדר בו התבצרו עודאי וקוסאי ועל סימני הזיהוי שעיטרו את דפנות הנגמ"שים שסייעו לכוחות הלוחמים בסמארה. תשומת לב דומה מוקדשת גם לשחזור מדויק של כלי הנשק שנושאים הלוחמים מכל הצדדים (כולל הבליסטיקה שלהם והקולות שהם משמיעים) ולמדים שהם לובשים. אולם בעוד שתהליך דומה של תחקיר ובניית מפת משחק אורך בחברות משחקים רגילות בין שנתיים לשלוש, מבטיחה Kuma להעלות לאתר הבית משימות חדשות שישה עד שמונה שבועות בלבד לאחר שהאירוע החדשותי שנבחר לשחזור התרחש במציאות.

בהתאם להבטחה, קהל היעד של החברה אינו של שחקני משחקי מחשב רגילים, אלא דווקא פריקים של חדשות שהיו רוצים לרדת לעומקם של האירועים שהם רואים בטלוויזיה. "אנחנו נאפשר לצופים לחוות את האירועים באופן שאי אפשר לחוות באמצעות צפייה רגילה בטלוויזיה. אמצעי תקשורת רגילים מסתפקים בלשאול את השאלות, בעוד שאנחנו מנסים ללכת שלב אחד הלאה, לתת לקהל שלנו גם את התשובות, ולאפשר לו להבין את מה שקרה בצורה הטובה ביותר", אומר מנכ"ל החברה, קית הלפר.

וסיטואציות חדשותיות מעניינות שאפשר להפוך בקלות למשחק יש בשפע. משימה נוספת שמופיעה בגרסת הבטא של Kuma: War לצד לכידת/חיסול האחים חוסיין במוסול, היא שחזור "מבצע אנקונדה" שבו הסתבכו חיילי הריינג'רס האמריקאים עם כוח גדול ועיקש של לוחמי טאליבן ואל-קאעדה באפגניסטאן בפברואר 2002. בעתיד הקרוב, אומרים בחברה, יוכלו השחקנים לגלם גם את דמויותיהם של חיילים דרום קוריאנים שינהלו מרדף אחר לוחמי קומנדו צפון קוריאנים, למנוע מחמושים עיראקיים לשדוד שיירה אמריקאית שהובילה לבנק המקומי מיליוני דולרים במזומן, וללכוד בעצמם את סדאם חוסיין (משימה שבעולם האמיתי אמנם הסתיימה מבלי לירות ירייה אחת, וללא טיפת דם אחת שהוקזה, אך בעולם של Kuma תוכל לקבל תפניות עלילתיות אחרות). הלפר נהנה להכריז כמעט בכל ראיון, כי בעוד שמלחמת המפרץ הראשונה העלתה לקדמת הבמה העולמית את רשת סי-אן-אן, מלחמת המפרץ הנוכית תדאג לקדם את חזון המציאות האלטרנטיווית של Kuma Games.

לדברי הלפר, בעתיד, במידה שהמודל שיצרה Kuma יצליח למשוך אליו לקוחות משלמים, החברה תיישם את הידע שהיא צוברת כבר עכשיו בשחזור מדויק של אירועי ספורט ופשע שעשו כותרות, ותאפשר לספורטאים ולשוטרים בפוטנציה להוכיח לכולם פעם אחת ולתמיד, שהם יכלו לעשות את זה טוב יותר. או שלא.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ